Życiowa historia w języku śląskim. Pokazy nowego filmu "Woniadełko" 19 lipca w Parku w Świerklańcu i 26 lipca w Elektrociepłowni Zabrze

Stowarzyszenie Wrazidlok zaprasza na premierowy pokaz filmu animowanego "Woniadełko". Film opowiada historię dwóch braci, Piotra i Ryszarda, od czasów szkolnych po dorosłość na tle śląskiej codzienności. Premiera już w najbliższą sobotę, 19 lipca, w Parku w Świerklańcu. Kolejny pokaz odbędzie się 26 lipca przed Elektrociepłownią Zabrze.

Woniadelko stowarzyszenie wrazidlok

Życiowa historia w języku śląskim

Stowarzyszenie Wrazidlok z własnych funduszy zrealizowało krótkometrażowy film "Woniadełko", czyli animację opowiadająca historię dwóch braci z Piekar Śląskich, Piotra i Ryszarda, od czasów szkolnych po dorosłość. Losy braci dzieją się na tle śląskiej codzienności, a prawie cała historia będzie opowiedziana w języku śląskim.

- Nasze Stowarzyszenie stara się współtworzyć kulturę śląską. W grudniu 2024r. wyłoniliśmy najpiękniejszą nową, śląską kolędę, na wiosnę tego roku nagrodziliśmy poetów piszących po śląsku i o Śląsku, teraz sami wyprodukowaliśmy film. Całość naszego dzieła ma śląskie korzenie: teksty chóru stworzył Bronisław Wątroba z Rudy Śląskiej, autorem animacji jest Przemysław Rozmus z Tychów, partie wokalne wykonał Chór Halka z Kozłowej Góry, muzykę napisał Klaudiusz Jania z Radzionkowa – wyjaśnia Piekarzanin, pomysłodawca filmu i prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK Łukasz Zimnoch.

Wrazidloki przygotowały w najbliższym czasie aż dwa seanse:

  • Premierę w Parku w Świerklańcu 19 lipca 2025 r. - film zostanie wyświetlony około godz. 21.00 na ekranie umieszczonym przed Pałacem Kawalera. Przed projekcją, o godz. 19.30, w pałacu odbędzie się wykład o Donnersmarckach. Potem w ramach spaceru Wrazidloki zaprezentują uczestnikom kilka atrakcji parkowych. Więcej informacji pod TYM LINKIEM.
  • Pokaz przed Elektrownią Zabrze przy ul. Wolności 416, 26 lipca 2025 r. od godz. 20.15 - film zostanie wyświetlony na ekranie umieszczonym na fasadzie gmachu elektrociepłowni. Dodatkowo wydarzenie uświetni występ trębacza i opowieść o losach naszych śląskich przodków. Więcej informacji pod TYM LINKIEM.

Biletami wstępu na oba wydarzenia są cegiełki w wysokości 20 złotych na poczet działalności Stowarzyszenia Wrazidlok. Informacje o tym, jak wesprzeć stowarzyszenie znajdziecie w linkach podanych wyżej.

Cały film trwa około 30 minut. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Łukasz Zimnoch, a animacją zajął się Przemysław Rozmus.

W rolach głównych wystąpili:

  • Grzegorz Czempik,
  • Jakub Groń,
  • Małgorzata Niesyt-Szmigiel,
  • Łukasz Zimnoch.

W produkcji usłyszymy muzykę Klaudiusza Jani z zespołem oraz Chór Halka pod batutą Niny Guzy, który wyśpiewa teksty autorstwa śląskiego poety Bronisława Wątroby.

Uroczystości w Katowicach 16 lipca 1922 roku

Może Cię zainteresować:

Niedoceniona rocznica. 16 lipca 1922 roku Rzeczpospolita Polska formalnie objęła całość województwa śląskiego

Autor: Tomasz Borówka

16/07/2025

Barbarzynska nimfomanka5

Może Cię zainteresować:

„Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów” zawita do Katowic. Pokaz filmu 7 sierpnia 2025 roku w Kinie Kosmos

Autor: Arkadiusz Szymczak

15/07/2025

Waskotor nocny

Może Cię zainteresować:

Lato w pociągu z wąskotorówką. Kursuje nad Zalew Nakło-Chechło i do Miasteczka Śląskiego

Autor: Urszula Ważna

15/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama