„Żyrafa” z Parku Śląskiego odzyska głowę. W końcu udało się rozstrzygnąć przetarg na remont rzeźby

Dopiero za czwartym podejściem rozstrzygnięto przetarg na remont „Żyrafy” w Parku Śląskim. Oznacza to, że kultowa rzeźba, która jest jednym z symboli parku, odzyska swoją głowę. Renowacja będzie kosztować blisko 400 tys. zł, a przeprowadzi ją firma Art Forum z Krakowa.

Parkowa „Żyrafa” straciła swoją głowę w połowie 2023 roku. Zdemontowano ją ze względów bezpieczeństwa. Przeprowadzona ekspertyza wykazała bowiem, że poluzowały się mocowania głowy do pozostałej części rzeźby. Głowa została zabeczpieczona i czeka na remont całej rzeźby. Dopiero wtedy będzie mogła wrócić na swoje miejsce.

Cztery przetargi na remont i konserwację parkowej „Żyrafy”

Remont i konserwacja rzeźby muszą zostać przeprowadzony zgodnie z wymogami konserwatora, bo jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Pierwszy przetarg na te prace ogłoszono w styczniu 2024 r., ale został unieważniony, bo oferty, które wpłynęły opiewały na zbyt wysokie kwoty. Podobnie było przy drugim przetargu.

W trzecim przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Art Forum z Krakowa. Było to 399 750 zł, czyli tyle ile Park Śląski zamierzał przeznaczyć na te prace, ale oferta została odrzucona ze względów formalnych. Ogłoszono więc czwarty przetarg, w którym znów wpłynęła oferta Art Forum w wysokości 399 750 zł. (Druga firma, która wzięła udział w postępowaniu – Sudvid-Group z Częstochowy – zaproponowała niecałe 700 tys. zł.).

Tym razem formalnych przeciwskazań nie było i 3 lipca 2024 roku z krakowską firmą Art Forum podpisano umowę na remont i konserwację parkowej „Żyrafy”. Wykonawca ma niecałe 11 miesięcy (330 dni) na wykonanie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych ekspertyz oraz przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich.

„Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego

„Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego. Rzeźba liczy aż 16 metrów wysokości i jest doskonale widoczna z trasy łączącej Katowice i Chorzów oraz Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Stoi przy wejściu do parku przy alei prowadzącej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, która nosi nazwę Alei Żyrafy.

Rzeźbę odlano w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Za koncepcję plastyczną obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a za zaprojektowaniem konstrukcji stoi Jerzy Tombiński.

- Plastycy nie oddali wiernie wyglądu zwierzęcia, uznali bowiem, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach. Projekt był bardzo śmiały i zdecydowanie wyprzedzał trendy ówczesnej sztuki i architektury – czytamy na stronie Parku Śląskiego.

W roku 2000 rzeźbę przemalowano na żółto i dododano łaty, by przypominała prawdziwą żyrafę. Na szczęście 11 lat później przywrócono jej oryginalny wygląd i „Żyrafa” wpisana została do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Park Slaski Fala Kanal Regatowy Budowa

Może Cię zainteresować:

Budowa kąpieliska „Fala” w Parku Śląskim jest już na ostatniej prostej. W przyszłym roku otwarty będzie także Kanał Regatowy

Autor: Michał Wroński

05/07/2024

Elka wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Jak Park Śląski będzie wyglądać za 10 lat? "Elka" znów w trójkącie, tłumy na "Fali" i kajaki na Kanale Regatowym

Autor: Maciej Poloczek

30/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon