10 ludzi, którzy mieli największy wpływ na historię Śląska. Dlaczego bez nich Śląsk byłby w innym miejscu?

Oto 10 osób, które najbardziej wpłynęły na historię Śląska. Gdyby nie oni, żylibyśmy w kompletni innej rzeczywistości. Decyzje, które podejmowały te postaci historyczne, miały nieraz niespodziewane i dalekosiężne skutki.

To na pewno nie wszyscy ludzie, którzy na przestrzeni dziejów podejmowali decyzje, jakie wpłynęły na przebieg historii Śląska. Przykładowo, nie znamy imion konkretnych Hunów, którzy przewodzili temu ludowi najeźdźców ze stepu, o których wieść tak przeraziła zamieszkujących Śląsk Wandalów, że skłoniła ich do emigracji. Także i sami Wandalowie mieli przywódców, którzy o tym decydowali.

Wśród wybranych przez nas osób znaleźli się również tacy, którzy nigdy Śląskiem nie rządzili ani nawet na nim nie byli. Pierwszy zaniechał ekspansji terytorialnej, która zmieniłaby oblicze Śląska, a drugi dokonał wynalazku, który naprawdę je zmienił.

Niewątpliwie ważne dla przyszłości Śląska decyzje podejmowały również postaci historyczne, których tu nie uwzględniliśmy. Jak na przykład jego książęta Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi, którzy podzielili dzielnicę śląska między siebie, tworząc w ten sposób Śląsk Dolny i Górny. Albo księcia polskiego Kazimierza Sprawiedliwego, który przekazał Mieszkowi Plątonogiemu tę część ziemi krakowskiej, na której po wiekach powstało przemysłowe serce Śląska. Ale u korzeni tych zmian legła decyzja Bolesława Krzywoustego o podziale Polski na dzielnice.

Uwzględniliśmy więc autora pierwotnej decyzji, uznając, że to ona zmieniła bieg dziejów, zaś pozostałe wynikały już z niej. Znalazł się jednak na liście czeski król, który skutecznie przeciął zależności wielu śląskich księstw od Polski, zastępując je związkami z Czechami. Gdyż to było w swoim czasie skierowaniem historii Śląska na nowe tory.

Chorzów Wolności 1918 poczta

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ulicę, bez której nie byłoby Chorzowa mamy na starych dobrych zdjęciach z Königshütte

Autor: Maciej Poloczek

05/07/2023

Angelus (2001)

Może Cię zainteresować:

Od tryptyku Kazimierza Kutza po „Angelusa”. Czyli trzynaście filmów, które trzeba obejrzeć, aby zrozumieć Górny Śląsk

Autor: Tomasz Borówka

05/07/2023

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Polsko-niemieckie przejścia graniczne w Bytomiu. Wymazana historia

Autor: Tomasz Borówka

14/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon