100 mln zł rocznie na transformację Śląska. Tylko 100 mln! Andrzej Gawron w Rozmowie Dnia

Sejm przyjął ustawę w sprawie powołania Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Rocznie na tę transformację fundusz będzie miał 100 mln zł. To kwota śmiesznie niska. – Fundusz ma być narzędziem, które będzie wspierać transformację i będą tam też inne środki – podkreśla Andrzej Gawron, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który był sprawozdawcą ustawy o funduszu.

fot. PGG
Kopalnia

Powołanie Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego wynika z realizacji postanowień Umowy Społecznej zawartej przez rząd z górniczymi związkami zawodowymi w maju 2021 r. Umowa dotyczy transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego i wybranych procesów transformacji województwa śląskiego w perspektywie 2049 roku. Ustawę o powołaniu funduszu Sejm przyjął w miniony czwartek, 1 grudnia 2022 r. Teraz czas na Senat i podpis prezydenta.

– Ta ustawa będzie tworzyła Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego w formie spółki akcyjnej. To będzie takie narzędzie na wzór Polskiego Funduszu Rozwoju, żeby tutaj na Śląsku były transferowane pieniądze, które będą tej transformacji służyć – w Rozmowie Dnia Radia Piekary mówił Andrzej Gawron, poseł PiS i sprawozdawca ustawy o funduszu.

Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego ma być narzędziem

Fundusz ma działać od 2024 r. i rocznie dysponować kwotą 100 mln zł. Kwotą śmiesznie niską. Skoro – jak przypomniał prowadzący rozmowę, red. Marcin Zasada – prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił niedawno w wywiadzie, że w skali dziesięciolecia kwoty na działania związane z transformacją Śląska przekroczą 100 mld zł. To czym będzie dysponował fundusz to zaledwie setna część tej kwoty.

- Spółka Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego ma być takim narzędziem, które będzie tą transformację wspierać. Tam będą różne środki, także zewnętrzne, a spółka będzie operatorem tych środków. To będzie narzędzie do wykorzystywania dodatkowych środków – podkreślił poseł PiS.

Śląski fundusz ma korzystać z finansowych instrumentów podobnych do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju. To m.in. wsparcie finansowe przedsiębiorców, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach czy przystępowanie do spółek osobowych.

Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego będzie działał jako spółka z siedzibą w Katowicach. W jej zarządzie mają się znaleźć przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz dwie osoby wskazane przez sejmik województwa śląskiego. - Ta konstrukcja będzie powodować, że ludzie ze Śląska będą też decydować o tym co się będzie tutaj działo, jak ta transformacja będzie przeprowadzona – zaznaczył Andrzej Gawron. Pierwszym zadaniem funduszu będzie opracowanie pięcioletniej strategii transformacji.

Bytom Szyb Krystyna

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy mają zastrzeżenia do projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Mateusz Morawiecki na Barbórce

Może Cię zainteresować:

Jest już projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Skorzystać mają przedsiębiorcy

Autor: Michał Wroński

28/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon