11 milionów złotych dla Katowickiego Centrum Onkologii. Wyższe standardy badań i leczenia

Katowickie Centrum Onkologii przy ulicy Raciborskiej 26 podsumowało ostatnie przedsięwzięcia zrealizowane w placówce. To zarówno zakupy wysokospecjalistycznej aparatury medycznej do diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, jak i opracowany program badań profilaktycznych i diagnostycznych.

Katowickie Centrum Onkologii (dawnej Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego) otrzymało w ostatnim czasie z funduszy województwa śląskiego i ze środków unijnych aż 11 milionów złotych na nowy sprzęt i program badań profilaktycznych i diagnostycznych.

- Katowickie Centrum Onkologii to ważna instytucja na mapie ośrodków zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa śląskiego. Tym większe znaczenie mają najnowsze projekty, które są tu realizowane – podkreślał marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. - Nie ma cenniejszych wartości od zdrowia, dlatego cieszy, że kolejne środki, tym razem 11 milionów złotych, przekładają się na mnóstwo nowoczesnego sprzętu do diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych oraz projekty służące poprawie profilaktyki i leczenia tych schorzeń. Ponadto jest to miejsce wyjątkowe, o czym świadczy pomnik Wiktorii – rzymskiej bogini zwycięstwa stojący na szpitalnym dziedzińcu.

Nowoczesna aparatura w szpitalu przy Raciborskiej

- KCO daje nadzieję ludziom, którzy znaleźli się w trudnym momencie życia - kontynuuje marszałek Chełstowski. - Każda wizyta tutaj to również dla mnie szybkie mentalne rekolekcje. Jestem więc szczególnie dumny, że konsekwentnie i skutecznie szukamy możliwości, by realizować kolejne inwestycje i zadania oraz że potrafimy na te cele pozyskiwać fundusze unijne i wygospodarowywać własne środki budżetowe. Chciałbym, żeby jak najmniej osób musiało korzystać z pomocy Katowickiego Centrum Onkologii, ale ośrodek musi być zawsze w gotowości do świadczenia usług medycznych najwyższej jakości, gdyby okazały się potrzebne - dodaje Jakub Chełstowski.

- Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że nawet w niełatwych czasach i w morzu narzekań, jeśli ma się chęci, można budować pozycję i potencjał placówki, która w ciągu dwóch ostatnich dekad wypracowała markę wiodącej jednostki nie tylko w leczeniu schorzeń onkologicznych ale i innych specjalności medycznych, w ramach których mieszkańcy Katowic i całego regionu znajdują tu pomoc i ratunek – mówił Piotr Czarnynoga, radny wojewódzki. - Słowa uznania w tym kontekście należą wszystkim pracownikom szpitala i zarządowi województwa śląskiego.

„Podniesienie jakości i dostępności leczenia onkologicznego w Katowickim Centrum Onkologii” to projekt objęty dotacją z budżetu Województwa Śląskiego, zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie 10.1. Infrastruktura ochrony zdrowia.

Wartość zadania wyniosła 11,5 mln zł, z czego 9,4 mln zł to środki unijne, zaś 1,6 mln zł - to dotacja z budżetu Województwa Śląskiego, która stanowiła wkład własny do projektu na zakup sprzętu oraz aparatury medycznej.

Zakupiony sprzęt medyczny wpłynął na wzrost i poprawę jakości świadczonych usług medycznych, wzrost dostępności do specjalistycznych badań lekarskich oraz skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na specjalistyczne badania. Aparatura zlokalizowana jest na:

 • Oddziale Chorób Płuc,
 • Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej,
 • Oddziale Radioterapii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i Pododdziałem Gastroenterologii,
 • Zakładzie Radioterapii,
 • Pracowni Diagnostyki obrazowej,
 • Pracowni Bronchoskopii,
 • Pracowni Endoskopii,
 • Pracowni USG.

Projekt ma się przyczynić do wykrywania nowotworów złośliwych w stadium początkowym, a więc przedinwazyjnym, w którym jest bardzo duże prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

W ramach zrealizowanego przedsięwzięcia kupiono między innymi:

 • tomograf komputerowy,
 • mammograf,
 • aparaty USG,
 • aparat RTG,
 • zestaw laparoskopowy HD,
 • diatermię chirurgiczną,
 • aparat do termoablacji guzów nowotworowych,
 • zestaw do echoendoskopii,
 • zestawy do bronchoskopii,
 • zestawy do wideogastroskopii,
 • zestawy do wideokolonoskopii.
- Dzięki temu projektowi powstała chyba najnowocześniejsza w Polsce Pracownia Histopatologiczna – mówi Włodzimierz Migacz, dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii. – To kamień milowy w rozwoju tego szpitala. Dzięki uzyskanym narzędziom personel medyczny szpitala może skuteczniej ratować życie i zdrowie pacjentów oraz prowadzić cykliczne działania profilaktyczne. Chcemy zmobilizować społeczeństwo do badań profilaktycznych, złamać barierę ich obaw - dodaje dyrektor.

Nowy aparat USG z Budżetu Obywatelskiego

Projekt „Wygrajmy w rakiem! Podniesienie jakości i dostępności do wysokospecjalistycznej diagnostyki poprzez doposażenie Pracowni USG Katowickiego Centrum Onkologii w nowoczesny aparat ultrasonograficzny” zrealizowany został w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartość zadania wyniosła 364 545 zł, z czego dotacja z budżetu Województwa Śląskiego to 353 365 zł, środki szpitala - 11 180 zł.

Celem zadania jest zapewnienie wysokiej jakości diagnostyki za pomocą wielodyscyplinarnego aparatu USG z 4 głowicami, co pozwoli zmniejszyć zachorowalność i umieralność na choroby nowotworowe pacjentów Katowickiego Centrum Onkologii. Projekt w znaczącym stopniu ma przyczynić się do wykrywania nowotworów w stadium początkowym oraz oceny innych zmian chorobowych. Dzięki realizacji zadania mają wzrosnąć możliwości diagnostyczne ośrodka.

Szpital Knurów

Może Cię zainteresować:

Medyczna rewolucja, a pionierem - szpital w Knurowie. Ciężarna będzie mogła w domu zrobić sobie KTG

Autor: Arkadiusz Nauka

19/08/2022

Zabieg krtań szpital Cieszyn

Może Cię zainteresować:

Po 12 latach pan Stanisław odzyskał głos, dzięki lekarzom z Cieszyna. Teraz narzeka, że za dużo klnie

Autor: Katarzyna Pachelska

24/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odnowione sale w tarnogórskiej porodówce

Wizualne zmiany w tarnogórskiej porodówce

Przeszczep serca w SCCS

W Zabrzu przeprowadzono transplantację serca z zagranicy

Szpital Miejski Piekary

W piekarskim szpitalu miejskim powstanie nowa pracownia

Poradnia dziecięca gcr repty

W GCR Repty powstała Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci

Dzień różowej wstążki 2022 piekary śląskie

Piekarski Dzień Różowej Wstążki 2022

Woda w Rudzie Śląskiej nadaje się do picia wprost z kranu

Tego nam zazdroszczą, czyli kranówka z Rudy Śląskiej

Transport dla chmielnickiego szpitala wyruszył

PZZOZ w Czeladzi wysłał pomoc dla szpitala w Ukrainie