2023 rokiem Wojciecha Korfantego? Sejmowa komisja przyjęła projekt w pierwszym czytaniu

W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Grupa posłów postanowiła z tej okazji uhonorować go w sposób szczególny i ogłosić rok 2023 rokiem Wojciecha Korfantego. - Mamy już w Warszawie pomnik Wojciecha Korfantego, ale nadal jest on nieco niedoceniany, a przecież położył podwaliny dla niepodległości Polski- tłumaczy poseł Andrzej Gawron.

NAC
Wojciech Korfanty

Propozycja szczególnego uhonorowania Wojciecha Korfantego wyszła nie ze Śląska, ale z Wielkopolski, a dokładnie od posła Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Wróblewskiego, który zwrócił uwagę na nieco pomijany przez nas fakt z jego biografii. Mianowicie Wojciech Korfanty był członkiem Narodowej Rady Ludowej, która kierowała Powstaniem Wielkopolskim.

Sam projekt uchwały, już w pierwszym czytaniu przyjęty przez Komisję Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP, przygotowali inni posłowie Prawa i Sprawiedliwości, tym razem ze Śląska, czyli Andrzej Gawron ze wsparciem Grzegorza Gaży i Marka Wesołego.

- Mamy już w Warszawie pomnik Wojciecha Korfantego, ale nadal jest on nieco niedoceniany, a przecież położył podwaliny dla niepodległości Polski. Myślę, że ustanowienie roku Wojciecha Korfantego, będzie okazją, aby przybliżyć tę postać mieszkańcom całej Polski - tłumaczy Andrzej Gawron.

W projekcie czytamy m.in., że Wojciech Korfanty był wielkim społecznikiem i dyktatorem III Powstania Śląskiego, które przypieczętowało włączenie do Polski najbardziej uprzemysłowionej części Górnego Śląska”.

- Wojciech Korfanty doświadczył wielu niesprawiedliwości: od przymusowej emigracji do pobytu w więzieniu. Zawsze wierzył w Polskę, dla której poświęcił całe swoje życie - zgodnie z przesłaniem: „Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski” - piszą autorzy projektu.

Nie wiadomo, kiedy uchwałą zajmie się Sejm RP, ale ogłoszenie 2023 rokiem Wojciecha Korfantego to zapewne już tylko formalność.

Ilu patronów może mieć jeden rok? Wieeelu

Mogłoby się wydawać, że jeden rok powinien mieć jednego patrona, ale w Polsce postaci wybitnych nie brakuje, więc Sejm RP zapobiegawczo, aby nikt nie poczuł się pominięty, co roku ustala kilku patronów. W 2022 roku są to: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski.

Szczególnie ciekawa jest ostatnia pozycja, bo jak Romantyzm Polski, to w jednym pakiecie: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Teofil Lenartowicz, Wincenty Pol etc. A wymieniłem zaledwie kilku pisarzy.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyły się pierwsze czytania poselskich projektów uchwał o wyróżnieniu w 2023 roku:

  • Wojciecha Korfantego,
  • Aleksandra Fredry,
  • Maurycego Mochnackiego,
  • Pawła Edmunda Strzeleckiego,
  • Aleksandry Piłsudskiej.

Na stronie Sejmu RP bez trudu znajdziemy także projekty uhonorowania tym samym Konfederacji Warszawskiej, Wisławy Szymborskiej (Nawet dwa projekty), Jadwigi Zamoyskiej. Gustawa Holoubka, Maurycego Mochnackiego, Jerzego Nowosielskiego, Zofii Moraczewskiej oraz Jerzego Iwanowa-Szajnowicza.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Katowice

Metropolia do poprawki. Eksperci wskazują metody

Jakub Chełstowski

"Gdybym mógł coś zmienić, odmówiłbym objęcia tej funkcji"

Dąbrowa Górnicza

Wielkie Katowice? Prezydent Dąbrowy Górniczej jest na tak

Ukasz Kohut

Łukasz Kohut: Trzeba przeprosić się z węglem

Ratusz Knurów

Knurów. Urząd Miasta sprzedał kolejną...

Piotr Uszok jako prezydent Katowic 2010 rok

Piotr Uszok. Sołtys z Kostuchny czy wizjoner?