Adam Matysek nie jest już prezesem Górnika Zabrze. Miał dość? „Klubem rządzi pani prezydent”

Adam Matysek zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Górnika Zabrze – poinformował w mediach społecznościowych zabrzański klub. Wygląda to coraz gorzej: Górnik nie ma teraz i prezesa, i dyrektora sportowego. Są za to problemy finansowe.

Fot. FB/ Górnik Zabrze
Adam Matysek

Informujemy, że Adam Matysek zrezygnował z funkcji Prezesa Zarządu Górnik Zabrze SA. Dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz Klubu i życzymy powodzenia na następnych etapach kariery zawodowej – taka informacja pojawiła się w czwartkowy wieczór, 7 grudnia, w mediach społecznościowych zabrzańskiego klubu.

Futbol i polityka

Adam Matysek, urodzony w Piekarach Śląskich były reprezentacyjny bramkarz, pełnił funkcję prezesa Górnika przez niespełna dziesięć miesięcy, od lutego 2023 roku. Był następcą Arkadiusza Szymanka, który odszedł z klubu w sierpniu 2022 roku. Przez pół roku Górnik funkcjonował wówczas bez prezesa. Sytuacja w zabrzańskim klubie wydaje się być coraz poważniejsza – przypomnijmy, że niedawno wypowiedzenie złożył dyrektor sportowy Łukasz Milik. Teraz odszedł prezes.

Adam Matysek nie był zbyt popularny wśród zabrzańskich kibiców, co związane było między innymi z trudną sytuacją finansową klubu – pojawiły się zaległości wobec piłkarzy – i jego decyzja wielu z nich ucieszyła. Innym z zarzutów stawianych przez kibiców miało być niedopilnowanie spraw związanych z jubileuszem 75-lecia zabrzańskiego klubu. Uroczystości zaplanowane są na 14 grudnia.

„Tak, kibice tego chcieli” – słyszymy od osoby będącej blisko zabrzańskiego klubu. „Faktem jest, że Adam Matysek nie miał w Górniku dobrej passy, do tego doszło kilka wpadek i przetoczyła się po nim fala krytyki. Trzeba jednak powiedzieć jasno: trudno być prezesem klubu, który jest wykorzystywany do politycznych rozgrywek”.

Jak dodaje nasz rozmówca, „klubem rządzi pani prezydent, a kto nie jest wobec niej w 120 procentach lojalny, ten jest traktowany jak wróg”.

Byle do wiosny?

Całej sytuacji nie pomaga również fakt, że – choć Lukas Podolski znalazł inwestora, pochodzącego z Rudy Śląskiej niemieckiego biznesmena Thomasa Hanslę, właściciela firmy Key Solutions, to nie wygląda na to, by klub w najbliższym czasie zmienił właściciela. Przypomnijmy – wiosną 2011 roku miasto stało się większościowym udziałowcem Górnika. Tymczasem długi klubu rosną – jak wynika z raportu finansowego za 2022 rok opublikowanego w kwietniu to już ponad 143 mln złotych.

Wprawdzie niedawno, 20 listopada, do Rady Miasta trafiła uchwała intencyjna o wszczęciu procedury prywatyzacyjnej dotyczącej Górnika (została przyjęta większością głosów), a prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik powołała zespół, który ma się tym tematem zajmować, to… „Wygląda to, jak dawanie sobie czasu. Do kwietnia i wyborów samorządowych” – uważa nasz rozmówca.

Miasto nie skomentowało decyzji Adama Matyska o rezygnacji z funkcji prezesa zabrzańskiego klubu. W zarządzie Górnika pozostali Małgorzata Miller-Gogolińska i Tomasz Masoń.

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze zmieni właściciela? Lukas Podolski znalazł inwestora. To pochodzący z Rudy Śląskiej polsko-niemiecki biznesmen

Autor: Redakcja

25/10/2023

Szymanek

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze znów bez prezesa. Arkadiusz Szymanek odszedł z klubu

Autor: Arkadiusz Nauka

25/08/2022

Lukas podolski stadion gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski: Po pierwsze, jestem Ślązakiem. Muszę kochać te podwórka i familoki, bo one są moje

Autor: Marcin Zasada

10/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon