Adam Neumann: Rząd zabrał pieniądze w Polskim Ładzie, a teraz je oddaje, ale trzeba złożyć wniosek

Polski Ład. Kojarzycie? Taki rządowy program wprowadzający zmiany podatkowe, na których najbardziej ucierpiały finanse samorządów. Prezydent Gliwic uważa, że przez politykę rządu zabrakło pieniędzy na budowę szpitala, a wojewoda śląski, również gliwiczanin, twierdzi, że „jakoś 400 milionów z budżetu na nową halę się znalazło". Taka to debata o mieście.

UM GLiwice
Adam Neumann

Rząd centralny kontra władze samorządowe odcinek nr 2137. Miejsce bitwy: Gliwice. Zdaniem prezydenta miasta przez Polski Ład dochody własne Gliwic zdecydowanie się zmniejszyły, a to spowodowało, że budowa nowego szpitala w całości ze środków budżetu miasta stała się niemożliwa. Nie zgadza się z tym wojewoda śląski, czyli przedstawiciel władzy centralnej, który twierdzi, że miasto Gliwice w ramach różnych form wsparcia od 2016 roku otrzymało ponad miliard trzysta milionów złotych i jeszcze 40 miliardów w tarczach gospodarczych.

- Można było wydać z budżetu miasta ponad 400 milionów na Arenę Gliwice, a nie ma 500 milionów na szpital. To kwestia polityki majątkowej i inwestycyjnej miasta - stwierdził wojewoda Wieczorek na łamach portalu 24Gliwice.pl, wbijając szpilę lokalnym władzom. Dodał też, że dzisiaj polityka rządu centralnego polega na tym, że przydziela pieniądze na wniosek składany przez samorządy.

A co z pieniędzmi zabranymi samorządom przez Polski Ład?

- Według pana wojewody nie jest to żaden problem. Pieniądze trafiają tam, gdzie są potrzebne. To jeżeli mówimy o gliwickim szpitalu to ja przypominam, że już prawie rok temu wniosek miasto Gliwice złożyło do wojewody i ministra zdrowia. Rozumiem, że te pieniądze dostaniemy. Szczególnie, że mamy pozytywną procedurę tzw. Jowisza - wyjaśniał prezydent Gliwic.

- Po wywiadzie pana wojewody jestem spokojny o to, że dostaniemy 500 milionów złotych na szpital. Bo rząd wcześniej zabrał, a teraz na złożony wniosek te pieniądze odda - dodał Neumann.

Gdyby nie Polski Ład, nie byłoby problemów?

Prezydent Gliwic na antenie Radia Piekary przyznał, że już jesienią 2021 roku miasto uzyskało pozwolenie na budowę szpitala.

- Wtedy w wieloletniej prognozie finansowej można było ten szpital przewidzieć i zbudować za pieniądze miasta Gliwice. Natomiast po zmianach podatkowych, Polskim Ładzie i ograniczeniu wpływów własnych samorządów już w pierwszej połowie 2022 roku, nie możemy tego zrobić na podstawie prognozy finansowej rozpisanej na kolejne 10 lat - powiedział Adam Neumann. Dodał, że zmiany podatkowe w Polskim Ładzie do dziś samorządom doskwierają.

Wojenka wojewody z prezydentem Gliwic to uniwersalna historia w dzisiejszej rzeczywistości sporów władzy centralnej z samorządową. Rząd twierdzi, że samorządy miały dobrze, ale teraz lepiej będą mieli mieszkańcy, a samorządowcy mówią coś zupełnie odwrotnego.

- Problem polega na tym, że rząd te pieniądze zabrane samorządom w Polskim Ładzie wykorzystuje na swoje cele, na rozdawnictwo - powiedział Neumann.

- Dochodzimy do takich absurdów, że my nie możemy wypracowanych przez siebie pieniędzy przeznaczyć na cel ten najbardziej potrzebny, ale musimy dostosować się do aktualnych programów prowadzonych przez rząd i składać na wnioski - dodał prezydent Gliwic.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.


Adam Neumann

Może Cię zainteresować:

Prezydent Gliwic, Adam Neumann złoży wniosek o zawieszenie "Polskiego Ładu". "Rząd PiS mógłby z tego wybrnąć"

Autor: Michał Wroński

24/03/2022

Gliwice Urzad Miasta

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Edukacji obcięło subwencję na naukę języka niemieckiego. Gliwice za lekcje zapłacą z własnej kieszeni

Autor: Michał Wroński

06/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon