Afera jądrowa w Będzinie. Premier chce reakcji Komisji Nadzoru Finansowego

W ciągu kilkunastu dni notowania spółki Elektrociepłownia Będzin poszybowały w górę. Jej akcje podrożały niemal dziesięciokrotnie, a stało się to tuż przed ogłoszeniem przez spółkę podpisania umowy z ORLEN Synthos Green Energy. Czy ktoś wykorzystał poufne informacje, by zarobić na akcjach EC Będzin? W sprawę zaangażował się m.in. premier Mateusz Morawiecki.

fot. EC Będzin
Afera jądrowa w EC Będzin Wykorzystano poufne informacje by zarobić na akcjach

Ceny akcji spółki Elektrociepłownia Będzin gwałtownie rosły przez cały czerwiec. Pod koniec maja kosztowały niecałe 7 zł, a 21 czerwca już ponad 70 zł. Ten nienaturalny wzrost budził podejrzenia i pojawiły się podejrzenia, czy ktoś nie wykorzystał poufnych informacji, by zarobić na akcjach będzińskiej spółki.

W środę, 21 czerwca, EC Będzin poinformowała o rozpoczęciu rozmów z ORLEN Synthos Green Energy w sprawie budowy małych reaktorów modułowych. Spółka zaznaczyła jednak, że te rozmowy nie muszą się zakończyć sukcesem.

Zareagował premier Morawiecki

Z kolei w czwartek, 22 czerwca, ORLEN Synthos Green Energy wydał własne oświadczenie, w którym czytamy, że „nie planuje współpracy z EC Będzin S.A., zaś przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji". W sprawę włączył się premier Mateusz Morawiecki.

- W związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego UKNF, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków - napisał premier na Twitterze.

Spółka Elektrociepłownia Będzin wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że „dołożyła wszelkiej staranności w informowaniu rynku o sprawach istotnych dla spółki”. Deklaruje też „pełną współpracę z wszystkimi organami mającą na celu wyjaśnienie pojawiających się w przestrzeni medialnych wątpliwości dotyczących obrotu akcjami spółki”.

"Spółka, w oparciu o swoje spółki zależne, konsekwentnie realizuje przyjętą strategię rozwoju podejmując wyzwania, jakie stawia transformacja energetyczna. Równolegle analizujemy możliwości zastosowania innych technologii bezemisyjnych, instalacji energetyczno-ciepłowniczych zgodnie z panującym trendem w UE." - czytamy w oświadczeniu zarządu EC Będzin.

Zarząd Elektrociepłowni pisze:

"Podpisana wczoraj NDA miała na celu stworzenie przestrzeni do wymiany dokumentów i informacji mających na celu ocenę potencjału ewentualnej lokalizacji. Jednocześnie Spółka wyraźnie zaznaczyła w opublikowanym komunikacie, że NDA nie zobowiązuje żadnej ze stron do realizacji projektu ani prowadzenia rozmów w celu jego realizacji. Niezależnie od powyższego, przestrzegając najwyższych standardów etycznych, przepisów prawa oraz wewnętrznych procedur, spółka deklaruje pełną współpracę z wszystkimi organami mającą na celu wyjaśnienie pojawiających się w przestrzeni medialnych wątpliwości dotyczących obrotu akcjami Spółki. Mając na uwadze fakt, iż akcje Spółki są przedmiotem obrotu na GPW S.A., o podjętych decyzjach poinformujemy niezwłocznie w trybie właściwym dla spółek publicznych"

Gwałtowny wzrost i szybki spadek notowań EC Będzin

W czwartek, 22 czerwca, notowania spółki EC Będzin na Giełdzie Papierów Wartościowych najpierw szybko rosły, po czym zaczęły szybko spadać – o ponad 50 proc. Rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Barszczewski, poinformował, że „zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie”.

Badanie wzrostu kursu akcji spółki z Będzina przeprowadziła także Giełda Papierów Wartościowych, ale – jak poinformował PAP zespół prasowy GPW – giełda nie może przekazywać na zewnątrz informacji o wewnętrznych ustaleniach.

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Żegnaj czarny Śląsku. W naszych miastach niebawem powstaną reaktory atomowe

Autor: Michał Wroński

21/04/2023

Elektrownia Jaworzno III

Może Cię zainteresować:

5 miast na Śląsku i w Zagłębiu oceniono pozytywnie jako lokalizacje małych reaktorów jądrowych

Autor: Michał Wroński

05/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon