Akcja „oCHROŃmy zwierzęta” zwiększy zasięg? Katarzyna Stachowicz: „Chcemy ją poszerzyć między innymi także o Zagłębie”

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i Wojewódzki Inspektorat Weterynarii podpisały niedawno porozumienie o współpracy. Chodzi o działania związane z bezpieczeństwem zwierząt. – Akcja na razie prowadzona będzie na tym obszarze województwa, na którym działa WPR, ale chcemy ją poszerzyć, między innymi także o Zagłębie – podkreśla Katarzyna Stachowicz, radna sejmiku i działaczka społeczna, a teraz także ambasadorka akcji „oCHROŃmy zwierzęta”.

Figo

To pierwsze takie porozumienie w Polsce. Jak podkreślają obie strony, chodzi o promowanie świadomości, a także zachęcanie pracowników pogotowia do zgłaszania wszelkich przypadków zaniedbań lub przemocy wobec zwierząt. Dodatkowo porozumienie reguluje między innymi zasady postępowania ratowników medycznych w sytuacji, gdy stwierdzą w miejscu swojej interwencji przypadki nieodpowiedniego traktowania czy przechowywania zwierząt.

Opieka w schronisku

Porozumienie między Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach i Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii to jednak nie tylko interweniowanie w przypadkach złego traktowania zwierząt. W wielu sytuacjach czworonogi są przecież wręcz członkami rodziny i rozstanie z nimi może być bardzo trudne.

– Zdarzają się przypadki, kiedy wezwani ratownicy medyczni nie mogą przekonać seniora, że powinien pojechać z nimi do szpitala, bo nie chce zostawić swojego często jedynego przyjaciela – psa, samego – mówi Katarzyna Stachowicz.

W takich sytuacjach – dzięki akcji „oCHROŃmy zwierzęta” – pogotowie także może powiadomić Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. W ten sposób pies lub inne zwierzę trafi do schroniska na czas hospitalizacji jego właściciela. A kiedy już pacjent wróci do domu – odzyska swojego pupila.

Czas na Zagłębie?

Katarzyna Stachowicz jest ambasadorką akcji „oCHROŃmy zwierzęta” i promuje ją wraz z psem „Figo”. Sympatyczny golden retriever należy do jednego z pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Pomysłodawcą akcji jest Paweł Nowicki, pełnomocnik dyrektora WPR.

Akcja prowadzona jest od kwietnia, na razie w tej części województwa śląskiego, w której działa Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Ale wszystko wskazuje na to, że obszar działania akcji „oCHROŃmy zwierzęta” może się powiększyć.

Chcemy ją poszerzyć, między innymi także o Zagłębie, gdzie działa Rejonowe Pogotowie Ratunkowe – mówi Katarzyna Stachowicz.
„Figo” należy do jednego z pracowników WPR. FB. Śląskie. Pozytywna energia
Schronisko Psitulmnie w Biskupicach

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne schronisko dla zwierząt w Biskupicach zostało oficjalnie otwarte. Kosztowało ponad 19 milionów złotych. „Będzie też pełnić funkcje edukacyjne i szkoleniowe”

Autor: Redakcja

16/06/2023

Katarzyna stachowicz foto

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa kandydatem KO na marszałka województwa śląskiego. Katarzyna Stachowicz, która zdobyła najlepszy wynik w wyborach do sejmiku, przejmie po nim mandat poselski?

Autor: Szymon Karpe

10/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon