Aleksandra Dyla pełniącą obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty. Niebawem będzie konkurs

Aleksandra Dyla pełnić będzie obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty. Niewykluczone, że nadzorować placówki oświatowe w regionie będzie jednak dłużej, gdyż zamierza startować w konkursie na stanowisko Kuratora. Ten zaś ma być ogłoszony niebawem.

Śląski Urząd Wojewódzki
Aleksandra Dyla Marek Wojcik OK

– Chcę, aby Kuratorium Oświaty było instytucją otwartą na współpracę, a przede wszystkim wspierającą, wspomagającą dyrektorów szkół i nauczycieli – deklaruje Aleksandra Dyla, która we wtorek (16 stycznia) została powołana przez Minister Edukacji na pełniącą obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty. Dzień później oficjalnie powiadomiono o tym podczas briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- W mojej ocenie pani kurator gwarantuje sprawny nadzór nad Kuratorium. Liczę na dobrą współpracę pomiędzy panią kurator, a Urzędem Wojewódzkim. Liczę również na to, że pani kurator będzie współpracowała z dyrektorami szkół oraz rodzicami po to, żeby problemy, które się pojawiają w szkołach były po partnersku rozwiązywane– stwierdził przy tej okazji wojewoda śląski Marek Wójcik.

Aleksandra Dyla pełniącą obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty

Aleksandra Dyla jest absolwentka filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła ponadto studia podyplomowe na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w zakresie zarządzania placówką oświatową oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie na kierunku „Administracja, Prawo, Zarządzanie i Organizacja”.

Z branżą oświatową związana jest od blisko 30 lat. Zaczynała jako jako nauczycielka języków obcych w szkołach średnich i wyższych, a także koordynator unijnych programów wymiany uczniów w ramach Socrates Comenius i Longlife Learning Programme. Od 2007 r. pracuje w Śląskim Kuratorium Oświaty, m.in. na stanowisku wizytatora ds. nadzoru pedagogicznego, zastępcy dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim oraz zastępcy przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim. W 2016 r. była delegatka Ministra Edukacji Narodowej do reprezentowania Polski w II etapie konkursu Sekretarza Generalnego Szkół Europejskich w Brukseli.

Konkurs na Śląskiego Kuratora Oświaty w najbliższych kilkunastu dniach

Niewykluczone, że Aleksandra Dyla nadzorować będzie placówki oświatowe w regionie dłużej, gdyż zamierza startować w konkursie na stanowisko kuratora. Zgodnie z prawem oświatowym kuratora oświaty, na wniosek wojewody, powołuje i odwołuje „minister właściwy do spraw oświaty i wychowania”, ale kandydata na stanowisko kuratora oświaty wyłania się w drodze konkursu, który ogłasza i przeprowadza wojewoda. Ma na to miesiąc od odwołania poprzedniego kuratora. Przypomnijmy, że odwołanie ze stanowiska Urszuli Bauer nastąpiło 29 grudnia zeszłego roku. Konkurs zatem musi być ogłoszony w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Wojcich Kałuża

Może Cię zainteresować:

Koniec najbardziej spektakularnej kariery dobrej zmiany na Śląsku. Wojciech Kałuża nie jest już wiceprezesem JSW

Autor: Marcin Zasada

03/01/2024

Urszula Bauer

Może Cię zainteresować:

1875 wakatów w szkołach woj. śląskiego. I co? "Nie ma dramatu" - uważa śląska kurator oświaty

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Liceum mickiewicza katowice

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2024. Licea i technika w Katowicach. Jakie szkoły są najlepsze

Autor: Katarzyna Pachelska

11/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon