Słowa Alojzego Lyski do Parlamentu Europejskiego przed spektaklem "Mianujom mie Hanka"

Alojzy Lysko, autor "Mianujom mie Hanka", nie mógł osobiście być w Brukseli podczas pokazu sztuki "Mianujom mie Hanka". Widzowie spektaklu usłyszeli jednak jego zdalne przesłanie.

MZ
Alojzy Lysko

21 marca 2023 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli został wystawiony monodram Teatru Korez „Mianujom mie Hanka” w wykonaniu Grażyny Bułki, według tekstu Alojzego Lyski. Inicjatorem wydarzenia był europoseł Łukasz Kohut, pragnący zwrócić w ten sposób uwagę na kwestię języka śląskiego. Przypomnijmy - Polska oficjalnie nie uznaje tego ostatniego za samodzielny język.

Autor nie mógł być niestety uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wystąpił jednak wirtualnie. Oto treść przesłania, jakie Alojzy Lysko skierował do widzów:

Dobry wieczór. Nazywam się Alojzy Lysko. Witam i pozdrawiam z mojej pisarskiej pracowni. Jestem autorem kilkudziesięciu książek poświęconych mojej śląskiej ojczyźnie. Jedna z nich, którą trzymam w ręku, została zainscenizowana przez katowicki teatr Korez w reżyserii pana Mirosława Neinerta. To monodram w mistrzowskim wykonaniu naszej śląskiej aktorki pani Grażyny Bułki, grany w Polsce już ponad dwieście razy. To opowieść o tragicznym życiu matki Górnoślązaczki, która cierpiała w XX wieku. Takich matek w Europie było miliony. Chciałem zaprosić Państwa do obejrzenia tego niezwykłego spektaklu i do głębszej refleksji nad losem kobiet, matek w warunkach biedy, uprzedzeń i wojny. Ta refleksja jest nam dzisiaj szczególnie potrzebna, bo na Ukrainie toczy się wojna, która czyni kobietom i dzieciom ukraińskim wiele cierpienia. Życzę Państwu dobrego odbioru sztuki.

Czekają Państwa niebywałe wzruszenia, ale zapewniam Państwa, że w tych momentach będę z Państwem szczególnie blisko. Na koniec chciałem serdecznie podziękować panu Łukaszowi Kohutowi, członkowi Parlamentu Europejskiego, za niezmordowane starania, by monodram "Mianują mie Hanka" mogła przeżyć reprezentacja Europy, którą Wy stanowicie. Dziękuję panu Łukaszowi, dziękuję Państwu za przybycie.

Grażyna Bułka w monodramie "Mianujom mie Hanka"

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. Krok w kierunku uznania języka śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

20/03/2023

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

Grażyna Bułka: Jestem dziewczyną z Lipin. Mogłam wyjechać do Niemiec, ale nie chciałam. Tu jestem u siebie

Autor: Patryk Osadnik

10/03/2023

Mianujom mnie hanka

Może Cię zainteresować:

Alojzy Lysko o „Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim: To wydarzenie, z którego my, Ślązacy, powinniśmy być dumni

Autor: Tomasz Borówka

18/03/2023

Debata o Śląsku w Brukseli

Może Cię zainteresować:

"Niezrozumienie Śląska bierze się z historii Polski i syndromu Polaka-katolika". Michnik, Machińska i Kohut o Śląsku w Brukseli

Autor: Marcin Zasada

21/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon