Andrzej Nowak (1959-2022), gitarzysta, jeden z założycieli TSA, lider i założyciel grupy Złe Psy

Gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny, jeden z założycieli zespołu TSA, lider i założyciel rockowej grupy Złe Psy. Współpracował z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą. Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia 2022 roku w wieku 62 lat.

Fot. Wikipedia
Andrzej Nowak i Złe Psy

Pochodzący z Opola Andrzej Nowak był jednym z najlepszych polskich gitarzystów. W 1979 roku w Opolu, wraz z basistą Tomaszem Zatwarnickim, założył TSA, zespół, który okazał się prekursorem heavy metalu w naszym kraju. TSA zadebiutował w 1981 roku singlem „Mass Media”/ „Wpadka”, a pierwszy album studyjny, dziś uznawanej grupy pojawił się w 1983 roku. Historia rozpadów i reaktywacji TSA – w różnych formach – jest długa i bolesna. Nowak w latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, a w 1999 roku założył zespół Złe Psy. Nazwa wzięła się od zamiłowania artysty do amerykańskich pittbullterierów. Jednym z pierwszych basistów zespołu został Paweł Mąciwoda, obecny członek zespołu Scorpions.

Andrzej Nowak nagrywał muzykę na całym świecie, z różnymi wykonawcami. W jego dorobku jest kilkadziesiąt płyt. Miał sporą kolekcję gitar. Jego ulubionym producentem był szwedzki Hagström. O swojej grze tak mówił w wywiadzie dla infogitara.pl: – Ja gram z ręki, nie używam żadnych „przeszkadzajek”. To co wygram palcami, ta gitara oddaje. Zdaję się na instynkt, wyczucie, serce i ludzi z którymi pracuję.

Jego pasją były motocykle. Pierwszy jednoślad tak wspominał w wywiadzie dla infogitara.pl: – To był szary Komar, na którego posadził mnie mój tata. Uwielbiam go do tej pory. Oczywiście na wyspie Bolko, musiałem się jak zwykle popisać i gaz zamiast zamknąć, to odkręciłem… Wjechałem na nasyp Odry, Komar się wywrócił i spalił, a ja zostałem z „przepiękną” blizną, która do dziś mi przypomina o pierwszej jeździe. (...) Przewinęło się przez moje ręce już kilkaset motocykli, przy okazji sporo samochodów i ciężarówek wojskowych. Nie interesują mnie tyle militaria, co ich historia – dodawał.

Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia 2022 roku. Miał 62 lata. 28 stycznia 2022 urnę z jego prochami pochowano w Warszawie, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czerwcu w jego rodzinnym Opolu odsłonięto mural z jego wizerunkiem. Powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Ściegiennego 7a, a stworzył go Michał Węgrzyn (ps. Demenz). W uroczystości odsłonięcia muralu wzięli udział między innymi Marek Piekarczyk, wokalista zespołu TSA i Jacek Kasprzyk, gitarzysta formacji Złe Psy.

Mural Andrzeja Nowaka w Opolu. Fot. Facebook/ Opole
Mural Andrzeja Nowaka w Opolu

Może Cię zainteresować:

Andrzej Nowak ma swój mural w Opolu. Na ścianach kamienic oglądać też można murale Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka. Tak powstaje cały szlak

Autor: Redakcja

23/06/2022

Roman kostrzewski irek loth

Może Cię zainteresować:

Hetfield nas pyta: „Czemu wy tak szybko gracie? Czasem trzeba też wolniej, a wy łoicie bardziej niż my”. Ireneusz Loth wspomina Romana Kostrzewskiego

Autor: Marcin Zasada

10/02/2023

Vangelis

Może Cię zainteresować:

Apostolis Anthimos i Józef Skrzek wspominają Vangelisa: Dokonał przełomu w muzyce, ale musiał wyrwać się z Grecji

Autor: Marcin Zasada

19/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon