Archiwalny film z przedwojennych Pyskowic. Cenny dokument i przestroga [WIDEO]

Peiskretscham. Tak nazywały się Pyskowice w 1938 roku. Kiedy Niemcy pod wodzą totalitarnego dyktatora rozpoczynały swoją ekspansję, które doprowadzić miała do wybuchu II wojny światowej (było już po Anschlussie Austrii, a szykował się rozbiór Czechosłowacji) w mieście odbywały się uroczystości. Nagrano je na kolorowym filmie, który stanowi dziś barwne, ale skłaniające do refleksji świadectwo tamtych czasów.

screen YouTube
Pyskowice na archiwalnym filmie

Na kolorowym filmie - dość ekskluzywnym w tamtych czasach - zarejestrowano dwie uroczystości. I jeżeli ta druga to bez wątpienia obchody 1 maja, również w III Rzeszy stanowiącego święto państwowe, to pierwsza prawdopodobnie była przypadającymi 20 kwietnia i również hucznie w nazistowskich Niemczech fetowanymi urodzinami Adolfa Hitlera. Tego dnia każda miejscowość w kraju była odświętnie przystrojona, a obowiązkowy element tego wystroju stanowiły większe lub mniejsze państwowe flagi III Rzeszy, na której widniało nazistowskie godło - Hakenkreuz.

Nazistowskie uroczystości w Pyskowicach

I te hakenkrojce , jednoznacznie dziś symbolizujące nazistowski reżim, agresję, terror i ludobójstwo, widzimy na filmie co krok. Ozdabiają ulice Pyskowic, rynek miasta, ratusz, wózek którym jadą dzieci na paradzie. Reżim naznaczył wszystko, flaga powiewa także na maszcie ponad kąpieliskiem. W swobodnej atmosferze fiesty i wypoczynku przechadzają się eleganccy członkowie SS w czarnych mundurach.

Członkowie nazistowskich organizacji składają kwiaty pod pomnikiem poległych w pierwszej wojnie światowej. Mundurowi prominenci - jeden czarny, drugi brunatny - przemawiają z balkonu ratusza, przed którym odbywa się masowy wiec. Flagi, flagi i las rąk wyciągniętych w niemieckim pozdrowieniu.

Defiluje Hitlerjugend, Bund Deutscher Mädel, sportowcy, kolejarze, piekarze, fryzjerzy i inne grupy zawodowe. Gra orkiestra SS czy też Służby Pracy Rzeszy.

A w tle dawne Pyskowice. Szkoda tylko, że przy takiej okazji.

Dla historyka to z pewnością cenne źródło historyczne. Dla zwykłych ludzi - raczej przestroga, jak niezauważenie może ulec skażeniu nasza codzienność.

Racibórz w latach 30

Może Cię zainteresować:

Racibórz na zakręcie historii. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

Autor: Tomasz Borówka

27/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon