Arkadiusz Chęciński: Trzeba to wszystko przeliczyć i wyrównać tym, którzy byli niepokorni

Mam nadzieję, że rozliczenia, o których bardzo dużo się mówi, będą dotyczyły również samorządów. Nie wyobrażam sobie, że dziś ktoś przyjdzie i odetnie to grubą kreską (…) Trzeba to wszystko przeliczyć i wyrównać tym, którzy byli niepokorni, walczyli o wolną Polskę i zwycięstwo demokratycznej opozycji – powiedział Arkadiusz Chęciński w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ.

Arkadiusz checinski slazaq

Sosnowiec to miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które - obok Gliwic - ma najmocniejszą reprezentację w Sejmie i Senacie RP. To Łukasz Litewka (Lewica), Mateusz Bochenek i Joanna Sekuła (Koalicja Obywatelska), Kamil Wnuk (Trzecia Droga) oraz Ewa Malik (Prawo i Sprawiedliwość).

– Zawsze marzyliśmy o tym, aby w parlamencie zasiadali przedstawiciele naszego miasta. Ciężka praca w ostatnich latach i przekonywanie mieszkańców, aby głosowali na sosnowiczan, przyniosły efekty. Mam nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na rozwój Sosnowca – powiedział w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca uważa, że powinny zniknąć czeki, które politycy przywozili samorządowcom. Zamiast tego należy przywrócić przejrzyste i równe dla wszystkich konkursy (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Z drugiej strony to bardzo ważne, aby parlamentarzyści lobbowali za różnego rodzaju działaniami państwowymi na terenie swojego okręgu lub miasta. Są takie inwestycje jak dworzec w Sosnowcu-Maczkach, który tylko i wyłącznie przez głupotę Prawa i Sprawiedliwości wciąż niszczeje, a to jeden z najważniejszych zabytków architektury technicznej na terenie województwa. Droga S1 blokowana z powodów politycznych, przez co nie mamy możliwości budowy węzła do strefy ekonomicznej (...) Takich inwestycji ponadlokalnych jest więcej, a politycy PiS nie bardzo interesowali się Sosnowcem – wyjaśnił.

Jego zdaniem należy zadośćuczynić samorządom, których przedstawiciele „walczyli o demokrację” i przez to tracili pieniądze.

Mam nadzieję, że rozliczenia, o których bardzo dużo się mówi, będą dotyczyły również samorządów. Nie wyobrażam sobie, że dziś ktoś przyjdzie i odetnie to grubą kreską. Chciałbym, żeby nowy rząd przeanalizował te czeki, które wpływały do samorządów i ci, którzy stracili, ponieważ walczyli o wynik tych wyborów, sprzeciwiali się niszczeniu samorządów, zabieraniu środków finansowych, uprawnień (...) nawet nie mówię o burmistrzach i prezydentach dużych miast, ale często to wójtowie małych miast, gdzie milion lub dwa miliony mają ogromne znaczenie, a nie dostali tych pieniędzy za to, że walczyli o demokrację, oni muszą otrzymać zadośćuczynienie. Trzeba to wszystko przeliczyć i wyrównać tym, którzy byli niepokorni, walczyli o wolną Polskę i zwycięstwo demokratycznej opozycji podkreślił Arkadiusz Chęciński.

Koalicja Obywatelska zaproponowała, aby samorządy otrzymały 100 proc. wpływów z podatku PIT i część wpływów z podatku VAT.

– Nie trzeba mówić jeszcze o szczegółach. Ważna jest stabilizacja finansów samorządowych. Jesteśmy gotowi, aby przez Związek Miast Polskich czy Unię Metropolii Polskich usiąść do stołu i znaleźć najlepsze rozwiązania – powiedział prezydent Sosnowca w ŚLĄZAQ.

Mapa politycznych wplywow gzm 2

Może Cię zainteresować:

Gdzie u nas rodzą się i dojrzewają polityczne elity? W Metropolii rządzą Gliwice i Sosnowiec

Autor: Patryk Osadnik

25/10/2023

Elżbieta Bieńkowska

Może Cię zainteresować:

„Sorry, taki mamy klimat”. Elżbieta Bieńkowska wróci do rządu Donalda Tuska?

Autor: Patryk Osadnik

25/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Morawiecki szpital geomedical 04

Premier Morawiecki dostał prztyczka w nos od Katowic

Adam Michnik w Bytomiu

"W Warszawie nie rozumieją Śląska i niewiele o nim wiedzą"

Tusk hala na skarpie

Donald Tusk przyjedzie z wizytą do Bytomia

Wiktor Skworc

Nie będzie hucznych urodzin arcybiskupa Skworca w NOSPR

Kopalnia

Tylko 100 mln zł rocznie na transformację Śląska! Żartują?

Beata Białowąs

Trwał przewrót, a wicemarszałek z PiS niszczyła dokumenty?

Rzeź Wołyńska

Konkurs o Rzezi Wołyńskiej. Teraz. Podczas wojny w Ukrainie