Barbara Dziuk liderką listy PiS do Rady Powiatu Tarnogórskiego. Wielki powrót „Czarnej Marilyn Monroe?”

Po przegranych wyborach w październiku 2023 r. Barbara Dziuk zapowiedziała, że z polityką nie rozstaje się na długo. Spekulowano o możliwym starcie byłej posłanki PiS do Sejmiku Województwa Śląskiego lub na urząd burmistrza Tarnowskich Gór. Okazuje się jednak, że Dziuk chce spróbować czegoś nowego. Otworzy listę PiS do Rady Powiatu Tarnogórskiego.

arc
Barbara Dziuk

„Marilyn Monroe” śląskiego PiS-u

Barbara Dziuk, o której mówiono „Czarna Marilyn Monroe”, to postać wyjątkowa w śląskiej polityce, pod wieloma względami. Czeki z kartonu rozdawało co prawda wielu polityków PiS, z premierem tej partii na czele, jednak innowacją byłej posłanki było umieszczanie na nich własnego zdjęcia. Zdjęcia są zresztą domeną Barbary Dziuk, bo publikuje je chętnie i regularnie, uwieczniając dla przyszłych pokoleń swoją szeroką aktywność, niemal na każdym polu. Kilka miesięcy temu w rozmowach z naszą redakcją tarnogórscy samorządowcy przyznawali, że - nieraz trzeba było przekładać uroczyste przecięcie wstęgi lub wręcz organizować je wtedy, kiedy coś już od dawna było otwarte i funkcjonowało, aby tylko mogła pojawić się tam posłanka PiS.

Jak sama twierdzi, w działalność społeczną jest zaangażowana w zasadzie ,,od urodzenia”. Uratowała niejeden szpital, pomagała samorządom, a tarnogórskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to ,,osobisty sukces”. Tego wszystkiego dokonała, zazwyczaj przy umownej świadomości zainteresowanych.

Donos na nauczyciela

W listopadzie 2020 r. ówczesna posłanka z Tarnowskich Gór złożyła donos na Michała Sporonia, nauczyciela języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, do Śląskiego Kuratorium Oświaty. Pani poseł nie spodobał się udział nauczyciela w jednej z manifestacji Strajku Kobiet, jakie odbywały się po wyroku trybunału Julii Przyłębskiej, zaostrzającym przepisy antyaborcyjne. Sporoniowi groziło nawet wyrzucenie z zawodu. Sprawę przeciwko nauczycielowi umorzono. Zdeterminowana Barbara Dziuk złożyła kolejną skargę, tym razem już bez załączników. Druga próba ukarania polonisty także okazała się nieskuteczna.

- Posłanka Dziuk w drugim procesie wyssała dowody z palca. Świadkowie, którzy zostali wskazani w sprawie nie chcieli zeznawać, a część z nich nie znała nawet posłanki - mówił w rozmowie z naszą redakcją Michał Sporoń w maju 2022 r.

Kariera polityczna

Barbara Dziuk zaczęła swoją przygodę z polityką w 2006 r., od startu na urząd burmistrza Tarnowskich Gór. Zajęła wówczas ostatnie, ósme miejsce, z wynikiem 2,81% głosów. Niedługo później związała się z PiS-em. W latach 2007-2010 była dyrektorem biura poselskiego Nelli Rokity. W 2010 r. została wybrana radną sejmiku województwa śląskiego. W 2014 r. po raz drugi spróbowała zostać burmistrzem Tarnowskich Gór. Uzyskała 13,79% głosów, zajmując trzecie miejsce spośród czworga kandydatów. Odnowiła jednak mandat radnej sejmiku.

W latach 2015-2023 była posłanką. W wyniku wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. PiS pożegnał się z władzą, a Dziuk z mandatem poselskim. Wdzięczni za jej pracę wyborcy dwa dni po wyborach zorganizowali pożegnanie przed biurem poselskim. Ponad 100 osób najpierw wykrzyczało ,,dziękujemy", a następnie ,,nigdy więcej". Wśród wielu haseł na banerach, jakie przynieśli ze sobą tarnogórzanie, jedno zwracało szczególną uwagę: - O Barbaro, królowo donosów i czeków z kartonu, Sułtanko nieróbstwa i dożynek cesarzowo! Nadszedł koniec PiSowskiego betonu, I twego trzymania się koryta kurczowo. Michał Sporoń pojawił się na happeningu z butelką szampana.

Wielki powrót?

Po przegranych wyborach Barbara Dziuk zapowiedziała, że z polityką nie żegna się na długo. - Ja dopiero teraz dostałam wigoru i siły, żeby jeszcze lepsze rzeczy osiągać w polityce - mówiła w rozmowie z redaktorem naczelnym Ślązaga Marcinem Zasadą na antenie Radia Piekary. Spekulowano o starcie do Sejmiku Województwa Śląskiego lub na urząd burmistrza Tarnowskich Gór. Okazuje się, że była posłanka ma inne plany i chce spróbować czegoś nowego. Barbara Dziuk będzie otwierać listę kandydatów PiS do Rady Powiatu Tarnogórskiego. Będzie to jej debiut jeśli chodzi o start w wyborach do powiatu, ale biorąc pod uwagę ,,jedynkę" na liście, rozpoznawalność oraz wynik listy PiS w wyborach z 2018 r., uzyskanie przez nią mandatu jest niemal pewne.

Aktualnie w 25-osobowej Radzie Powiatu Tarnogórskiego PiS ma 8 mandatów i drugi co do wielkości klub radnych. Znajduje się w opozycji wobec zarządu powiatu, na czele ze starostą Krystyną Kosmalą. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Barbara Dziuk burmistrzem Tarnowskich Gór Biorę życie tak jak leci

Może Cię zainteresować:

Barbara Dziuk chce zostać burmistrzem Tarnowskich Gór. "Biorę życie jak leci. Ja jestem gorsza od jakiegoś faceta?"

Autor: Maciej Poloczek

23/10/2023

Barbara Dziuk wręcza czeki

Może Cię zainteresować:

Mówili o niej: "Czarna Marylin Monroe". Barbara Dziuk uścisnęła każdą dłoń w powiecie, teraz żegna się z Sejmem

Autor: Patryk Osadnik

20/10/2023

Barbara Dziuk

Może Cię zainteresować:

Najwięksi przegrani wyborów. Barbara Dziuk żegna się z Sejmem. Poseł Lewicy znokautowany

Autor: Patryk Osadnik

19/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon