Barwny zestaw artystów powiększa program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022!

Zaskakujący różnorodnością brzmień twórcy z Argentyny, Austrii, Iranu, Izraela, Japonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii dołączają do 17. edycji festiwalu. Tym samym program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rośnie do 32 artystów!

materiały prasowe
Tauron Nowa Muzyka 2022

Podobnie jak co roku, śląski festiwal sięga po globalne inspiracje, by umieścić je w lokalnym kontekście. Od melodyjnej, klubowej elektroniki, po awangardową wokalistykę i cyfrowe interpretacje tradycyjnej muzyki perskiej – każdy z festiwalowiczów znajdzie tutaj coś dla siebie.

Spośród właśnie ogłaszanych artystów najbardziej popowe brzmienia zaprezentuje austriacki duet HVOB. To ulubieńcy polskiej publiczności, których żywiołowe występy na TNMK2019 oraz Elektroklub VI nadal wzbudzają emocje. Anne Müller oraz Paul Wallner nieprzypadkowo nazywani są jednym z najlepszych liveactów na świecie. W lipcu w Katowicach usłyszymy największe hity grupy, jak i materiał z nowego albumu „Too”. Również izraelski duet Red Axes to prawdziwi ulubieńcy polskiej publiczności. Spece od hipnotycznych setów ze styku acid house, techno i ethno czarują tancerzy zaskakującymi zwrotami akcji i orientalnym bogactwem ornamentów. Red Axes nie mogło zabraknąć w programie 17. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Jeszcze bardziej taneczne oblicze współczesnej elektroniki zaprezentuje Eagles & Butterflies. Talent Brytyjczyka zaowocował wydawnictwami w tak prestiżowych wytwórniach, jak Innervisions, Life & Death i Correspondant. Jak sam mówi „tworzy muzykę pop na parkiet”, a jego największe osiągnięcie to inspirowany latami 80. utwór „Can’t Stop”.

Oprócz mistrzów muzyki do tańca w programie TNMK2022 pojawi się bardzo mocna reprezentacja brzmień eksperymentalnych i awangardowych. Zderzenie starego z nowym przewija się w twórczości Sote, opartej na zawansowanej technologii i jednocześnie na tradycyjnej muzyce Persji. Sote bywa nazywany czasem „siłą napędową irańskiej sceny”. Jego nagrania publikowały tak uznane wytwórnie, jak Warp, a artysta równie dobrze czuje się w klubach, co w galeriach sztuki. W kooperacji z Tarrikiem Barri tworzy audiowizualne światy pełne symbolicznych znaczeń. Występ Sote gwarantuje wysokie doznania i będzie jednym z najbardziej intrygujących podczas zbliżającej się edycji Festiwalu.

Podobne wrażenia zapewni przejmujący koncert dwunastoosobowej grupy wokalnej Shards. Umiejętności brytyjskiego chóru docenił sam Nils Frahm. Członkowie grupy prezentują możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Wokalne eksperymenty zaprezentuje także japońska artystka Hatis Noit, która czaruje stylem inspirowanym muzyką i folklorem Kraju Kwitnącej Wiśni. Hatis Noit współpracowała z takimi artystami, jak Matmos, The Bug, NYX Electronic Drone Choir, Masayoshi Fujita, Lubomyr Melnyk, a jej fanem jest również słynny reżyser David Lynch. Z kolei niemiecki duet ÄTNA łączy zmysłowe wokale z fortepianem i analogowymi syntezatorami, koncentrując się wokół alt-popu. Jak pisała o nich prasa, są „niczym Fever Ray spotykająca Grimes w londyńskiej Royal Opera House”.

Najbardziej radykalne brzmienia w tym zestawieniu zaproponuje CATNAPP. Argentyńska raperka i producentka mieszka w Berlinie i właśnie tam została odkryta przez duet Modeselektor, który wydaje jej nagrania w należącej do niego wytwórni Monkeytown Records. CATNAPP łączy najnowocześniejszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem. Choć sama Catnapp określa swoją muzykę jako popową, w jej utworach pobrzmiewa dzikie połączenie ciężkich basów, futurystycznego R&B oraz breakbeatu z wpływami nowoczesnego rapu. W Katowicach spodziewajmy się niespodziewanego.

To wciąż nie koniec odsłaniania programu zbliżającej się edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie co roku potwierdza swój status za sprawą fascynującego programu artystycznego i niebanalnej lokalizacji. Warto odwiedzić go ponownie.

W sprzedaży pozostają karnety trzydniowe, obejmujące koncert otwarcia oraz karnety dwudniowe i bilety jednodniowe. Można je nadal nabywać online na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet i Ticketmaster. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo 1 czerwca ceny karnetów i biletów ulegną zmianie. Więcej informacji na temat przyszłorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice na stronie internetowej festiwalu.

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Ogłoszono 8 nowych artystów
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Ogłoszono 8 nowych artystów

Tauron Nowa Muzyka Katowice

21-24.07.2022

● Moderat ● Anna Calvi ● The Bug feat. Flowdan ● Fisz Emade Tworzywo ●

● Ralph Kaminski ● Kollektiv Turmstrasse ● HVOB live ● Red Axes ● Donato Dozzy ● ● Andy Stott live ● Trupa Trupa ● Rival Consoles ● Eagles & Butterflies ● Sote ●

● Nilüfer Yanya ● Shards ● VRIL live ● CATNAPP ● Szczyl live ● Zdechły Osa●

● CatchUp ● Wczasy ● Lutto Lento live ● ÄTNA ● Hatis Noit ● Lorenzo Raganzini ●

● Resina ● Hodak ● BartoKatt ● Jerzyk Krzyżyk ● Shyness ● Sarapata ●

● oraz wielu innych artystów ●

BILETY:

Karnet trzydniowy: 379 zł / od 01.06 429zł

Karnet dwudniowy: 349 zł / od 01.06 399zł

Bilet jednodniowy:

Piątek, Sobota: 179zł / od. 01.06 229zł

Czwartek: 69zł / od 01.06 89zł

Miejsce: FAJRANT (Sztauwajery)

Wstęp bezpłatny!

Więcej na:

http://festiwalnowamuzyka.pl

WIĘCEJ INFORMACJI O ARTYSTACH:

HVOB

Austriacki duet został odkryty na Soundcloud przez Olivera Koletzkiego, niemieckiego producenta muzyki house, który zaprosił ich na występ na festiwalu Melt. Niesamowite show zapoczątkowało błyskotliwą karierę grupy, nazywanej jednym z najlepszych liveactów na świecie. Duet tworzą wokalistka Anne Müller oraz Paul Wallner, a nazwa HVOB to skrót od „Her Voice Over Boys”. Do tej pory opublikowali 5 albumów studyjnych, z których najnowszy „Too” ukazał się wiosną 2022 roku. Ich twórczość oscyluje wokół rozmarzonych piosenek, łączących techno z electro popem.

http://hvob-music.com/

https://www.facebook.com/HVOBM...

https://hvob.bandcamp.com/

https://www.instagram.com/hvob...

https://twitter.com/hvob_offic...

https://soundcloud.com/hvob

https://www.residentadvisor.ne...

https://open.spotify.com/artis...

Red Axes

Dwaj przyjaciele z Tel Awiwu oraz ich „maszyny, mikstury i bezwarunkowa pasja do muzyki”. Red Axes kleją ze sobą wątki pozornie do siebie nieprzystające, zachwycając świat nową falą hipnotycznych beatów łączących acid house, techno, new wave, ethno, industrial, post-punk i EBM. Bardzo płodni, w krótkim czasie opublikowali ponad 30 wyborowych wydawnictw, w tym trzy autorskie albumy. Ich historia rozpoczęła się w post-punkowym zespole Red Cotton, który z biegiem czasu przepoczwarzył się w duet didżejsko-producencki. W lipcu 2018 roku Red Axes nagrali dwugodzinny miks dla prestiżowej audycji BBC Essential Mix.

https://www.facebook.com/redax...

https://soundcloud.com/redaxes

https://www.instagram.com/reda...

https://redaxes.bandcamp.com/

https://www.residentadvisor.ne...

https://open.spotify.com/artis...

Eagles & Butterflies

Naprawdę nazywa się Chris Barrat. Jak sam mówi, „tworzy pop muzykę na parkiet”. Wszystko w jego karierze wynika z niezłomnego oddania praktyce, od występów po produkcję. Od wczesnych początków jako „Mixmag's Breakthrough Act of the Year” po założenie własnej wytwórni Art Imitating Life, u podstaw sukcesu Eagles & Butterflies leży wrodzone poczucie muzykalności i unikalne podejście do tworzenia. Jego talent zaowocował wydawnictwami w tak prestiżowych wytwórniach, jak Innervisions, Life & Death i Correspondant. Jego największe osiągnięcie to utwór „Can’t Stop”, hipnotyczny przebój inspirowany latami 80., który stał się hymnem 2019 roku.

https://www.facebook.com/eagle...

https://www.instagram.com/eagl...

https://soundcloud.com/mrbutte...

https://ra.co/dj/eaglesbutterf...

https://twitter.com/mrbutterfl...

https://open.spotify.com/artis...

Sote & Tarrik Barri AV

Kompozytor muzyki elektronicznej i artysta dźwiękowy z Teheranu, nazywany czasem „siłą napędową irańskiej sceny”. Jego nagrania publikowały tak uznane wytwórnie, jak Warp, Sub Rosa, Opal Tapes i Morphine Records. Artysta łączy techniki elektroakustyczne i motywy polirytmiczne z tradycyjną muzyką Persji, tworząc unikalne struktury dźwiękowe. Muzyka Sote łączy tysiące lat historii i najnowszą technologię, symfonię i syntezatory, dźwiękową abstrakcję i harmoniczny maksymalizm. Jednoczesne zaangażowanie w sztukę akademicką i muzykę klubową powoduje, że twórczość Sote wymyka się klasyfikacjom gatunkowym. Artysta równie dobrze czuje się w klubach, co w galeriach sztuki. W kooperacji z Tarrikiem Barri tworzy audiowizualne światy pełne symbolicznych znaczeń. Mieszkający w Berlinie Tarrik Barri używa narzędzi takich jak Max/MSP, Java i Supercollider do realizacji efektownych wizualizacji na żywo dla wielu muzyków odnoszących międzynarodowe sukcesy, takich jak Monolake, Thom Yorke, Paul Jebanasam i Nicolas Jaar.

https://www.facebook.com/ata.s...

http://www.sotesound.com/

https://www.instagram.com/ata_...

https://soundcloud.com/sotesou...

https://open.spotify.com/artis...

Shards

Dwunastoosobowa grupa wokalna, której liderem jest wokalista, kompozytor i producent Kieran Blunt. Projekt powstał w 2016 roku podczas poszukiwań członków chóru do wspólnego występu z Nilsem Frahmem. Jednorazowa współpraca zaowocowała zaproszeniem do udziału w nagraniu albumu Nilsa Frahma „All Melody”, a później kolejnych propozycji współpracy od takich artystów, jak Michael Price, Masayoshi Fujita, Luke Howard i inni. Grupa Shards prezentuje możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Zamiast dążyć do płynnych połączeń lub absolutnej precyzji, podkreśla różnice i odkrywa unikalne tekstury. Debiutancki album grupy ukazał się w 2019 roku nakładem Erased Tapes.

http://www.kieranbrunt.com/sha...

https://www.facebook.com/shard...

https://twitter.com/shards_voi...

https://www.instagram.com/shar...

https://shardsvoices.bandcamp....

https://www.shardsvoices.com/

https://open.spotify.com/artis...

CATNAPP

Raperka i producentka Amparo Battaglia pochodzi z Argentyny, ale obecnie mieszka w Berlinie. Właśnie tam została odkryta przez Modeselektor, którzy od tamtej pory wydają jej nagrania we własnej wytwórni Monkeytown Records. Jej muzyka i występy na żywo są jednocześnie wymagające i bardzo przystępne, łącząc najnowocześniejszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem i ledwie przefiltrowanymi uczuciami. Choć sama Catnapp określa swoją muzykę jako popową, w jej utworach niezaprzeczalnie pobrzmiewa punkowy duch i etos DIY. To dzikie połączenie powolnych i ciężkich basów z futurystycznym R&B, z wpływami nowoczesnego rapu i vintage'owych breakbeatów. Piosenki CATNAPP mówią o toksycznych związkach i oszustwach, o rozwoju artystycznym i stawaniu w obronie własnej wartości. Duży rozgłos zyskały jej występy na żywo, określane jako „zaraźliwe i oddające gwałtowność berlińskiej sceny techno”. CATNAPP zagrała set w serialu „Unorthodox” produkowanym przez Netflix, który otrzymał nagrodę Emmy w 2020 roku. Nagrania artystki znalazły się również w ścieżce dźwiękowej serialu.

https://www.facebook.com/catna...

https://www.instagram.com/ccat...

https://soundcloud.com/catnapp

https://ra.co/dj/catnapp

https://open.spotify.com/artis...

ÄTNA

Wykorzystując elementy dramatycznie różnych ruchów i gatunków, Inéz i Demian tworzą awangardowe „dzieła sztuki” w najlepszym tego słowa znaczeniu, włączając do muzyki modę i design. Opublikowali dwa albumy, z których najnowszy to tegoroczny „Push Life”. Duet ÄTNA należy do najbardziej ekscytujących debiutantów na niemieckiej scenie. Zespół prezentował się na prestiżowych festiwalach w całej Europie i występował w tak różnych miastach, jak Stambuł i Londyn. Ich twórczość koncentruje się wokół alt-popu, opierając się na połączeniu zmysłowych wokali i fortepianu, którym towarzyszą analogowe syntezatory – „niczym Fever Ray spotykająca Grimes w londyńskiej Royal Opera House”.

https://atnaofficial.com/

https://www.facebook.com/atnao...

https://www.instagram.com/atna...

https://twitter.com/atnaoffici...

https://soundcloud.com/atnaoff...

https://www.youtube.com/atnaof...

https://open.spotify.com/artis...

Hatis Noit

Japońska artystka wokalna pochodzi z odległego Shiretoko na Hokkaido, ale obecnie mieszka w Londynie. Nazwa Hatis Noit wywodzi się z japońskiego folkloru i oznacza łodygę kwiatu lotosu, który reprezentuje świat żywy, a jego korzeń – świat duchów. Hatis Noit jest tym, co łączy oba elementy. Jej muzyka potrafi poruszyć i przenieść nas na drugą stronę: do przeszłości, wspomnień, naszej podświadomości. Hatis Noit jest samoukiem. Wykształciła swój styl inspirując się wszystkim, co mogła znaleźć – od japońskiej muzyki klasycznej Gagaku i stylów operowych, przez śpiew bułgarski i gregoriański, po wokalistów awangardowych i popowych. Hatis Noit współpracowała z takimi artystami, jak Matmos, The Bug, NYX Electronic Drone Choir, Masayoshi Fujita, Lubomyr Melnyk. Została zaproszona przez Davida Lyncha do występu na jego Międzynarodowym Festiwalu w Manchesterze w 2019 roku. Jej pierwszy międzynarodowy album długogrający „Aura” ukaże się 24 czerwca 2022 roku.

https://www.facebook.com/info....

https://www.hatisnoit.com/

https://www.instagram.com/hati...

https://twitter.com/hatis_noit

https://hatisnoit.bandcamp.com...

https://open.spotify.com/artis...

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon