Baśka i Marylka. Żona milicjanta i żona górnika. Rok 1980, Katowice. Nowa powieść Sabiny Waszut „Sztuczny miód” ukaże się 24 stycznia 2024 r.

Śląska pisarka Sabina Waszut napisała nową powieść, której akcja rozgrywa się we wczesnych latach 80. w Katowicach. Bohaterkami uczyniła dwie pielęgniarki, koleżanki z pracy. Mąż Baśki jest milicjantem, mąż Marylki - górnikiem działającym w "Solidarności". „Sztuczny miód” ukaże się 24 stycznia 2024 r. Patronat nad książką objął ŚLĄZAG.

Sztuczny miod sabina waszut

Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek, działa w Solidarności i niechętnie patrzy na pracę zawodową ukochanej żony.

Te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety są koleżankami z pracy. Gdy wybuchają strajki, stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich, dzieci, które rwą się do protestu, jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?

Dwie pielęgniarki są głównymi bohaterkami nowej powieści Sabiny Waszut pt. „Sztuczny miód”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa WAB. Premiera jest planowana na 24 stycznia 2024 r. Można ją już zamawiać w przedsprzedaży.

Nowa książka Sabiny Waszut to wzruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u, gdy czasy były niepewne, czuło się wiszące w powietrzu napięcie, ale ludzie nie skąpili sobie życzliwości. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

"Piękna i wzruszająca historia o przyjaźni, sile rodzinnych więzi i szacunku do drugiego człowieka ponad podziałami" - recenzuje Magdalena Majcher, pisarka z Katowic.

Sabina Waszut to autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Za powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica) i „Emigranci. Podróż za horyzont” (wyd. Książnica) została nominowana do nagrody „Książka Roku” portalu lubimyczytać. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Mieszka na Śląsku. Najczęściej można ją spotkać na górskich szlakach.

Mural jolanta wadowska krol

Może Cię zainteresować:

Dr Jolanta Wadowska-Król, czyli śląska Erin Brockovich. O wielkiej lekarce, która leczyła ołowicę szopienickich dzieci

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2024

Z26694385 AMP Szczepan Twardoch

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch sprzedał milion książek w samym Wydawnictwie Literackim. Najpopularniejszą jest bezapelacyjnie powieść "Król"

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2023

Dk welchman leszek zych polityka

Może Cię zainteresować:

DK Welchman. Dziołszka z Bytomia, która nakręciła "Chłopów" i oscarowego "Twojego Vincenta"

Autor: Katarzyna Pachelska

25/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon