Będzie kolejny projekt ustawy w sprawie języka śląskiego. Do siedmiu razy sztuka?

Senator Marek Plura planuje złożyć kolejny projekt ustawy w sprawie uznania śląskiego za język regionalny. To będzie już siódme podejście, w tym trzecie samego Marka Plury.

Ślonskie fany

Choć w sejmowej zamrażarce ciągle leży szósty projekt ustawy o uznaniu śląskiego za język regionalny, to jeszcze w tej kadencji parlamentu będzie kolejny. Tym razem jako projekt senacki. Zamierza go złożyć Marek Plura i dla niego będzie to już trzecia próba.

- Projekt będę - a raczej będziemy - składać zaraz po tym, jak uzupełnię go o dane z ostatniego spisu. W Senacie, gdzie większość ma demokratyczna opozycja, ustawa z pewnością przejdzie, ale później pewnie utknie w Sejmie. Będzie to jednak nasze zobowiązanie na przyszłość, kiedy w Sejmie zmieni się układ sił. Wtedy konieczny będzie kolejny, ósmy już projekt ustawy i wierzę w to, że będzie ostateczny – mówi senator Marek Plura.

Pięć projektów odrzuconych. Jeden nadal w sejmowej zamrażarce

Pierwszą próbę oficjalnego uznania języka śląskiego podjął w 2007 r. Krzysztof Szyga, poseł z Siemianowic Śląskich. W kolejnych kadencjach Sejmu dwa projekty ustaw w tej sprawie przygotował poseł Marek Plura.

W 2014 r. śląskie organizacje regionalne zebrały ponad 140 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy uznającej mniejszość śląską za mniejszość etniczną, co dałoby ślonskiej godce podobne prawa, jakie wynikałyby z nadania jej statusu języka regionalnego. Później dwukrotnie taki projekt składała posłanka Monika Rosa. Pięć projektów zostało odrzuconych, ostatni nadal leży w sejmowej zamrażarce.

Język regionalny to kategoria polityczna

Język regionalny to kategoria polityczna, a nie lingwistyczna. I tylko od polityków zależy czy śląski otrzyma taką ustawową ochronę i wsparcie z budżetu państwa. Zgodnie z definicją zawartą w Europejskiej karcie języków regionalnych lub mniejszościowych to „mowa tradycyjnie używana na terenie państwa przez mniejszą liczebnie od reszty grupę obywateli, odmienna od przyjętego języka urzędowego oraz niebędąca ani dialektem oficjalnego języka tego państwa, ani językiem migrantów”.

Uznanie śląskiego za język regionalny zapewniłoby m.in. fundusze na edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych czy audycji radiowych. Obecnie taki status w Polsce ma jedynie język kaszubski.

Monika Rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Jeśli wygramy wybory, śląski stanie się językiem regionalnym

Autor: Maciej Poloczek

30/06/2022

Bralczyk2

Może Cię zainteresować:

Profesor Bralczyk o języku śląskim: Uznałbym go za język regionalny

Autor: Marcin Zasada

22/02/2022

Feliks Steuer

Może Cię zainteresować:

Feliks Steuer. Człowiek, który „wymyślił" godkę i... wcale nie chciał, żeby została uznana za język

Autor: Roman Balczarek

14/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon