Bytom w czasach sprzed betonozy na dokumencie filmowym w kolorze z lat 70. Tak wyglądało wtedy codzienne życie

Plac z bujną zielenią, konie, tramwaje. Tak wyglądał Bytom ledwie 50 lat temu. Możemy sobie przypomnieć dawny wygląd tego miasta, dzięki bezcennemu dokumentowi z lat 70. Ten kolorowy film to prawdziwy unikat.

ARC
Bytom Rynek 1975

Film jest bezcennym dokumentem: nie był wcześniej publikowany w internecie, a przez twórców kanału Hist_PL został znaleziony w niemieckich archiwach.

To nie pierwsze takie śląskie znalezisko historyków z tego kanału. Wcześniej prezentowaliśmy też sceny z lat 70. z Katowic.

Zobacz też genialne ujęcia z innego filmu: Unikatowy film z Katowic z 1974 roku. Przy Armii Czerwonej dobrze widać zabudowę Dworu Tiele-Wincklerów

Bytom z lat 70. XX wieku na unikatowym filmie

Najciekawsze są ujęcia z pięknego bytomskiego placu Akademickiego, który w PRL nosił nazwę pl. Feliksa Dzierżyńskiego. Widać położoną w centralnej części placu przedwojenną fontannę, a także monumentalną, zwartą zabudowę kamieniczną, otoczoną bujną zielenią.

Film został nakręcony w połowie lat 70. Nie dziwcie się więc refleksyjnej muzyce: to wciąż jeszcze dawny Bytom, w wielu miejscach zachowujący pierwotny charakter. W tamtych czasach stał nadal choćby imponujący przedwojenny bulwar. Kilka lat później cały ogromny kwartał zabudowy został zrównany z ziemią w ramach chyba najbardziej absurdalnego przedsięwzięcia inwestycyjnego w dziejach PRL. Bezcenne kamienice wyburzono, bo były w złym stanie. Okazało się, że były w całkiem dobrym, więc na rozbiórkę wydano tyle, że nie starczyło na wybudowanie niczego nowego…

Nostalgiczne ujęcia. Jest nawet słynny tramwaj linii 35

Bytomskie ujęcia są niezwykle nostalgiczne – zarówno sceny z życia, jak i ujęcia konkretnych miejsc. Widzimy tyły biblioteki publicznej z rotundą, która jasno wskazuje na rok nakręcenia filmu. Nową bibliotekę postawiono w Bytomiu w roku 1974, więc film może pochodzić z tego lub następnego roku. Rotunda istotnie wygląda na nową…

Bytomianie zapewne zwrócą uwagę na okolice ul. Grottgera, Mickiewicza, Witczaka, Smolenia czy Piekarskiej. Po tej ostatniej jeździ jeszcze tramwaj linii 35. Są ujęcia z innych okolic Rozbarku, a także – pierwsze sekundy nagrania – z sąsiednich Piekar Śląskich. To wieże bazyliki, a także os. Wieczorka.

ZOBACZ TEŻ:

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice w latach 60. i 70. Miasto w budowie na kolorowych zdjęciach z archiwum architekta Juranda Jareckiego

Autor: Arkadiusz Nauka

21/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dokumentacja Bulwaru w Bytomiu przed wyburzeniem

Kto i po co fotografował bytomski Bulwar przed wyburzeniem?

Nowy Bytom Wieża wodna

Kiedyś peryferia, dziś centrum. Pokręcona historia Fryny

Hotel Admiralspalast w październiku 2022

Babilon Berlin po śląsku: Hotel Admiralspalast od środka

Niemczyk ostatni buntownik plakat

"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury" [CAŁY FILM]

Osiedle C Tychy

Tychy: miejskie życie w PRL-owskim mieście marzeń

Albert Einstein Wikimedia Commons

Co łączy Einsteina z Raciborzem? Pewne ciekawe zlecenie

15 najważniejszych dzieł moderny na Śląsku

15 najwybitniejszych dzieł moderny na podzielonym Śląsku