Bezpartyjni Samorządowcy tym razem nie jako partia. Wystartują też w województwie śląskim. W 2018 r. dostali więcej głosów niż regionaliści

Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili formułę startu w kwietniowych wyborach samorządowych. Swoje listy ponownie wystawią też w województwie śląskim. W 2018 r. dostali więcej głosów niż komitety regionalistów.

Bezpartyjni Samorządowcy

Bezpartyjni Samorządowcy tym razem nie wystartują jako partia. Dogadają się z Konfederacją?

W czwartek 8 lutego 2024 r. Bezpartyjni Samorządowcy wydali oficjalny komunikat, w którym poinformowali o formule startu w zbliżających się wyborach samorządowych.

- W tegorocznych wyborach samorządowych (do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m. st. Warszawy, a także na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast), będziemy startować jako KOMITET NIEPARTYJNY.

Warto przypomnieć, że w październikowych wyborach parlamentarnych ,,Bezpartyjni" startowali jako... partia. Ich ruch był o tyle zrozumiały, że przy ewentualnym przekroczeniu 5% progu wyborczego, czy chociażby 3%, mogliby liczyć na subwencję budżetową, której by nie otrzymali jako komitet wyborczy wyborców. W 2015 r. przekonał się o tym Paweł Kukiz.

Decyzja o formule startu nie rozjaśnia jak na razie, czy Bezpartyjni Samorządowcy zawiążą w konkretnych województwach przedwyborcze koalicje. Od kilku tygodni trwają spekulacje o możliwym porozumieniu - przynajmniej w niektórych okręgach - z Konfederacją. Pogłoski potwierdzili m.in. wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i poseł Przemysław Wipler. Ze strony Bezpartyjnych Samorządowców wielkiego entuzjazmu wobec takiego pomysłu nie ma. Do sprawy odnosił się m.in. Krzysztof Maj, który wskazywał na istotne różnice poglądów między środowiskami, czy ,,gaśnicowy" skandal Grzegorza Brauna, z którym BS nie chcą być jakkolwiek kojarzeni.

Bezpartyjni Samorządowcy w województwie śląskim

Pełnomocnikiem Ogólnopolskiej Federacji ,,Bezpartyjni i Samorządowcy" w województwie śląskim została Beata Macura, była sekretarz gminy w Skoczowie i była radna powiatu cieszyńskiego. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. była kandydatką do Senatu w okręgu cieszyńsko-żywieckim. Zajęła trzecie miejsce na czterech kandydatów z wynikiem 13,3%. (Interesujesz się regionalną polityką? Zapisz się i trzymaj rękę na pulsie - https://www.slazag.pl/newsletter).

W wyborach samorządowych 2018 r. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali w województwie śląskim 4,96% poparcia. Taki wynik oczywiście nie dał im żadnego mandatu w sejmiku województwa śląskiego, jednak warto zauważyć, że i tak był to względnie dobry rezultat. Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli więcej głosów niż dwa komitety śląskich regionalistów: Ślonzoki Razem (3,23%) i Śląska Partia Regionalna (3,10%).

W 2023 r. do Bezpartyjnych Samorządowców dołączyli prezydenci Mysłowic Dariusz Wójtowicz i Świętochłowic Daniel Beger, którzy jednak w niedługim czasie opuścili ruch. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bezpartyjni Samorządowcy przymierzają się do wystawienia własnych kandydatów m.in. w Cieszynie na urząd burmistrza, czy w Częstochowie na prezydenta. W wyborach 2014 i 2018 r. wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Federacji ,,Bezpartyjni i Samorządowcy" Marcin Maranda w wyborach na prezydenta Częstochowy zajmował trzecie miejsce, za Krzysztofem Matyjaszczykiem i Arturem Warzochą.

Piotr kuczera

Może Cię zainteresować:

Piotr Kuczera kandydatem na prezydenta Rybnika. Popiera go KO i własny komitet. Z jakimi rywalami się zmierzy?

Autor: Szymon Karpe

09/02/2024

arkadiusz-checinski

Może Cię zainteresować:

Osobno w kraju, w Sosnowcu razem. Powstała ,,Koalicja Platformy i Lewicy dla Sosnowca". Litewka nie wystartuje przeciw Chęcińskiemu

Autor: Szymon Karpe

09/02/2024

Premier mateusz morawiecki katowice

Może Cię zainteresować:

Kto kandydatem PiS na prezydenta Katowic? Morawiecki, Wójcik, Pietrasz? Skiba: "Decyzja w Warszawie"

Autor: Szymon Karpe

08/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon