Pędem przez Wisłę z tacą z piwem i szklankami wypełnionymi wodą. Bieg Kelnerów. Reaktywacja

Emocje jak na olimpiadzie. Szybki chód, wyprostowana postawa. W ręku - taca z piwem i dwiema szklankami wypełnionymi wodą. Cel - jak najszybciej dotrzeć na metę i uronić jak najmniej wody ze szklanek. Bieg Kelnerów odbędzie się w Wiśle 25 czerwca. To już druga reaktywacja przedwojennej wiślańskiej tradycji.

ARC
Bieg Kelnerów, Wisła 1938 r.

Bieg to za duże słowo. Ubrani w uniformy z pracy kelnerzy 31 lipca 1938 roku szybkim jak Robert Korzeniowski krokiem przemierzali Wisłę, niosąc w ręku tacę z butelką piwa oraz dwoma szklankami napełnionymi wodą.

Biegli 3 km przez Wisłę z tacami w ręku

Na mecie równie ważna co szybkość była zwinność. Im więcej wody opuściło szklanki, tym większą liczbę punktów karnych dostawali pracownicy gastronomii. Niekoniecznie ten, kto stawił się pierwszy na mecie, wygrywał zawody.

I Ogólnopolskie Zawody Zręcznościowe Pracowników Gastronomicznych w Wiśle - Bieg Kelnerów - zgromadziły blisko 100 zawodników. Impreza wzbudziła niemałe zainteresowanie gawiedzi i mediów. Przyjechała nawet ekipa kroniki filmowej, by nakręcić te niecodzienne zawody.

Podobnie może być w najbliższy weekend w Wiśle, która akurat w ostatni weekend czerwca urządza Dni Wisły. Wyjątkowe, bo z okazji 60-lecia nadania praw miejskich miastu.

Więcej o Dniach Wisły: Dni Wisły z okazji 60-lecia miasta będą już w czerwcu. Sporo atrakcji dla mieszkańców i lufciorzy, m.in. Bieg Kelnerów, koncerty i piknik familijny

Bieg Kelnerów 2022 atrakcją Dni Wisły

Jedną z imprez towarzyszących jest - reaktywowany po raz drugi - Bieg Kelnerów. Po raz drugi - bo w 2009 r. grupa zapaleńców reaktywowała go po raz pierwszy na kilka lat. Teraz Urząd Miejski w Wiśle oraz Wiślańskie Centrum Kultury podjęli się organizacji tej historycznej i kultowej imprezy z udziałem kelnerów. Odbędzie się ona w sobotę 25 czerwca w samo południe. Start biegu na placu Hoffa w centrum Wisły.

Do Biegu Kelnerów można się zgłosić do 22 czerwca 2022 r. za pomocą formularza: LINK DO FORMULARZA

Dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych zawodników: trasa nie będzie liczyć 3 km, jak w oryginale, a zaledwie 1 km.

- Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału wszystkich, którzy chcieliby zmierzyć się z innymi specami kelnerskiego fachu. Ważna będzie zwinność, jak również precyzja. Każdy kelner na dystansie 1 km na tacy poniesie butelkę oraz dwie szklanki wypełnione wodą. Sędziowie będą oceniali ile wody ubyło ze szklanek. Za każdy brakujący 1 mm wody do czasu mety naliczane będą karne sekundy – tłumaczy zasady Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu.

Na najlepszego kelnera czeka nagroda główna 2000 zł, a dla dwóch kolejnych nagrody finansowe oraz rzeczowe. Zaś każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe upominki.

Restauracja lub hotel, który będzie reprezentowany przez najlepszego kelnera otrzyma pamiątkowy dyplom i będzie mogła się szczycić najszybszym kelnerem.

Liczba miejsc w biegu jest ograniczona.

Tak smakuje Wisła

Może Cię zainteresować:

Tak smakuje Wisła. Żebroczka, Pstrąg z Doliny Rozpusty, Zagrycha Lufciorza, Kreplik Wiślański oraz... olaboga! góralskie pizza i burger oraz wiślański ramen

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2022

Wisła

Może Cię zainteresować:

Wisła walczy (skutecznie!) z reklamozą. Miasto nie chce być "Zakopanem Beskidów"

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pałac w Mosznej

Disneyland inspirował się górnośląską Moszną. Pałac z bajki

Wakacje z duchami na szlaku zamków Zagłębia

Wakacje z duchami? Tylko na szlaku zamków Zagłębia

Golęszyckie Zmagania 2023

Prawie 20 grup rekonstrukcyjnych w Miasteczku Śląskim

Industriada (zdjęcie archiwalne)

Quiz na Industriadę. Co wiesz o przemysłowej potędze Śląska?

Tarnowskie góry cmentarz żydowski zwiedzanie

Poznaj sekrety cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach

Kopalnia Bibiela

To trzeba zobaczyć: zatopiona kopalnia „Bibiela”

Załęże zdjęcie archiwalne1

Spacer po osiedlu robotniczym w katowickim Załężu 17 lipca