Bogusław Ziętek: W imię religii klimatycznej likwidujemy miejsca pracy i zakłady przemysłowe

Świat idzie do przodu, natomiast my zapatrzeni w jakąś religię klimatyczną, likwidujemy swoje miejsca pracy i zakłady przemysłowe. Dyrektywa metanowa to jest uderzenie w polskie kopalnie, ale tego nie przetrwa cała gospodarka. Bez taniego węgla z polskich kopalń nie będzie taniej energii. Wtedy kolejne firmy będą upadać - powiedział Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. na antenie Radia Piekary.

Elektrownia zdjecie pogladowe

Perspektywy polskiego górnictwa nie są optymistyczne. Unia Europejska forsuje dyrektywę metanową, która jeśli wejdzie w życie w proponowanym kształcie, to zdecydowanie skróci życie polskich kopalń. Dlatego właśnie związkowcy zapowiedzieli na piątek, 24 marca protest przed komórką Komisji Europejskiej w Warszawie.

- Chcemy wyrazić sprzeciw wobec tego szaleństwa, które UE nam narzuca. Chodzi o dyrektywę metanową, która zlikwiduje większość polskich kopalń. Tak naprawdę 90 procent kopalń nie spełnia norm, które Unia chce wprowadzać - zapowiedział Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80 na antenie Radia Piekary.

- Jeżeli na Polską Grupę Górniczą zostanie nałożona kara w wysokości 1,5 miliarda złotych to wydobycie już na pewno nie będzie się opłacać i likwidacja kopalń nastąpi już za dwa lub trzy lata. A już na pewno likwidacji ulegnie Jastrzębska Spółka Węglowa, dlatego że tam poziom emisji metanu to jest 12 ton na tysiąc ton wydobytego węgla. Dyrektywa, która mówi o 3 czy 5 tonach jest dla tej spółki po prostu zabójcza - powiedział Ziętek.

Rząd zły, ale źródłem problemów jest UE

Prowadzący rozmowę Marcin Zasada zwrócił uwagę na to, że wcześniej związkowcy górniczy protestowali przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu, a teraz protest będzie w Warszawie przed oddziałem KE.

- Dwie demonstracje więcej niż przed jakimkolwiek przedstawicielstwem polskiej administracji - stwierdził dziennikarz.

- Uspokoję pana. Następna nasza demonstracja będzie przed ministerstwem klimatu - odpowiedział Ziętek. Przypomniał też, że w ostatnich tygodniach związkowcy manifestowali przed biurem poselskim premiera Morawieckiego w Katowicach.

- To nie jest tak, że nasze działania nie są wymierzone w ten rząd, bo my krytycznie oceniamy pracę rządzących i ich stosunek do polskiego górnictwa - mówił Bogusław Ziętek w Rozmowie Dnia.

Zdaniem związkowca z Sierpnia 80. to Unia Europejska jest źródłem najnowszych problemów sektora wydobywczego, chociaż przyznaje, że o dyrektywie metanowej było wiadomo już od co najmniej dwóch lat, a polski rząd nie zrobił nic, żeby zapobiec tym rozwiązaniom.

- Kiedy podpisywaliśmy umowę społeczną, zapewniano nas, że wszystko jest w porządku. Również w kwestii dyrektywy metanowej - zdradził szef Sierpnia 80.

- Nas podczas tych negocjacji po prostu okłamano. Bo dlaczego dziś nowy minister Marek Wesoły mówi o konieczności wypracowania nowego kompromisu? - pytał związkowiec.

„Bez taniego węgla, Polska umrze"

Bogusław Ziętek, pytany o to, czemu związkowcy nie będą demonstrować przed np. Kancelarią Premiera, a przed przedstawicielstwem KE w Warszawie, odparł że to dlatego, iż to Unia Europejska jest całym złem w tej sytuacji.

- Czy my zastanowiliśmy się dokąd zmierza polityka Unii Europejskiej? Możemy łatać te dziury, które w dnie naszej łajby wydłubują unijni komisarze, ale to nas do niczego nie doprowadzi. Europa staje się skansenem. Świat idzie do przodu, natomiast my zapatrzeni w jakąś religię klimatyczną, likwidujemy swoje miejsca pracy i zakłady przemysłowe. Dyrektywa metanowa to jest uderzenie w polskie kopalnie, ale tego nie przetrwa cała gospodarka. Bez taniego węgla z polskich kopalń nie będzie taniej energii. Wtedy kolejne firmy będą upadać - powiedział Bogusław Ziętek.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

CPK Protest przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Burza wokół kolei do CPK nie ucichnie. Śląscy samorządowcy zachęcają do protestów

Autor: Michał Wroński

23/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Slascy europoslowie dyrektywa metanowa

Śląscy europosłowie wspólnie przeciwko dyrektywie metanowej

Auto z węglem

Oto absurd: tani węgiel "od gminy” czeka na bogatych kupców

Wojciech Saługa

"Musimy zrobić wszystko, żeby upadające branże zastąpić"

Węgiel

Węglowa hossa przyciąga cyber oszustów. Trzeba uważać

Węgiel

Ludzie zgłaszają się po dodatek węglowy do urzędów

Z ostatniej chwili2

KWK "Zofiówka". Ratownicy dotarli do czterech górników

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców