Borys Budka w ŚLĄZAQ: Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym w Unii Europejskiej

Stoimy przed wielkim wyzwaniem, bo programujemy Unię Europejską na kolejne pięć lat. Walczymy o to, by zwyciężyły siły, które chcą współpracować. Siły, które wiedzą, że Europa zjednoczona jest Europą silną. Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym – mówi w ŚLĄZAQ Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej i kandydat KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startuje jako „jedynka” w województwie śląskim.

fot. FB/Borys Budka
Borys budka

Borys Budka wspomina w ŚLĄZAQ, że dla niego wejście do Unii Europejskiej to było spełnienie marzeń o tym, żeby żyć w Europie bez granic. Podkreśla, że Europa to jest nasz dom i – o czym nie wszyscy pamiętają – mamy podwójne obywatelstwa: polskie i Unii Europejskiej, które daje określone profity.

- Możemy się przemieszczać, możemy zamieszkać w innym kraju Unii Europejskiej, możemy swobodnie rachunek bankowy otworzyć gdzie indziej, możemy sobie kupić nieruchomość, jeżeli oczywiście nas na to stać. Możemy otworzyć działalność gospodarczą w innym kraju, możemy inwestować – w akcje, obligacje w innych krajach. Mamy ochronę konsularną, więc tych profitów jest naprawdę dużo – mówi Borys Budka.

Poseł Koalicji Obywatelskiej zaznacza, że przez minione 20 lat, dzięki środkom europejskim, wspólnie udało się zrobić wiele dobrego. - Województwo śląskie jest najlepszym tego przykładem. Tereny pogórnicze, często zdegradowane, dzięki środkom europejskim nabierają nowego życia (…) To są środki, które pracują dla mieszkańców regionu. To są środki, które pozwalały odnowić niesamowite zabytki kultury postindustrialnej – mówi i jako przykład podaje kopalnię Guido w Zabrzu, tereny dawnej kopalni Katowice czy tzw. Nowe Gliwice.

Borys Budka przypomnina, że przez politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości przez trzy lata Polska nie korzystała ze środków z Krajowego Planu Odbudowy i dziś trzeba te stracone lata nadrabiać. - Mamy mniej czasu, ale zrobimy to. Zrobimy to, bo to są pieniądze polskich obywateli. To nie jest tak, że ktoś nam jakąś łaskę robi. Państwa unijne umówiły się na ten wielki fundusz. Inne kraje już od dwana z tego korzystają – zaznaczył.

„Współpraca, nawet trudna, jest zawsze lepsza, niż chora i niepotrzebna rywalizacja”

„Jedynka” na liście Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim podkreśla, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, to wielkie wyzwanie, bo programujemy Unię Europejską na kolejne pięć lat.

- Walczymy o to, by zwyciężyły siły, które chcą współpracować. Siły, które wiedzą, że Europa zjednoczona jest Europą silną. Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym (…) Dzisiaj Unia Europejska to bezpieczeństwo, dlatego apeluję o branie udziału w wyborach europejskich, żeby postawić tamę nacjonalizmowi i populizmowi. Współpraca, nawet trudna, jest zawsze lepsza, niż chora i niepotrzebna rywalizacja – podkreśla Borys Budka.

Polityk KO dodaje, że praca w Parlamencie Europejskim to nie odpoczynek czy polityczna emerytura, jak niektórzy sobie wyobrażają. - Jeżeli ktoś serio traktuje sprawy Polski, sprawy Śląska, transformacji energetycznej, transformacji gospodarczej, to wie, ze gros środków jest właśnie w budżecie europejskim, tylko trzeba je wywalczyć, pozytywnym znaczeniu tego słowa. I trzeba tam być na tyle silnym, żeby mieć coś do powiedzenia – zaznacza.

Cała rozmowa z Borysem Budką dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube:

Rolnictwo

Może Cię zainteresować:

Bartłomiej Sabat w ŚLĄZAQ: Te nowoczesne ciągniki to z pieniędzy unijnych. Ostatnie 20 lat to skok cywilizacyjny polskiej wsi

Autor: Maciej Poloczek

24/05/2024

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Rybnik

Może Cię zainteresować:

Piotr Kuczera w SLĄZAQ: Rybnik zyskał z UE 1,5 mld zł. Zmianę… czuć w powietrzu

Autor: Maciej Poloczek

29/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon