Budynek z Żor zaprojektowany przez FrantaGroup, laureatem konkursu World Design Awards 2022

Żorro zaprojektowane przez pracownię architektoniczną FrantaGroup zostało jednym z laureatów tegorocznej edycji World Design Awards. Nagroda została przyznana w kategorii budynku mieszkaniowego wielorodzinnego - To dla nas również wyjątkowa nagroda, gdyż dotyczy budynku mieszkaniowego wielorodzinnego czyli niezwykle rzadko nagradzanej w Polsce kategorii - podkreśla Maciej Franta.

Po raz drugi z rzędu projekt pracowni architektonicznej Franta Group znalazł się na liście laureatów konkursu World Design Awards. W tegorocznej edycji doceniono budynek zlokalizowany w Żorach. Nagroda została przyznana projektowi Żorro w kategorii budynku wielorodzinnego.

- W całym procesie budowy zakończony został już pełen zakres prefabrykowanej peleryny balkonów i dbamy o każdy detal na dalszych etapach - informuje Maciej Franta, założyciel Franta Group.

Inspiracją stała się postać fikcyjnego bohatera

Żorro to budynek wielorodzinny na skrzyżowaniu ulic Handlowej i Prawniczej. Maciej Franta wyjaśnia, że zaprojektowano je przez skopiowanie i przekształcenie prefabrykowanego budynku mieszkalnego w sąsiedztwie. Bryłę budynku wykonano z wielkiej płyty, która została ozdobiona zielonym akcentem roślin tworzących ogrody.

Budynek nie bez powodu został nazwany "Żorro". Pracownia architektoniczna wpadła na pomysł, by w projekcie uwzględnić pelerynę prefabrykowanych żelbetowych tarasów. Dzięki temu mieszkania uzyskają dodatkową powierzchnię zewnętrzną, z których będzie rozpościerała się panorama na Beskidy. W projekcie zaplanowano budowę 51 mieszkań - zarówno kawalerek, jak i lokum 2-, 3- oraz 4-osobowych.

- Budynek zaprojektowano w technologii tradycyjnej o konstrukcji żelbetowej i ścianach murowanych. Zastosowano prefabrykowane tarasy żelbetowe. Tarasy i balkony wykończone naturalną deską, elewacja otynkowana będzie w kolorze czarnym - czytamy w opisie Żorro.

Prestiżowy konkurs architektoniczny

Konkurs Worlds Design Awards 2022 został podzielony na dwie zasadnicze kategorie: design i architektura. Organizatorzy przewidzieli nagrody w kilkunastu podkategoriach, do których należą między innymi: Budynek biurowy, Budynek wielorodzinny, Instytucje, Wnętrza mieszkalne, Wnętrza komercyjne, Projektowanie krajobrazu, Transport, Urbanistyka i wiele innych.

Do zwycięzców poprzednich edycji konkursu należy wiele prestiżowych biur architektonicznych, w tym: Ateliers Jean Nouvel, IDOM, Foster+Partners, Pei Cobb Freed & Partners Architects, Perkins&Will, Rockwell Group, DP Architects, Goettsch Partners, Lead8, Klai Juba Wald Architecture + Interiors, Entro, Bushman Dreyfus Architects, Arrowstreet Inc., IA Interior Architects, Wong Tung International Limited, Kris Lin International Design, S&AA, Studio Joseph, System Architects oraz Franta Group.

- World Design Awards 2022 to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury i designu na świecie. Uznaje on wybitne idee, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, nowej estetyki i organizacji przestrzeni, a także badań nad globalizacją, elastycznością, zdolnościami adaptacyjnymi i rewolucją cyfrową – opisują organizatorzy.

Projekt rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu

Może Cię zainteresować:

Piramidy w Ustroniu przejdą lifting. Rozbudowę przygotowali Maciej Franta i Robert Konieczny

Autor: Arkadiusz Nauka

10/10/2022

ŻORRO trafił na krótką listę konkursu Plan Awards 2022

Może Cię zainteresować:

ŻORRO Frantagroup Architects na krótkiej liście konkursu Plan Awards 2022 w kategorii housing/future! A dopiero się buduje

Autor: Redakcja

27/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park kieszonkowy Bytom

Park kieszonkowy nominowany w ogólnopolskim plebiscycie

Lodowato 3

Budynek lodziarni na Paprocanach w światowym konkursie

Pawilon C-G (OPT)

Chorzów chce pozyskać 3,5 mln zł na ratowanie Pawilonu C-G

Przebudowa centrum miasta - utworzenie nowej przestrzeni publicznej w Kaletach

Kalety z dumą prezentują centrum w nowej odsłonie

EC Szombierki

Przeciąga się śledztwo ws. uszkodzenia EC Szombierki

ŻORRO trafił na krótką listę konkursu Plan Awards 2022

ŻORRO na krótkiej liście konkursu Plan Awards 2022

Huta Batory gmach dyrekcji

Nowy zabytek w Chorzowie. Do rejestru wpisano dyrekcję huty