Budynek z Żor zaprojektowany przez FrantaGroup, laureatem konkursu World Design Awards 2022

Żorro zaprojektowane przez pracownię architektoniczną FrantaGroup zostało jednym z laureatów tegorocznej edycji World Design Awards. Nagroda została przyznana w kategorii budynku mieszkaniowego wielorodzinnego - To dla nas również wyjątkowa nagroda, gdyż dotyczy budynku mieszkaniowego wielorodzinnego czyli niezwykle rzadko nagradzanej w Polsce kategorii - podkreśla Maciej Franta.

Po raz drugi z rzędu projekt pracowni architektonicznej Franta Group znalazł się na liście laureatów konkursu World Design Awards. W tegorocznej edycji doceniono budynek zlokalizowany w Żorach. Nagroda została przyznana projektowi Żorro w kategorii budynku wielorodzinnego.

- W całym procesie budowy zakończony został już pełen zakres prefabrykowanej peleryny balkonów i dbamy o każdy detal na dalszych etapach - informuje Maciej Franta, założyciel Franta Group.

Inspiracją stała się postać fikcyjnego bohatera

Żorro to budynek wielorodzinny na skrzyżowaniu ulic Handlowej i Prawniczej. Maciej Franta wyjaśnia, że zaprojektowano je przez skopiowanie i przekształcenie prefabrykowanego budynku mieszkalnego w sąsiedztwie. Bryłę budynku wykonano z wielkiej płyty, która została ozdobiona zielonym akcentem roślin tworzących ogrody.

Budynek nie bez powodu został nazwany "Żorro". Pracownia architektoniczna wpadła na pomysł, by w projekcie uwzględnić pelerynę prefabrykowanych żelbetowych tarasów. Dzięki temu mieszkania uzyskają dodatkową powierzchnię zewnętrzną, z których będzie rozpościerała się panorama na Beskidy. W projekcie zaplanowano budowę 51 mieszkań - zarówno kawalerek, jak i lokum 2-, 3- oraz 4-osobowych.

- Budynek zaprojektowano w technologii tradycyjnej o konstrukcji żelbetowej i ścianach murowanych. Zastosowano prefabrykowane tarasy żelbetowe. Tarasy i balkony wykończone naturalną deską, elewacja otynkowana będzie w kolorze czarnym - czytamy w opisie Żorro.

Prestiżowy konkurs architektoniczny

Konkurs Worlds Design Awards 2022 został podzielony na dwie zasadnicze kategorie: design i architektura. Organizatorzy przewidzieli nagrody w kilkunastu podkategoriach, do których należą między innymi: Budynek biurowy, Budynek wielorodzinny, Instytucje, Wnętrza mieszkalne, Wnętrza komercyjne, Projektowanie krajobrazu, Transport, Urbanistyka i wiele innych.

Do zwycięzców poprzednich edycji konkursu należy wiele prestiżowych biur architektonicznych, w tym: Ateliers Jean Nouvel, IDOM, Foster+Partners, Pei Cobb Freed & Partners Architects, Perkins&Will, Rockwell Group, DP Architects, Goettsch Partners, Lead8, Klai Juba Wald Architecture + Interiors, Entro, Bushman Dreyfus Architects, Arrowstreet Inc., IA Interior Architects, Wong Tung International Limited, Kris Lin International Design, S&AA, Studio Joseph, System Architects oraz Franta Group.

- World Design Awards 2022 to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury i designu na świecie. Uznaje on wybitne idee, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, nowej estetyki i organizacji przestrzeni, a także badań nad globalizacją, elastycznością, zdolnościami adaptacyjnymi i rewolucją cyfrową – opisują organizatorzy.

Projekt rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu

Może Cię zainteresować:

Piramidy w Ustroniu przejdą lifting. Rozbudowę przygotowali Maciej Franta i Robert Konieczny

Autor: Arkadiusz Nauka

10/10/2022

ŻORRO trafił na krótką listę konkursu Plan Awards 2022

Może Cię zainteresować:

ŻORRO Frantagroup Architects na krótkiej liście konkursu Plan Awards 2022 w kategorii housing/future! A dopiero się buduje

Autor: Redakcja

27/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piramidki, cuda wianki, czyli postmodernistyczne mieszkanie w Katowicach

Baszto-bloki w Kato: piramidki wczesnego postmodernizmu

Dworzec kolejowy w Katowicach przed wyburzeniem

Katowicki brutal niedługo przed zamknięciem i wyburzeniem

Familoki w Czerwionce-Leszczynach

Prawdziwe miasto ogród, które przetrwało PRL

Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12

Spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Dom Łaziska Górne

Niesamowita metamorfoza domu kostki z lat 60. na Śląsku

EC Szombierki

Tak wygląda najważniejszy zabytek Górnego Śląska