Celnicy w Pyrzowicach znaleźli w bagażu krem z jadem kobry królewskiej

Na lotnisku w Pyrzowicach celnicy znaleźli w bagażu turystki cztery opakowania kremu z jadem kobry królewskiej. Kobieta wracała z wyjazdu do Wietnamu. Nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tego typu medykamentów.

mat. KAS
Krem jad kobry

Znaleziska dokonali funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach podczas kontroli celnej na lotnisku w Pyrzowicach. Turystka, w bagażu której znajdowały się opakowania kremu z jadem kobry królewskiej, wracała z Wietnamu. W Azji medykamenty tego typu są bardzo popularne. Ze względu na rzekomy bezpośredni wpływ jadu, reklamowane są jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle.

Na przywóz jadu kobry królewskiej konieczne jest zezwolenie

Tyle że przywóz do Unii Europejskiej takiego preparatu wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej. Kobra królewska jest bowiem chronionym gatunkiem dzikiej fauny, wymienionym w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej.

W tym przypadku turystka nie posiadała żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tego typu medykamentów. Tymczasem celnicy przypominają, że nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi - jeśli sprawca działa nieumyślnie - może zostać orzeczona kara grzywny.

Szybki paszport

Może Cię zainteresować:

Punkt wydawania paszportów tymczasowych powstanie na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Będzie działać już od 17 lipca 2024 r.!

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2024

Nowy parking przy lotnisku w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: nowy parking jest już niemal gotowy, wkrótce uruchomiona zostanie dodatkowa hala przylotów. Zaczyna się budowa hangaru dla business jetów

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/06/2024

KTW w roku 2004

Może Cię zainteresować:

Katowice Airport 20 lat później: „otwarte niebo” przemieniło pyrzowickie lotnisko. „Jesteśmy teraz w zupełnie innym miejscu”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon