Punkt wydawania paszportów tymczasowych powstanie na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Będzie działać już od 17 lipca 2024 r.!

Ci, którzy zapomnieli paszportu albo wzięli ze sobą nieważny, będą mieć nieco mniej nerwów przed odlotem z lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach. Lotnisko właśnie zapowiedziało, że w lipcu 2024 r. powstanie tam punkt wydawania paszportów tymczasowych.

Lotnisko Katowice Airport dzisiaj (w piątek 28 czerwca 2024 r.) ogłosiło, że w połowie lipca 2024 r. powstanie tu punkt wydawania paszportów tymczasowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji doprecyzowało ten termin - stanie się to 17 lipca.

Do tej pory taki punkt funkcjonuje tylko w jednym miejscu w Polsce - na lotnisku Okęcie im. Chopina w Warszawie, i cieszy się wielkim powodzeniem wśród zapominalskich i roztargnionych pasażerów.

- W lipcu takie punkty będą uruchomione na trzech dużych regionalnych lotniskach: w Katowicach, Krakowie i Gdańsku - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Na lotnisku Katowice Airport ów punkt będzie się znajdować w terminalu B na drugim piętrze, na antresoli, niedaleko kaplicy ekumenicznej. Będzie czynny w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 (w Warszawie działa w dni robocze w godz. 8:00-20:00). Urzędników zapewnia Śląski Urząd Wojewódzki, a infrastrukturę - Katowice Airport.

- Mamy nadzieję, że wiele osób skorzysta z tych punktów - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. - Potrzeba ważnego biletu, potrzeba zidentyfikowania się wobec personelu i upragniony wyjazd wakacyjny czy konieczny wyjazd służbowy nie musi być odkładany, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny lub go zapomnieliśmy. Jako Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji staramy się wychodzić naprzeciw takim potrzebom. Wprowadziliśmy na lotnisku Okęcie punkt wydawania paszportów tymczasowych. Przeciętnie 60 osób korzysta z niego każdego dnia. Z tej formy uzyskania dokumentu, który umożliwia opuszczenie kraju, skorzystało blisko 18 tys. pasażerów. Zachęceni bardzo dobrymi opiniami zdecydowaliśmy otworzyć kolejne punkty na innych lotniskach w Polsce. Dziękuję za współpracę, zrozumienie i kreatywność wojewodom: śląskiemu, pomorskiemu i małopolskiemu oraz za to, że podjęli błyskawiczne działania, aby takie punkty paszportowe mogły powstać na 3 lotniskach.

Sprawdźcie poniżej, jakie są zasady wydawania takiego paszportu na Okęciu. W Pyrzowicach będą podobne.

Zasady wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku Okęcie

Kto może otrzymać paszport tymczasowy? Gdzie złożę wniosek?

Paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa, w wyjątkowym przypadku, może otrzymać osoba, która:

  • przed wylotem utraciła dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży,
  • zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży,
  • przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju,
  • dysponuje ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny.

Każdy przypadek ubiegania się o paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina Warszawa jest rozpatrywany indywidualnie. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina Warszawa powinna liczyć się z faktem, iż przedstawiona przez nią sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej C w budynku Terminala A Lotniska Chopina Warszawa.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych czynny jest w dni robocze w godz. 08:00 – 20:00

Okres ważności paszportu tymczasowego

Termin ważności dokumentu zostanie dostosowany do okoliczności uzasadniających jego wydanie. Oznacza to, że dokument może być ważny np. 1 dzień, 1 tydzień, kilka miesięcy; nie dłużej niż 365 dni. Decyzję w tej sprawie podejmuje urzędnik w punkcie na Lotnisku Chopina Warszawa.

Ile kosztuje wydanie paszportu tymczasowego?

Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł.

Opłatę uiścisz bezpośrednio w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa wyłącznie przy użyciu karty płatniczej.

Jakie dokumenty muszę przygotować ?

Do wydania paszportu tymczasowego w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa potrzebujesz:

  1. dokumentu potwierdzającego tożsamość (jeśli posiadasz);
  2. biletu lotniczego na podróż zagraniczną;
  3. fotografii do paszportu tymczasowego – jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii do dokumentów, wykona ją urzędnik w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa.

Kiedy mogę ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina Warszawa?

O paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa możesz ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.

W jakiej sytuacji nie otrzymam paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina Warszawa?

Paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina Warszawa nie otrzyma osoba, która:

  1. otrzymała już wcześniej paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula;
  2. nigdy nie posiadała dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) zawierającego numer PESEL;
  3. posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży zagranicznej, np. dowód osobisty.

UWAGA!

Niektóre państwa mogą nie wpuścić Cię na swoje terytorium, jeśli masz paszport tymczasowy. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego planujesz podróż – możesz skorzystać ze strony Polak za granicą albo skontaktować się z konsulatem tego kraju.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Nowy parking p4 katowice airport 02

Może Cię zainteresować:

Otwarcie nowego parkingu na ponad 750 aut przy lotnisku Katowice Airport już 20 czerwca 2024. Parking P4 jest ok. 1,5 km od terminali

Autor: Katarzyna Pachelska

19/06/2024

Terminal d pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Katowice Airport w Pyrzowicach wyznaczył nowy terminal do obsługi czarterów. Na "D" przylatują samoloty z krajów strefy Schengen

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2024

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji, i to już w 2026 roku. Powodem - brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon