Chęciński: Spółka, która miała przywracać tereny pogórnicze do życia, zablokowała wszystko. Trzeba rewolucji

Przekazanie samorządom terenów poprzemysłowych, 10 mld zł na remonty pustostanów i nowa ustawa metropolitalna – to jedne z przedwyborczych obietnic Donalda Tuska, na których spełnienie czekają samorządowcy w województwie śląskim. - Wierzę, że nowy rząd będzie chciał dużo zrobić dla województwa śląskiego – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

fot. FB/Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński

Zapowiedziane po raz kolejny, tym razem w expose premiera Donalda Tuska, Ministerstwo Przemysłu w województwie śląskim to będzie nowe otwarcie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i zaznacza, że powinno się znaleźć w Katowicach, które są stolicą regionu. W regionie są jednak zdecydowanie większe oczekiwania związane ze zmianą władzy. Prezydent Sosnowca podkreślił, że gorzej niż za rządów Mateusza Morawieckiego nie będzie i zaznaczył, że wierzy, iż nowy rząd będzie chciał bardzo dużo zrobić dla województwa śląskiego.

- Premier Donald Tusk, będą tu, wiele rzeczy obiecywał. Mówił, że to będzie ośrodek, który znów będzie promieniował na całą Polskę i Europę, jeżeli chodzi o przemysł i o rozwój (…) Gdyby nawet nie chciał nic zrobić, to i tak zrobi więcej niż rząd Mateusza Morawieckiego, bo on tylko psuł ten region, nie pomagał i szkodził – mówił Arkadiusz Chęciński w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Tereny poprzemysłowe mogą trafić do samorządów w ciągu stu dni

W kampanii wyborczej Donald Tusk mówił m.in. o przekazaniu samorządom poprzemysłowych terenów, którymi obecnie zarządza m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK). To, zdaniem prezydenta Sosnowca, można bez problemu zrobić w ciągu pierwszych stu dni rządów. Zaznaczył, że potrzebna jest rewolucja, jeżeli chodzi o SRK.

- Spółka, która miała zajmować się likwidacją kopalń, przywracaniem do życia pokopalnianych terenów zablokowała wszystko. Mamy u siebie takie tereny, o które pytali się inwestorzy (…) Nie tylko grunty SRK, ale inne grunty Skarbu Państwa, to najgorsze grunty w naszych miasta, które nie wykorzystują swojego potencjału – podkreślił.

Kolejna istotna dla miast województwa śląskiego obietnica Donalda Tuska to 10 mld zł, które mają być przekazane samorządom na remonty pustostanów. Arkadiusz Chęciński przypomniał, że gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłaszał swój program Mieszkanie Plus mówił, że w województwie śląskim nie ma większej głupoty niż budowanie nowych osiedli, gdy wokół są tysiące pustostanów. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Trzeba dać środki samorządom czy instytucjom związanym z gospodarką nieruchomościami, takimi jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe. I w krótkim okresie ogromna liczba pustostanów zostanie wyremontowana i oddana naszym mieszkańcom – zapewnił prezydent Sosnowca.

Nowa ustawa metropolitalna w przyszłym roku?

Samorządowcy w województwie śląskim czekają także na nową ustawę metropolitalną. Bowiem zgodnie z obecnie obowiązującą, uchwaloną przez Prawo i Sprawiedliwość, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma ograniczone możliwości działania, które w praktyce ograniczają się do organizacji transportu publicznego. Zdaniem Arkadiusza Chęcińskiego w przyszłym roku jest szansa na nową ustawę.

- Mamy bardzo dobrych parlamentarzystów byłych samorządowców, takich jak Andrzej Dziuba czy Zygmunt Frankiewicz. Oni mają przygotowany projekt poprawionej ustawy metropolitalnej. Mam nadzieję, że szybko trafi pod obrady parlamentu – zaznaczył.

Prezydent dodał, że dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ustawa metropolitalna powinna być inna, uwzględniająca jej specyfikę, a inna dla takich metropolii jak Warszawa, Wrocław czy Poznań.

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Nie tylko język i mniejszość. Obietnice dla Śląska i Zagłębia, z których będziemy rozliczać rząd Tuska

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2023

Donald Tusk w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Regionaliści trzymają Donalda Tuska za słowo. Licznik odlicza czas na spełnienie śląskich obietnic

Autor: Patryk Osadnik

13/12/2023

Chęciński Na czele Metropolii powinien stać burmistrz

Może Cię zainteresować:

Arkadiusz Chęciński: Na czele Metropolii powinien stać burmistrz. Trzeba też poszerzyć jej kompetencje

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon