Chrzest śląskiej wersji książki "Kajś" Zbigniewa Rokity już w sobotę 8 października

Chrzty ważnych dla Śląska książek to już świecka tradycja w pubie Rebel Garden u stóp bramy głównej do chorzowskiego zoo. Tym razem na tapet zostanie wzięta śląska wersja nagrodzonej podwójną Nike książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Reportaż na język śląski przełożył Grzegorz Kulik.

Fb
Chrzest książki

5 października była oficjalna premiera śląskiego przekładu reportażu "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" autorstwa Zbigniewa Rokity. Za tę książkę pochodzący z Ostropy autor dostał podwójną (jury i czytelników) Nagrodę Nike w 2021 roku.

"Kajś" jest już po śląsku

Na język śląski "Kajsia" przełożył jeden z najbardziej doświadczonych tłumaczy - Grzegorz Kulik, który na koncie ma tłumaczenia m.in. powieści Szczepana Twardocha i takie klasyki jak "Alicja w Krainie Czarów" czy "Kubuś Puchatek".

5 października Kulik tak pisał na swoim Facebooku:

"Dzisiej je prymiera ślōnskigo przekładu „Kajś” ôd Zbigniewa Rokity. Ksiōnżki niyôbyczajnyj. Ksiōnżki, co jeji Autōr sōm ô sobie pisze, że do ślōnskości dochodziōł bez dugi czas. Jo tyż dō nij musioł nojprzōd chyba dorosnōńć. Zdowo mi sie, że Nadgroda Nike, co jo dostoł łōńskigo roku Autōr za to dzieło, pokazuje, że możno pōmału Polska tyż do ślōnskości dorosto. Przekłodanie „Kajś” prziniosło mi moc radości, ale tyż zdarziło mi sie godać do siebie jak we trzech zdaniach, jedno za drugim, były jakeś zwiōnzki frazeologiczne, co trza było znojś na nie ślōnske ôdpowiedniki. No ale tak sie tworzi wasztat. Mōm nadzieja, że wejzdrzicie do „Kajś” we tyj formie. Tak Zbyszek, jo, a na kōniec jeszcze Kamil Czaiński, co bōł zapowiedzialny za korekta, moc my sie przi tyj ksiōnżce narobiyli, i wierzimy, że sie Wōm spodobo. No i we sobota bydymy we Rebel Barze we Parku Ślōnskim ô piōntyj po połedniu." - kończy Kulik.

Chrzest "Kajś" w Rebel Barze w Chorzowie

Bo we sobota, czyli 8 października o 17.00, Rebel Bar i jego główny macher Dariusz Zalega, szykują chrzest "Kajś". - Pogodōmy ô sprawach ważnych i mynij ważnych. Słyszoł żech tyż, że mo być piwo i fajno pogoda - zachęca Grzegorz Kulik.

Będzie można zaopatrzyć się w książkę z autografem autora, zapowiadają się ciekawe spotkania, a ten wielokulturowy wieczór zamknie koncert białoruskiego opozycyjnego muzyka Alesia Dzianisaŭ, znanego z zespołu Dzieciuki.

Co ciekawe, "Kajś. Gyszichta ô Gornym Ślonsku" to pierwsza książka po śląsku wydana przez Wydawnictwo Czarne. - Wiem, że z perspektywy Wołowca czy Warszawy nie jest to oczywisty pomysł i doceniam brawurę. Cieszę się, że w księgarniach w całym kraju incydentalnie, ale bywają już książki po śląsku - mówi Zbigniew Rokita.

Zbigniew Rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Śląska historia jest bluźniercza. W przeciwieństwie do Krakowa, drze się na cały głos

Autor: Marcin Zasada

29/04/2022

Weltmajstry

Może Cię zainteresować:

Weltmajstry na boisku, a w barze - trójka kibiców i barmanka. Premiera nowej sztuki Zbigniewa Rokity

Autor: Katarzyna Pachelska

27/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon