Cieszyn dostał część majątku prof. Richarda Pipesa, byłego doradcy Reagana. Na żydowskie cmentarze

Około 250 tysięcy dolarów otrzyma Cieszyn w spadku po zmarłym kilka lat temu prof. Richardzie Pipesie. Pochodzący z tego właśnie miasta historyk, doradca prezydenta Ronalda Reagana i zarazem honorowy obywatel Cieszyna, przeznaczył w testamencie 5 proc. swego majątku na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w jego rodzinnej miejscowości.

Richard pipes cieszyn reagan

W tym roku minęła 100 rocznica urodzin Richarda Edgara Pipesa. Pochodzący z żydowskiej rodziny fabrykantów czekolady Pipes urodził 11 lipca 1923 r. w Cieszynie. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie, z której jako nastolatek wraz z rodziną zdążył wyjechać jeszcze w roku 1939. Trafił do USA, uzyskał amerykańskie obywatelstwo i z tym właśnie krajem związał swoje życie i karierę zawodową. Zrobił doktorat na Uniwersytecie Harvarda i do emerytury wykładał na tej uczelni jako profesor historii. Jako sowietolog i specjalista od historii Rosji na początku lat 80-tych XX w. był doradcą prezydenta USA, Ronalda Reagana ds. ZSRR i Europy Wschodniej.

Pipes został otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, a w roku 1994 także tytuł honorowego obywatela miasta Cieszyna. Został ponadto odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Zmarł w maju 2018 r. w USA.

W swoim testamencie prof. Richard Pipes zapisał, że 5 proc. swego majątku przeznacza na utrzymanie cmentarzy żydowskich w swym rodzinnym mieście. Władze Cieszyna poinformował o tym Daniel Pipes, syn słynnego naukowca. Szacuje się, że na dwa żydowskie cmentarze w tym mieście (stanowią jedne z najcenniejszych zabytków Cieszyna, starszą nekropolię założono w 1647 roku, a najstarsze nagrobki znajdujące się na jej terenie datowane są na poł. XVII wieku) zostanie przekazanych ok. 250 000 dolarów, pochodzących z majątku zmarłego profesora i jego żony.

- To fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy – Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej – postaramy się wykorzystać te środki jak najlepiej – mówi burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Urzędnicy oceniają, że sprawy spadkowe mogą potrwać kilka miesięcy, po tym czasie pieniądze zostaną przekazane miastu.

Cieszynioki swoja godka majom na muralu Będą kolejne nawiązujące do dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego

Może Cię zainteresować:

Cieszynioki swoja godka majom… na muralu. Będą kolejne nawiązujące do dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego

Autor: Maciej Poloczek

13/07/2023

Cieszyn, pradawna stolica Górnego Śląska

Może Cię zainteresować:

Cieszyn. Nasz Akwizgran czy Trewir, prastolica Śląska na starych fotografiach, w kolorze

Autor: Redakcja

16/01/2023

Cieszyn 2023

Może Cię zainteresować:

Dlaczego kochamy Cieszyn? Za różowego jelonka, bulwary Olzy, starą rotundę, kanapki ze śledziem, Prince Polo i dyskretny urok CK Monarchii

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon