Co z FEST Festivalem w Parku Śląskim? Wycofała się agencja ochrony, ale... Ostateczną decyzję podejmie magistrat

Na ostatniej prostej pojawiły się wątpliwości, czy FEST Festival w 2023 roku w ogóle się odbędzie. – Doszło do komplikacji związanych z zabezpieczeniem imprezy masowej – informuje Łukasz Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chorzowie. Organizatorom festiwalu udało się jednak znaleźć nową agencję ochrony i porozumieć z mundurowymi. Magistrat analizuje dokumenty.

Adrian Chmielewski
FEST Festival

Pod koniec lipca na teren Parku Śląskiego w Chorzowie wjechał ciężki sprzęt – rozpoczęto przygotowania do FEST Festivalu. Organizatorzy udostępnili w mediach społecznościowych zdjęcia z budowy głównych scen imprezy. FEST ma potrwać od 9 do 13 sierpnia z udziałem ponad 200 artystów z Polski i zagranicy.

Z naszych informacji wynika, że na tydzień przed imprezą nie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Firma FOSA, która w poprzednich latach zabezpieczała FEST Festival, tym razem nie podpisała umowy z organizatorami. – W tym roku nie zdecydowaliśmy się na współpracę – informuje Paweł Szejka, dyrektor działu imprez. Nie zdradza, dlaczego podjęto taką decyzję. Pytania w tej sprawie przesłaliśmy organizatorom festiwalu.

„Doszło do komplikacji”

Zgodę na organizację imprezy masowej organizatorzy FEST Festiwalu otrzymali na początku czerwca. Problem z agencją ochrony sprawił jednak, że na ostatniej prostej pojawiły się wątpliwości, czy impreza w ogóle się odbędzie. Niemożliwe? W zeszłym roku festiwal Great September w Łodzi, za którym stoi Artur Rojek, został przełożony na inny termin zaledwie dwa tygodnie przed pierwotnym.

– Doszło do komplikacji związanych z zabezpieczeniem imprezy masowej. Kiedy tylko dotarła do nas ta informacja, wezwaliśmy organizatorów do złożenia wyjaśnień. Otrzymaliśmy odpowiednią dokumentację, która jest analizowana – przekazuje w sprawie FEST Festivalu Łukasz Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chorzowie.

W czwartek, 3 sierpnia, odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

– Komenda Miejska Policji jakiś czas temu wydała pozytywną opinię w sprawie organizacji tego wydarzenia. Podczas spotkania omówiliśmy sprawy związane ze zmianą firmy zabezpieczającej wydarzenie, a także szczegóły dalszej współpracy. Nasza opinia pozostaje niezmienna – informuje mł. asp. Karol Kolaczek.

Ostateczna decyzja należy jednak do magistratu. Jeśli dostarczona dokumentacja nie zawiera uchybień, to nie powinno być dalszych problemów.

Co dalej z festiwalem?

Za kulisami od dawna mówi się o napiętych relacjach pomiędzy gospodarzami miejsca, czyli Parkiem Śląskim, a organizatorami FEST Festivalu, którzy mocno eksploatują ten teren.

– Uszkodzenia dotyczą w większości terenów zielonych (trawników), które wymagają rekultywacji, pojawiają się również uszkodzenia w infrastrukturze (…) W przypadku uszkodzenia terenu lub infrastruktury organizator zostaje zobligowany do wymiany/naprawy uszkodzonego elementu lub obciążony kosztami wymiany/naprawy jeśli zostaje ona wykonana przez Park Śląski – informuje Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Podczas poprzedniej edycji doszło m.in. do uszkodzenia latarni, a także nawierzchni Kręgów Tanecznych, które zostały oddane do użytku niespełna miesiąc przed festiwalem, a na ich modernizację przeznaczono 11 mln złotych. Kolejnym problemem jest zamknięcie znacznej części Parku Śląskiego w czasie FEST Festiwalu oraz utrudnienia związane z przygotowaniami i sprzątaniem po imprezie. Na hałas skarżą się za to mieszkańcy okolicznych osiedli.

Aktualna umowa przewiduje organizację pięciu edycji FEST Festivalu w Parku Śląskim. To oznacza, że po tegorocznym powinny się odbyć jeszcze dwa FEST-y.

– Zarząd Parku Śląskiego nie przewiduje możliwości przedłużenia umowy na dotychczasowych warunkach – podkreśla Aneta Miler.
Rowery katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia chce nam wypożyczyć 7 tys. rowerów. Kiedy wreszcie? Gdy wolałbyś sanki, ale przecież nie ma śniegu

Autor: Michał Wroński

03/08/2023

Premier Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

PiS pozbawił samorządy pieniędzy. Przed wyborami obiecuje miliony, bo brakuje nawet na ZUS

Autor: Patryk Osadnik

02/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon