Co zrobić, gdy pęknie opona?

Opony to niezwykle istotne elementy samochodu. Mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia auta. W końcu to od jakości ogumienia zależy w dużej mierze przyczepność samochodu. Dlatego tak ważna jest jazda na oponach w dobrym stanie oraz przeznaczonych do konkretnych warunków atmosferycznych.

Co zrobić, gdy pęknie opona?

Jednak tak, jak i inne części samochodu, one też mogą ulec uszkodzeniu. W takim przypadku może wystarczyć naprawa opon. Katowice to miasto, w którym bez problemu znajdziesz mechanika, specjalizującego się w wulkanizacji. Zobacz naszą listę, w której zebraliśmy polecane warsztaty w Katowicach. We wszystkich możliwa będzie profesjonalna naprawa opon. Katowice to lokalizacja, w której możesz wybierać spośród blisko 150 serwisów. Warto też wiedzieć, co zrobić, kiedy pęknie opona. Oczywiście, jeśli zdarzy się to w czasie, kiedy samochód jest zaparkowany, to prawie nie ma problemu. Będziesz musiał po prostu wymienić oponę. Jednak sprawa ma się inaczej, jeśli opona wystrzeli, wtedy kiedy prowadzisz samochód. Warto wiedzieć, co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zminimalizowanie konsekwencji takiej sytuacji.

Co robić, kiedy wystrzeli opona?

Najważniejsze jest zachowanie w miarę prostego toru jazdy, co będzie możliwe, tylko jeśli opanuje się kierownicę. Jeśli w momencie wystrzelenia opony będziesz trzymał kierownicę jedną ręką lub przyjmował jakąś pozycję, w której nie możesz włożyć dużo siły w utrzymanie kierownicy, to raczej nie masz co liczyć na opanowanie pojazdu. Dlatego pozycja za kierownicą samochodu jest tak ważna. Im cięższe auto, tym z reguły trudniej będzie je opanować. Ważne jest to, aby nie naciskać hamulca. Przynajmniej do momentu, kiedy samochód nie zwolni do około 40-50 km/h. Wtedy możesz delikatnie zacząć hamować.

Przyczyny wybuchu opony

Powodów wystrzelania opony może być całkiem sporo. Najczęstsze to:

  • najechanie na jakiś ostry przedmiot, np. kamień lub kawałek szkła,
  • zbyt niskie ciśnienie w oponie,
  • przegrzanie opony,
  • zbyt duże ciśnienie,
  • zużycie opony
  • wada fabryczna.

Jak uniknąć pęknięcia opony

Niestety nie masz wpływu na stan dróg, jakimi jeździsz, ani na to, co na nich leży. Jednak masz pełną kontrolę nad stanem ogumienia, jakiego używasz. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz jazda na takim, jakie jest zgodne z zaleceniami producenta. Powinieneś też regularnie sprawdzać ich stan. Szczególnie wtedy, kiedy najedziesz na jakąś dużą dziurę, czy odbyłeś podróż po drodze o wyjątkowo niskiej jakości.

Wszelkie wybrzuszenia, ubytki, nierównomierne zużycie bieżnika powinny zwrócić Twoją uwagę. Jeśli tylko zobaczysz, że opona jest w stanie, w jakim nie powinna być, udaj się do mechanika, gdzie będzie możliwa naprawa opon. Katowice to miasto, w którym bez problemu takiego znajdziesz. Skorzystaj z listy serwisów, z której będziesz mógł wybrać ten, który odpowiada Ci pod różnymi względami: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-177-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-katowice.

Wulkanizator będzie mógł podjąć decyzję, czy opona w ogóle kwalifikuje się do naprawy, czy może konieczna jest wymiana. W tym drugim przypadku zdecydowanie nie warto szukać półśrodków. Od stanu ogumienia zależy Twoje bezpieczeństwo, pasażerów i innych uczestników ruchu. Ogumienie w dobrym stanie powinno być więc podstawą. Dodatkowo zapewnia też po prostu komfort jazdy. Z tego powodu warto dokonywać sezonowej wymiany opon w warsztacie. Mechanik podczas tej usługi będzie mógł ocenić, czy opony, które chcesz montować, nadają się dalszego użytkowania.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon