Czy lewica będzie miała swojego człowieka w zarządzie województwa? „Głosowanie to będzie formalność”

Od przewrotu w samorządzie województwa śląskiego minął już ponad miesiąc. Nową koalicję rządzącą tworzy także lewica, ale nadal nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie województwa. -Wniosek został formalnie złożony, a w związku z tym, że rekomendacja jest po stronie marszałka wydaje się, że głosowanie to już będzie tylko formalność – mówi Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy z Bielska-Białej.

fot. UMWS
Zarząd woj śląskiego

Do przewrotu w samorządzie województwa śląskiego doszło podczas sesji, która odbyła się 21 listopada 2022 r. Marszałek województwa Jakub Chełstowski, wraz z trójką innych radnych, opuścił szeregi PiS i przeszedł do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Tym samym władzę w województwie przejęła dotychczasowa opozycja.

Na tej samej sesji zmieniono zarząd województwa. Marszałkiem pozostał Jakub Chełstowski, a do zarządu powołano także trzy osoby związane z Platformą Obywatelską: Annę Jedynak, Łukasz Czopika i Krzysztofa Klimosza. Nie doszło jednak do głosowania w sprawie kolejnego członka zarządu, którym miał zostać przedstawiciel Nowej Lewicy.

PO nie chce kandydata lewicy w zarządzie województwa śląskiego?

Później były jeszcze dwie kolejne sesje sejmiku, a lewica nadal nie ma swojego człowieka w zarządzie województwa. Ma nim zostać Piotr Grzybowski, obecnie zastępca prezydenta Częstochowy. Podczas sesji, która odbyła się 19 grudnia 2022 r. tę kandydaturę mieli zablokować radni Platformy Obywatelskiej. Kolejna sesja zaplanowana jest na 30 stycznia 2023 r. Wtedy dojedzie do uzupełnienia zarządu – uważa Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy z Bielska-Białej.

- Wniosek został formalnie złożony, a w związku z tym, że rekomendacja jest po stronie marszałka wydaje się, że to głosowanie to już będzie tylko formalność – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Piotr Grzybowski, to - zdaniem posła Koperskiego – to świetna kandydatura do zarządu województwa. - Samorządowiec, wiceprezydent Częstochowy, człowiek z doktoratem – wymienia. Dodał, że gdy sam był wiceprezydentem Częstochowy miał okazję z nim pracować. Grzybowski był wtedy odpowiedzialny za fundusze europejskiej. - Człowiek o dużej umiejętności łączenia elementów praktycznych z dobrym montażem finansowym, świetnie zarządzający swoim zespołem. Jestem przekonany, że warto wykorzystać te jego umiejętności na poziomie województwa – zaznaczył poseł.

Zarząd województwa śląskiego

Może Cię zainteresować:

Kałuża sam zrezygnował. Tyle zostało ze starego zarządu województwa śląskiego. Kto w nowym?

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego o rozstaniu z PiS: "Przesądziło spotkanie z Kaczyńskim"

Autor: Marcin Zasada

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Pierończyk

PiS z Pierończykiem. Stanowiska są, ale koalicji nie ma

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził kopalnię Guido

Premier opiekunem PiS na Śląsku. "Koniec epoki kniaziów"

Grzegorz Długi

Konkubinat czy małżeństwo? Paweł Kukiz i PiS

Stowarzyszenie Polska 2050 konferencja

Radni z Tychów i Katowic przenoszą się do Szymona Hołowni

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką

Sejm

Wcześniejsze wybory? Zależy, która nogą wstanie Kaczyński

Putin i śląska flaga

Ruch Autonomii Śląska na celowniku rosyjskich służb