Kałuża sam zrezygnował. Tyle zostało ze starego zarządu województwa śląskiego. Kto w nowym?

Dokonał się polityczny przewrót w województwie śląskim. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji, która przejęła większość w sejmiku województwa śląskiego i władzę w regionie. Do zarządu województwa dołączyły osoby znane z czasów poprzednich rządów PO.

Zarząd województwa śląskiego

W poniedziałek, 21 listopada, dokonano politycznego przewrotu w województwie śląskim. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” i zabrał ze sobą trzech radnych (Alinę Nowak, Marię Materlę i Rafała Kandziorę). Tym samym szeroko rozumiana opozycja przejęła władzę w regionie i przestała być opozycją.

- Samorząd jest mi najbliższy mentalnie. Finalnie wszystko zawsze zależy od ludzi, ale tu w regionie silny ruch samorządowy jest koniecznością. Dolny Śląsk pokazał, ile takie struktury mogą zdziałać przy dobrej organizacji. Na pewno warto spróbować współpracować z poważnymi ludźmi, którzy na co dzień rozwiązują problemy milionów Polaków. Na zdrowych zasadach - powiedział marszałek Chełstowski.

Nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Marek Gzik (KO), a wiceprzewodniczącym Stanisław Gmitruk (PSL). Wcześniej, po długiej batalii, odwołano przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS.

Marszałek Jakub Chełstowski zawnioskował o odwołanie z zarządu województwa śląskiego Izabeli Domogały oraz Dariusza Starzyckiego. Wojciech Kałuża i Beata Białowąs sami złożyli rezygnacje. Do Jakuba Chełstowskiego dołączyli:

  • Anna Jedynak. Przez kilkanaście lat pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 2015 roku została wiceprezydentką Sosnowca w gabinecie Arkadiusza Chęcińskiego (PO), choć sama pochodzi i mieszkała wówczas w Katowicach. Obecnie pełni funkcję pełnomocniczki prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.
  • Łukasz Czopik. Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Miasta Jaworzno. Później przeniósł się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Był prezesem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które podlega marszałkowi. W 2019 roku trafił do GKS-u Katowice jako dyrektor zarządzający spółki. Później został wiceprezesem klubu.
  • Krzysztof Klimosz. Prezesem Stadionu Śląskiego został w 2015 roku. Za jego kadencji udało się ukończyć remont obiektu, na który wróciły wielkie wydarzenie sportowe i kulturalne. W 2019 roku marszałek Jakub Chełstowski nie powołał go na kolejną kadencję. Obecnie jest wiceprezesem Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Finalnie dziś nie doszło do głosowania w sprawie czwartego członka zarządu. Według spekulacji miał zostać nim Rafał Porc, jeden z dwojga radnych, którzy do Sejmiku Województwa Śląskiego zostali wybrani z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Później zarzucano im cichą koalicję z PiS. Złożył nawet rezygnację z członkostwa w Nowej Lewicy, po czym został jednak przywrócony w prawach członka.

- Trwają rozmowy w tej sprawie. Nie jest przesądzone, że koalicyjną kandydaturą do zarządu województwa będzie radny Porc - usłyszeliśmy w sejmikowych kuluarach.

Ostatni członek zarządu powinien zostać wybrany na kolejnej sesji.

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Polityczny przewrót w woj. śląskim. Przewodniczący sejmiku odwołany. Opozycja zabiera władzę PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Borys Budka

Może Cię zainteresować:

Borys Budka o sejmiku: Obserwujemy żenujący spektakl łamania prawa przez przewodniczącego

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Sejmik obradował w sprawie Funduszu Górnośląskiego. Dlaczego odwołano prezesa spółki?

Autor: Patryk Osadnik

15/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon