Trzecia Droga rozczarowała wyborców? Poloczek: ,,Zabrakło pracy u podstaw". Już ,,witała się z gąską", ale posłem nie będzie

W eurowyborach Trzecia Droga otrzymała poparcie 6,91% wyborców. W województwie śląskim wynik był jeszcze gorszy - 5,56%. Według Aleksandry Poloczek zabrakło pracy u podstaw. Była wiceprezydent Świętochłowic to jedna z największych przegranych eurowyborów. Znów minęła się z mandatem poselskim. ,,Trzeba uderzyć się w pierś i przeorganizować partię" - mówiła w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Aleksandra Poloczek: FB
Aleksandra poloczek radna sejmiku wojewodztwa slaskiego

Trzecia Droga rozczarowała wyborców? Poloczek: ,,Zabrakło pracy u podstaw"

Sondaże przedwyborcze przeszacowały Trzecią Drogę, która w wyborach europejskich zanotowała poparcie na poziomie 6,91% głosów. Taki wynik oznacza, że gdyby to były wybory parlamentarne, zamiast dwóch klubów w Sejmie liczących po ponad 30 osób, politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego znaleźliby się poza nim.

Szacuje się, że około 60% wyborców Trzeciej Drogi z października 2023 r. w ogóle nie wzięło udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czym Trzecia Droga tak rozczarowała swoich niedawnych wyborców? Zdaniem Aleksandry Poloczek, radnej Sejmiku Województwa Śląskiego z Polski 2050, prawdopodobnie część kandydatów uznała, że do wyborczego sukcesu wystarczy popularność marszałka Sejmu Szymona Hołowni, ciętych ripost i Sejmflixa.

- Naprawdę nie mam pojęcia. Jestem cały czas pod wielkim wrażeniem lidera, naszego pana marszałka, który robi dobrą robotę. Myślę, że tutaj zabrakło takiej pracy u podstaw. Nie bardzo było widać tych naszych kandydatów na listach. (...) Trzeba uderzyć się w pierś, usiąść, przeorganizować i zacząć pracę, tak jak powinno być w nowej partii - mówiła na antenie Radia Piekary.

Już witała się z gąską, ale posłem nie będzie

Niewiele zabrakło, a Poloczek szykowałaby się teraz do złożenia ślubowania poselskiego. W październiku 2023 r. jako "trójka" Trzeciej Drogi w okręgu nr 31 zdobyła 16 224 głosy (3,08%), co było drugim wynikiem na liście. Gdyby Michał Gramatyka uzyskał mandat eurodeputowanego, pierwszą osobą uprawnioną do zajęcia po nim miejsca w Sejmie byłaby właśnie Aleksandra Poloczek.

Przedwyborcze prognozy i symulacje pokazywały, że nawet w przypadku słabego wyniku, Trzecia Droga będzie miała swojego europosła z województwa śląskiego, a konkretnie Michała Gramatykę. Jeszcze w wieczór wyborczy sondaże exit poll pokazywały, że Trzecia Droga uzyska 4 mandaty, w tym jeden dla Gramatyki. Po przeliczeniu 100% głosów przez Państwową Komisję Wyborczą okazało się, że komitet wywalczył jedynie 3 mandaty, więc Gramatyka minął się z mandatem europosła, a Poloczek posła.

- Ze względu na wynik jaki uzyskałam w październiku to wskazywało na to, że ludzie jednak w tym Sejmie mnie widzieli. W dalszym ciągu brzmi mi ten wiersz Mickiewicza ,,już był w ogródku, już witał się z gąską". Ja już dwa razy się witałam, ale coś ta gąska mi ucieka. (...) Niemniej jednak piętnaście i pół tysiąca ludzi umiejscowiło mnie w sejmiku, więc tam zostanę i dla województwa chcę pracować. Czym dłużej jestem, tym więcej widzę dla siebie pola do działania w tym obszarze, który mnie interesuje, czyli pomoc społeczna, sport, kultura i zdrowie - stwierdziła radna.
Michal gramatyka zdjecie pap

Może Cię zainteresować:

Koniec Trzeciej Drogi? Michał Gramatyka: ,,Ten projekt ma potencjał". Wskazał przyczyny porażki

Autor: Szymon Karpe

24/06/2024

Trzecia droga na rozdrozu kleska w wyborach do pe

Może Cię zainteresować:

Aleksandra Poloczek o wyniku wyborczym Trzeciej Drogi: ,,To jest zatrważające". Koniec koalicji Hołowni i PSL?

Autor: Szymon Karpe

12/06/2024

Najwięksi przegrani wyborów do PE na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Gramatyka, Sośnierz, Kloc... Czyli najwięksi przegrani eurowyborów w regionie. Spodziewane czy raczej zaskakujące porażki?

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon