Czysty socrealizm. Główne wejście do Parku Śląskiego na najstarszych fotografiach z samych początków WPKiW

Główne wejście było jedną z pierwszych inwestycji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Powstając we wczesnych latach 50., musiało – siłą rzeczy – odzwierciedlać panujący wówczas trend w architekturze i sztuce. A był nim socrealizm.

Pierwsze główne wejście do WPKiW było prowizoryczne. Bramę tę widać np. na fotografii z 22 lipca 1952 roku. Park dopiero powstawał. Trwało zalesianie i budowa pierwszych obiektów. Niejeden z tych dziś klasycznych jeszcze nie istniał. Nie było Stadionu Śląskiego, Planetarium ani kąpieliska „Fala”, nie wspominając już o zoo czy Wesołym Miasteczku. Niemniej park był już terenem rekreacyjnym. Ludzie przybywali tu spacerować, popływać łódką po stawie, posilić się w Gospodzie Parkowej, przychodzili też na koncerty i potańcówki w Kręgach Tanecznych. Ale jeszcze na 22 lipca 1952 wchodzili do parku przez drewnianą bramę. To miało jednak ulec zmianie.

Gospoda parkowa

Może Cię zainteresować:

Zaginiona Gospoda Parkowa. To był pierwszy lokal w WPKiW. Dziś w Parku Śląskim nie ma po nim śladu. Mamy unikatowe fotografie

Autor: Tomasz Borówka

12/05/2024

Kręgi Taneczne to jedne z najstarszych obiektów WPKiW

Może Cię zainteresować:

Kręgi Taneczne w Parku Śląskim i ich otoczenie. Najstarsze zdjęcia z początków WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

11/02/2024

Już niebawem przedstawiciele ludu pracującego wkraczając do parku, mogli dowiedzieć się, czemu zawdzięczają tę możliwość. Informowały o tym wyryte na ustawionych tam strzelistych pylonach artykuły Konstytucji PRL:

  • Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do korzystania ze zdobyczy kultury i do twórczego udziału w rozwoju kultury narodowej
  • Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku

Epoka epoką, a stalinowska konstytucja konstytucją (pożegnaliśmy ją ozięble), niemniej można docenić zamysł i krztynę zawartej w nim poezji. Wiedzieliście, że nazwa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nawiązywała do konstytucji?

Prócz cytatów pylony przyozdobiono reliefami, wyobrażającymi (chyba) sojusz robotniczo-chłopski. A także piastowskimi orłami. Szerokie schody, masywne donice na kwiaty i grube łańcuchy (czemu łańcuchy? Trochę dwuznaczne i przez to cokolwiek ryzykowne przesłanie) dopełniały całości założenia, którego projektantem był Wojciech Migocki.

Socrealizm w Parku Śląskim to nie tylko jego główne wejście. Znajdziemy go tam więcej, np. w postaci dwóch pawilonów przy bramie zoo (w jednym z nich mieszczą się kasy, w drugim klubokawiarnia Rebel Garden Cafe). Elementów socrealistycznych doszukamy się też w planetarium, były także na Stadionie Śląskim. W parku nadal stoi sporo socrealistycznych rzeźb, jak np. Hutnik (obecnie przed nieczynną restauracją Parkową), Górnik (przy alei Gwiazd) oraz Górnicy (w pobliżu wschodniego końca Promenady Generała Jerzego Ziętka, a poprzednio przy Stadionie Śląskim).

Pierwsze lokale w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Pierwsze lokale gastronomiczne w WPKiW. Tak powstawały Łania czy Kamienny Kasztel. Zdjęcia z budowy i pierwszych lat

Autor: Tomasz Borówka

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon