Damian Dąbrowski ma dla nas świetną wiadomość o pogodzie w Wielkanoc! A jego prognozy zawsze się sprawdzają

Takie wiadomości pewnie Damian Dąbrowski chciałby przekazywać codziennie. Mimo że Święta Wielkanocne w tym roku są dość wcześnie, to zapamiętamy je jako wyjątkowo pogodne i wręcz (jak na przełom marca i kwietnia) gorące - dzięki masom powietrza, które przypłyną do nas aż z Afryki.

Krzysztof Malinowski /GZM
Damian dabrowski

Damian Dąbrowski, śląski specjalista od pogody, przez wiele lat nauczyciel geografii w Świętochłowicach (gdzie do tej pory mieszka w wysokim bloku z wielkiej płyty), a obecnie kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, twórca niezwykle popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska (pogodadlaslaska.pl) ma dla nas nawet nie dobrą a świetną wiadomość!

Więcej o Damianie Dąbrowskim dowiecie się z naszych wywiadów:

Przed nami sobota wielkanocna ze święceniem pokarmów (30 marca), niedziela wielkanocna (31 marca) i poniedziałek wielkanocny (1 kwietnia). W tym roku Wielkanoc obejmuje też zmianę czasu z zimowego na letni (z soboty na niedzielę) oraz Prima Aprilis w dniu Śmingusa Dyngusa. Pamiętamy już Wielkanoc zimną, nawet śnieżną (jak w 2013 roku), deszczową. A jak będzie w tym roku?

Damian Dąbrowski, choć unika jak ognia przesady w swoich prognozach, tym razem obwieszcza rekordowe święta! Na szczęście to nie inflacja i ceny w sklepach biją rekordy, ale temperatura. "Pierwszy dzień świątecznego weekendu przyniesie nam potężne ocieplenie! Między niżem znad Atlantyku a wyżem znad Morza Czarnego utworzy się wręcz autostrada bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego płynącego znad Afryki wprost do Polski!" - pisze śląski spec od pogody.

W sobotę 30 marca Dąbrowski przewiduje w regionie nawet 24 stopnie C. Wysokiej temperaturze będzie jednak towarzyszyć dość silny wiatr. Kolejne dni przyniosą podobną aurę. Niedziela i poniedziałek przez większość dnia - ok. 22 stopnie C i słonecznie, ale wietrznie. Dopiero w poniedziałek wieczorem nad woj. śląskie dotrze front z opadami deszczu.

- Generalnie wiele wskazuje na to, że w tym terminie będą to najcieplejsze Święta Wielkanocne w historii pomiarów - wskazuje Damian Dąbrowski.

Te przewidywania potwierdza też IMGW

SOBOTA (30.03)
Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki bardzo rozległego niżu z ośrodkami nad zachodnią i północną Europą. Na północy i zachodzie kraju zaznaczy się mało aktywny front atmosferyczny. Nad Polskę będzie napływać bardzo ciepłe powietrze polarne morskie. Nastąpią wahania ciśnienia.
Prognoza pogody dla województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Słonecznie. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, wysoko w Sudetach od 7°C do 10°C, na szczytach Beskidów od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowy. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h.
Wrocław: 24°C
Jelenia Góra: 22°C
Legnica: 23°C
Opole: 24°C
Katowice: 24°C
Częstochowa: 24°C

NIEDZIELA (31.03)
Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu z ośrodkiem nad północnymi Niemcami. Z południa nadal napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, wysoko w Sudetach od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na południu województwa śląskiego w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni.
Wrocław: 19°C
Jelenia Góra: 16°C
Legnica: 19°C
Opole: 21°C
Katowice: 20°C
Częstochowa: 20°C

PONIEDZIAŁEK (01.04)
Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem kolejnego niżu znad Niemiec, z zachodu ku centrum przemieszczać się będzie strefa frontu okluzji. Z zachodu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, które wypierać będzie na wschód cieplejszą masę powietrza. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, na obszarach podgórskich około 18°C, wysoko w Sudetach od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i południowy. Na obszarach podgórskich w Beskidach porywy wiatru do 70 km/h.
Wrocław: 23°C
Jelenia Góra: 19°C
Legnica: 22°C
Opole: 23°C
Katowice: 23°C
Częstochowa: 23°C

Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

Może Cię zainteresować:

Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Bytom kolonia zgorzelec 01

Może Cię zainteresować:

Bytom ma już swój "Nikiszowiec". Zrewitalizowana Kolonia Zgorzelec lśni pięknem cegły. Zobaczcie!

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2024

Ruda Slaska Kuznica Rudzka

Może Cię zainteresować:

Familoki, koksownie, wieże kościołów, czyli podniebny plener nad Kuźnicą Rudzką. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Michał Wroński

24/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon