Familoki, koksownie, wieże kościołów, czyli podniebny plener nad Kuźnicą Rudzką. Zobaczcie zdjęcia

Gdy zimą Stowarzyszenie Tu Ruda zorganizowało spacer po Kuźnicy Rudzkiej na zbiórce stawiło się 130 osób. – Szaleństwo! – z niedowierzaniem mówili rozradowani działacze stowarzyszenia. Bo choć organizowane przez nich wycieczki po Rudzie zdążyły już zyskać swoich wiernych fanów nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale też innych miastach regionu, to takiej frekwencji jeszcze nie widziano. Podobno mieliśmy w tym swój drobny udział. Dziś idziemy za ciosem i wszystkich tych, którzy wówczas nie dotarli, albo którym było za mało, zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez Tymoteusza Stańka zdjęć pokazujących, jak wygląda Kuźnica Rudzka wiosenną porą.

Gdzieś między Rudą Śląską, Zabrzem i Bytomiem znajduje się Kuźnica Rudzka. Miejsce, które w okresie międzywojennym kochali przemytnicy i przeklinali pasażerowie jadącego tędy tramwaju. Miejsce, na którego kształcie odcisnęli się Ballestremowie, szkody górnicze i wielka historia – tak zaczynał się mój tekst zapowiadający dwa miesiące temu organizowany przez Stowarzyszenie Tu Ruda spacer tematyczny po tym niewielkim zakątku Rudy Śląskiej. Ani my w redakcji Ślązaga, ani zakochani w swoim małym heimacie społecznicy ze wspomnianego stowarzyszenia – nikt nie sądził chyba, że w styczniowe popołudnie do Kuźnicy zjadą się takie tłumy, by brodząc w śniegu poznawać wielowiekową historię tego miejsca.

Jak powrót do domowej kuchni

– Zainteresowanie swoim najbliższym otoczeniem, heimatem, okolicą, historią i dziedzictwem jest jak powrót z baru z fast foodem do kuchni w rodzinnym domu. Oczywiście jedno i drugie musi istnieć. W przeciwnym wypadku nie rozumielibyśmy czym jedno różni się od drugiego (...) Rozumiejąc Śląsk zrozumiemy przecież coś większego – europejską rewolucję przemysłową czy polityczną historię Europy. Nikt z nas nie chce żyć na jałowej ziemi, pozbawionej życia i znaczenia, ale taka ziemia nie istnieje. Nie ma bowiem miejsc bez historii, tak jak nie ma miejsc bez dziedzictwa – napisał krótko potem w Ślązagu Adam Kowalski, wiceprezes Stowarzyszenia Tu Ruda.

Jak zapowiada, przed wakacjami na pewno będzie jeszcze okazja zajrzeć na Kuźnicę Rudzką. Zwłaszcza, że kolejny spacer tematyczny poświęcony będzie tematowi granic (nie tylko tych politycznych), a skoro tak, to nie sposób będzie ominąć miejsca, które w 20-leciu międzywojennym jako swego rodzaju polski przyczółek wpychało się między należące do Niemiec Bytom i Zabrze.

To miejsce ma swój charakter

To tyle, jeśli idzie o działalność Stowarzyszenia, my natomiast ze swej strony postanowiliśmy w tzw. międzyczasie nie dać Wam zapomnieć o Kuźnicy Rudzkiej. Z dronem i aparatem wybrał się tam niedawno nasz redakcyjny kolega Tymoteusz Staniek, którego fotoreportaże nieraz już mieliście okazję u nas oglądać.

Dziś prezentujemy Wam efekty tej wiosennej eskapady. Warto je zobaczyć. Zwłaszcza na zdjęciach z drona w pełni można dostrzec specyficzny, kameralny charakter tego miejsca – rozciągnięte wąskim pasem wzdłuż ulicy Sobieskiego niskie budynki z cegły, skryte przed spojrzeniami ciekawskich podwórka, za którymi rozpościerają się pola, zagajniki i stawy oddzielające to miejsce od zwartej zabudowy, nieco dalej droga, którą w okresie międzywojennym wybudowali Niemcy, by w ten sposób ominąć Kuźnicę i oszczędzić sobie transgranicznych podróży z Bytomia do Zabrza, a na horyzoncie instalacje koksowni w Biskupicach i Bobrku, kominy oraz wieże kościołów.

Podróż do dziurki w klusce

Może Cię zainteresować:

Adam Kowalski: Klucz do dziurki w klusce, czyli dlaczego pokochaliśmy mikroodkrywanie zakątków Górnego Śląska

Autor: Adam Kowalski

10/02/2024

Kuznica Rudzka ulica Sobieskiego

Może Cię zainteresować:

Tropem hutników, przemytników, Ballestremów i pechowej bany. W niedzielę ruszaj do Kuźnicy Rudzkiej

Autor: Michał Wroński

19/01/2024

Kościół św Józefa w Rudzie

Może Cię zainteresować:

Rzymskie wzory, Ballestremowie i czarne anioły. Wszystkie tajemnice kościóła pw. św. Józefa w Rudzie

Autor: Michał Wroński

29/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon