Damian Dąbrowski prognozuje, kiedy puszczą te pierońskie mrozy. Prognoza pogody na najbliższe dni

Kto już nie ma dość siarczystych mrozów, niech podniesie rękę. Pewnie będzie nas mnóstwo. Zaledwie kilka dni z arktycznym mrozem, gdy kilka dni przed było po +10 stopni, daje się we znaki. Śląski guru od pogody, Damian Dąbrowski, ma dla nas jednak dobrą wiadomość.

Damian Dąbrowski przy stacji meteorologicznej w planetarium

-16 stopni w nocy, o 8 rano -14,5 stopnia. To nie są temperatury, do których można się przyzwyczaić. Srogi mróz nas ścisnął i o ile przez pierwszy dzień lub dwa można to potraktować jako atrakcję (bo "jak jest zima, to musi być zimno"), to arktyczne mrozy mogłyby już jednak wyluzować. Zwłaszcza że są najsilniejsze od 7 lat, dają w kość.

Kiedy zelżeją arktyczne mrozy? Prognoza Damiana Dąbrowskiego

Damian Dąbrowski, śląski specjalista od pogody, przez wiele lat nauczyciel geografii w Świętochłowicach (gdzie do tej pory mieszka w wysokim bloku z wielkiej płyty), a obecnie kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, twórca niezwykle popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska (pogodadlaslaska.pl) ma dla nas dobrą wiadomość.

Więcej o Damianie Dąbrowskim dowiecie się z naszych wywiadów:

Jak pisze w najnowszej prognozie, jeszcze w nocy ze środy na czwartek (10/11 stycznia 2024 r.) temperatura minimalna na wysokości 2 m nad gruntem wyniesie około -11/-15 stopni C., lokalnie w mrozowiskach (a takim mrozowiskiem jest np. lotnisko w Pyrzowicach, więc jeśli macie zaplanowany nocny lot, to warto to mieć na uwadze) może być nieco niższa. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newsletter).

Za to w dzień minus trochę się zmniejszy, a poza tym w środę 10.01 będzie sporo słońca (za to jakość powietrza jest dramatyczna, uważajcie!).

Już w czwartek 11 stycznia 2024 r. będzie widoczna powolna acz stała zmiana pogody na łagodniejszą. Temperatura w dzień wyniesie od -1 do -4 stopni C. Nie będzie już takiego słońca jak w środę, zachmurzenie będzie wzrastać, po południu możemy się spodziewać przelotnych opadów śniegu.

Ulgę poczujemy też w nocy z czwartku na piątek (11/12 stycznia). Jak pisze Damian Dąbrowski, mróz będzie miał już jednocyfrową wartość - temperatura minimalna wyniesie od -3 do -6 stopni C.

Prognoza IMGW dla Polski

W środę kontynuacja słonecznej i mroźnej pogody na przeważającym obszarze kraju, tylko na północnym wschodzie chmury i tam opady śniegu oraz marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura w nocy od –23°C w rejonach podgórskich Karpat do –1°C nad morzem; w dzień od –7°C do 2°C. Wiatr słaby, zachodni.

Od czwartku do niedzieli zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami śniegu stopniowo od wschodu obejmującymi cały kraj; na wybrzeżu i Pomorzu okresami także opady deszczu ze śniegiem. Temperatura w nocy od –16°C w rejonach podgórskich Karpat do 1°C na wybrzeżu; w dzień od –8°C na południu do 4°C na wybrzeżu. Od soboty wzrośnie prędkość zachodniego wiatru i będzie on okresami dość silny oraz porywisty – na wybrzeżu i miejscami do 65 km/h.

Szopka bożonarodzeniowa Katowice-Panewniki

Może Cię zainteresować:

Największa szopka bożonarodzeniowa w regionie. 18 metrów wysokości i około 120 różnych figur

Autor: Redakcja

07/01/2024

Mysłowice stare miasto z rura parkiem 13

Może Cię zainteresować:

Oto najbardziej kuriozalna budowla w dziejach Śląska. Zamiast zburzonych kamienic, ich atrapa ze złomu

Autor: Marcin Zasada

08/01/2024

FEST Festival

Może Cię zainteresować:

Śląska Bzdura Roku 2023. FEST Festival, który się nie odbył i to w jakim stylu!

Autor: Patryk Osadnik

10/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon