Damian Dąbrowski wieszczy powrót surowej zimy. Będzie śnieg, a mróz? Kilkanaście stopni na minusie

Po napadzie zimy pod koniec listopada i na początku grudnia 2023 r. już dawno nie ma śladu, ale nie przyzwyczajajcie się za bardzo do obecnej aury z dodatnią temperaturą i opadami deszczu. Śląski guru od pogody, Damian Dąbrowski, ostrzega przed atakiem zimy. A wiadomo, że jego prognozy zawsze się sprawdzają.

Katarzyna Pachelska
Damian Dąbrowski w swoim gabinecie

Damian Dąbrowski to były wieloletni nauczyciel geografii w szkołach w Świętochłowicach, obecnie kierownik Stacji Meteorologicznej w Planetarium Śląskim, twórca niezwykle popularnego bloga Damian Dąbrowski - Pogoda dla Śląska (pogodadlaslaska.pl). Bezbłędnie prognozuje pogodę, dlatego ufają mu w tym temacie setki tysięcy ludzi, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce.

Więcej o Damianie Dąbrowskim dowiecie się z naszych wywiadów:

Choć Damian Dąbrowski często irytuje się czytając sensacyjne nagłówki portali internetowych straszących ekstremalnymi warunkami, to tym razem sam bije na alarm, bo pogoda w woj. śląskim niedługo zmieni się drastycznie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Nad woj. śląskie nadciąga surowa zima z mrozem i śniegiem

Tuż po Nowym Roku pisał: "Nad Polską zaczyna się toczyć walka między ciepłą i deszczową jesienią a mroźną i śnieżną zimą. Niebawem szala przechyli się w stronę zimy". I zima nadeszła, ale nad północną i północno-wschodnią część Polski. Tam od kilku dni jest mroźnie i biało. Wkrótce tak będzie też w województwie śląskim. Mroźną pogodę przyniosą do nas Trzej Królowie. "Całodobowy mróz, który będzie obejmował coraz większy obszar kraju, dotrze do woj. śląskiego prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę 6/7 stycznia. Niewykluczone, że kilkanaście stopni mrozu pojawi się również w woj. śląskim ale dopiero w ostatnich dniach pierwszej dekady stycznia, czyli po weekendzie" - pisze Damian Dąbrowski.

Z dotkliwymi mrozami walczy teraz Skandynawia. W Szwecji i innych krajach na północy jest nawet -40 stopni C.

Prognoza IMGW dla Polski na nadchodzące 7 dni

Również IMGW zapowiada nadejście zimy już na całym obszarze Polski.

W piątek 5 stycznia 2024 r. na ogół pochmurno, choć na północy oraz miejscami na południu kraju możliwe większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady śniegu, na południowym zachodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący i powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od –7°C i –4°C na północnym wschodzie, około –1°C w centrum, na Lubelszczyźnie i Pomorzu, do 3-6°C na południu. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 70 km/h, powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę 6 stycznia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, na północy i w centrum opady śniegu, na południu opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Początkowo na północnym wschodzie utrzymywać się będą mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura w dzień od –5°C na północnym wschodzie, około –1°C na Pomorzu i w centrum, do 4-7°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny, jedynie na północnym zachodzie początkowo wschodni.

W niedzielę 7 stycznia na północnym wschodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami na Pomorzu, a także na południu i południowym wschodzie kraju opady śniegu, na krańcach południowych Śląska, Małopolski i Podkarpacia okresami dość silne. W nocy z soboty na niedzielę spadek temperatury na północnym wschodzie do –18°C. Temperatura maksymalna od –11°C na północnym wschodzie, około –4°C, –2°C w centrum i na południu, do 1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

W poniedziałek 8 stycznia zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południu kraju i Pomorzu duże z większymi przejaśnieniami i tam możliwe opady śniegu. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadek temperatury na północnym wschodzie do –21°C. Temperatura w dzień od –13°C, –11°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około –8°C, –6°C na przeważającym obszarze, do 0°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

We wtorek 9 stycznia dosyć pogodnie w całym kraju, jedynie na północnym wschodzie nieco więcej chmur. Na południu kraju mgły marznące, osadzające szadź. W nocy z poniedziałku na wtorek spadek temperatury na północnym wschodzie i na południu do –20°C. Temperatura maksymalna w dzień od –10°C w rejonach podgórskich Karpat, około –5°C w centrum, do 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, przeważnie zachodni.

W środę 10 stycznia na południu i zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na krańcach wschodnich lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura w dzień od –7°C na południowym wschodzie, około –1°C w centrum, do 3°C na północy. Wiatr słaby, zachodni.

W czwartek 11 stycznia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie i południowym wschodzie opady śniegu. Temperatura w dzień od –4°C na południu do 3°C na północy. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Co zmieni uznanie języka śląskiego? Gŏdka w dowodach osobistych, na maturze i w urzędach

Autor: Patryk Osadnik

04/01/2024

Wiedeńskie wzorce w parku śląskim

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Wiedeńskie wzorce WPKiW: lunapark, planetarium, stadion i wąskotorówkę podpatrzyli na Praterze!

Autor: Tomasz Borówka

19/11/2023

Elka W tle Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Stara „Elka” na zdjęciach. Sentymentalna przejażdżka w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

08/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon