Dariusz Wójtowicz ponownie prezydentem Mysłowic. ,,Pokonaliśmy zło". Jaka koalicja w Radzie Miasta?

Dariusz Wójtowicz wybrany nowym-starym prezydentem Mysłowic. ,,To była bandycka kampania, agresywna i wulgarna" - komentował w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Z kim zamierza rządzić w Radzie Miasta? Do wyboru ma Koalicję Obywatelską lub Prawo i Sprawiedliwość.

arc
Dariusz wojtowicz prezydent myslowic

,,Bandycka kampania" w Mysłowicach?

Po brutalnej kampanii wyborczej, zwłaszcza na tle innych miast województwa śląskiego, w Mysłowicach stanowisko prezydenta obronił Dariusz Wójtowicz. W drugiej turze wyborów 21 kwietnia pokonał kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Dorotę Konieczny-Simelę stosunkiem głosów 54 do 46%. W nagraniu video na swoim facebookowym profilu podziękował wyborcom i, jak mówił, ,,wygrało dobro, wygraliśmy ze złem, ze złymi ludźmi". Na antenie Radia Piekary red. Marcin Zasada dopytywał prezydenta Mysłowic o te słowa.

- To, co wyprawiali moi kontrkandydaci, rozdając gazetki niegrzeczne, kupując reklamy przystankowe, robiąc niegrzeczności w internecie, określam to pieszczotliwie, podsumowałem to w taki sposób, że pokonaliśmy zło. Mieszkańcy też w taki sam sposób to odbierają, ponieważ widać było, co mówi się na ulicach. Ludzie byli zniesmaczeni takim hejtem, bo to już był taki parlamentarny hejt.

Jak dodał, to była ,,bandycka kampania, agresywna i wulgarna". Dlaczego nie skorzystał z możliwości pozwu w trybie wyborczym? Jego zdaniem nic by to nie dało, bo zarzuty formułowano w taki sposób, aby nie było możliwości zaskarżenia. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

RIO bez karnawału. Będzie korekta budżetu?

Pod koniec stycznia 2024 r. Rada Miasta odrzuciła projekt budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Nowy awaryjny budżet przygotowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Co dalej z planowanymi inwestycjami w Mysłowicach? Wójtowicz wskazał, że RIO ,,wycięła nawet dodatki na przedszkola". Prezydent upatruje szansy w nowym składzie Rady Miasta, korekcie budżetu w maju/czerwcu i pozyskanych dofinansowaniach, w niektórych przypadkach wynoszących nawet 90% kosztów inwestycji.

- Teraz jest nowa Rada. Ja nie wyobrażam sobie, że mamy 17 milionów złotych na kąpielisko Słupna i radni nie wprowadzą tego do budżetu, gdy wkład własny to 10%. Budowa schroniska dla zwierząt to 5 milionów, wkład własny 330 tysięcy. Przebudowa układu komunikacyjnego trzech ulic - dostaliśmy 49 milionów, nasz wkład to 1 milion.

Jaka koalicja w Radzie Miasta?

Przypomnijmy: wybory do Rady Miasta wygrała Koalicja Obywatelska, utrzymując stan posiadania z 2018 r., w postaci 10 mandatów. Prezydencki komitet „Wspólnie dla Mysłowic” zwiększył liczbę radnych z 4 do 7 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 5 mandatów. Jeden mandat przypadł komitetowi „Razem dla Mysłowic”. Z kim Wójtowicz zamierza zawiązać koalicję, ponownie nie dysponując samodzielną większością w Radzie Miasta?

- Będziemy rozmawiać z jednymi i drugimi. Z Prawem i Sprawiedliwością jesteśmy już po wstępnych rozmowach, nic nie jest jeszcze dogadane, bo jest zbyt wcześnie. Nie rozmawialiśmy o koalicji, tylko o współpracy. Nie ma złej aury. Będziemy jeszcze rozmawiali z Koalicją Obywatelską, ale tu najprawdopodobniej trzeba będzie poruszyć niebo i ziemię, ponieważ jest tam parę osób bardzo mocno zacietrzewionych.
Teznia solankowa park bonczyka 2

Może Cię zainteresować:

Tężnia solankowa w Parku Bończyka zostanie uruchomiona. Sprawa rozgrzała internautów w Mysłowicach. W końcu trwa kampania wyborcza

Autor: Szymon Karpe

17/04/2024

Myslowice zdjecie

Może Cię zainteresować:

Wójtowicz kontra Konieczny-Simela w drugiej turze wyborów w Mysłowicach. O wyniku zadecydują głównie wyborcy PiS

Autor: Szymon Karpe

11/04/2024

Tzw. rura park w Mysłowicach

Może Cię zainteresować:

Pożegnanie z PiS-em w Mysłowicach: wiceprezydent odwołany. Kto wygra wybory? W tym mieście politycy mają bardzo krótką pamięć

Autor: Szymon Karpe

29/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon