Debata trzech mniejszości na Górnym Śląsku: niemieckiej, śląskiej i… polskiej

We wspólnej rozmowie ponad podziałami spotkają się przedstawiciele wszystkich trzech mniejszości, które współtworzą Górny Śląsk: Niemców (woj. opolskie), Polaków (Republika Czeska) oraz śląskiej mniejszości etnicznej. Będziemy rozmawiać o tym, co nas dzieli i łączy - wskazuje Klub Jagielloński Katowice i Stowarzyszenie REGIOS, zapraszając na debatę.

Marsz Autonomii

Klub Jagielloński Katowice i Stowarzyszenie REGIOS zapraszają na debatę, podczas której spotkają się przedstawiciele trzech górnośląskich mniejszości: niemieckiej, śląskiej i polskiej.

- We wspólnej rozmowie ponad podziałami spotkają się przedstawiciele wszystkich trzech mniejszości, które współtworzą Górny Śląsk: Niemców (woj. opolskie), Polaków (Republika Czeska) oraz śląskiej mniejszości etnicznej. Będziemy rozmawiać o tym, co nas dzieli i łączy - wskazują organizatorzy.

W debacie udział wezmą:

  • Joanna Hassa, dyrektorka biura Verband der Deutschen Sozial-Kulturellen Gesselschaften in Polen oraz rzeczniczka prasowa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim,
  • dr Tomasz Hutsch, przewodniczący Zespołu Programowego i skarbnik Zarządu Stowarzyszenia REGIOS,
  • Tomasz Pustówka, wiceprezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

Rozmowa ma krążyć wokół sposobów rozumienia tożsamości regionalnej, relacji mniejszości z państwem, relacji między mniejszościami oraz wyników spisów powszechnych w Polsce i Czechach.

Debata odbędzie się w piątek, 15 września, o godz. 18.00 w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy ul. Henryka Sienkiewicza 36/16 w Katowicach.

Przemysław Koperski (Lewica)

Może Cię zainteresować:

Przemysław Koperski: Należy opodatkować przedsiębiorców z Kościoła katolickiego

Autor: Patryk Osadnik

11/09/2023

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Polityka PiS wprowadziła Ślązaków na wyższy etap cywilizacyjny. Czy istnieje okrutniejsza ironia?

Autor: Marcin Zasada

11/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon