Przemysław Koperski: Należy opodatkować przedsiębiorców z Kościoła katolickiego

Należy opodatkować przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a wywodzą się z Kościoła katolickiego. Ktoś, kto zamawia pogrzeb świecki, otrzymuje za to fakturę, od której odprowadzany jest podatek. Czy w przypadku pogrzebu na cmentarzu parafialnym ktoś kiedyś dostał fakturę? Należy opodatkować działalność Kościoła - podkreślił Przemysław Koperski, poseł Lewicy, w Radiu Piekary.

Przemysław Koperski (Lewica)

Pierwszy punkt programowy, który wyświetla się na stronie Lewicy, to „świeckie państwo”.

- Należy opodatkować przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a wywodzą się z Kościoła katolickiego. Ktoś, kto zamawia pogrzeb świecki, otrzymuje za to fakturę, od której odprowadzany jest podatek. Czy w przypadku pogrzebu na cmentarzu parafialnym ktoś kiedyś dostał fakturę? Należy opodatkować działalność Kościoła - podkreślił Przemysław Koperski, poseł Lewicy, w Radiu Piekary.

Jego partia opowiada się także m.in. za likwidacją Funduszu Kościelnego (216 mln złotych w 2023 roku) oraz wyprowadzeniem religii ze szkół.

- Jeśli ktoś chce prowadzić lekcje religii, to może to robić we własnych pomieszczeniach lub wynająć salę w szkole i za to zapłacić. Jeśli parafia organizuje wyjazd sakralny do Medziugorie, to powinna odprowadzić od tego podatek, tak jak robią to biura podróży - dodał poseł.

Postulat Lewicy: 35-godzinny tydzień pracy

Podczas rozmowy w Radiu Piekary pojawił się temat 35-godzinnego tygodnia pracy, o który zabiega Lewica.

- Nie od razu. Najpierw dwie godziny krótszy, a później pięć godzin krótszy. To coraz częściej standard w Europie Zachodniej. Polska jest jednym z najbardziej zapracowanych krajów naszego kontynentu. Wielu Polaków nie pracuje nawet ośmiu, ale dziesięć lub dwanaście godzin dziennie, a to nie jest normalne. Nie potrafią znaleźć czasu dla siebie oraz swoich bliskich - powiedział Przemysław Koperski.

Fakt. Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej, gdzie pracuje się najwięcej. W 2021 roku było to 1830 godzin. Średnia UE wyniosła 1716 godzin. Za to w Niemczech było to zaledwie 1349 godzin. Dania: 1363. Luksemburg: 1382. Holandia: 1417. Norwegia: 1427.

- Pamiętajmy, że w Polsce mamy około trzech milionów mikroprzedsiębiorstw, gdzie pracodawca jest równocześnie pracownikiem. Musimy zadbać o to, aby należał im się urlop, podczas którego nie będą musieli płacić składek ZUS, jakby byli w pracy. To nie jest normalne. Tak samo L4 powinno być od samego początku finansowane przez państwo, a nie dopiero po 30 dniach - podkreślił Przemysław Koperski.

W tej kwestii Lewica proponuje również 100 proc. wynagrodzenia w czasie L4, likwidację umów śmieciowych oraz wyższą pensję minimalną.

Leszek piechota mateusz morawiecki

Może Cię zainteresować:

Rozwój Katowic to zasługa premiera Morawieckiego? Leszek Piechota: "Wiele spraw jest konsultowanych"

Autor: Patryk Osadnik

11/09/2023

Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Polityka PiS wprowadziła Ślązaków na wyższy etap cywilizacyjny. Czy istnieje okrutniejsza ironia?

Autor: Marcin Zasada

11/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon