„Arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska”. Debata w Bibliotece Śląskiej pod patronatem Ślązaga

„Arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska” to temat debaty historycznej, jaka odbędzie się w Bibliotece Śląskiej we wtorek 9 maja o godzinie 13. Dyskutować będą Arkadiusz Kuzio-Podrucki i Dariusz Zalega.

Biblioteka Śląska

Debata „Arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska” to wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek. Odbędzie się w sali Parnassos gmachu Biblioteki Śląskiej (Katowice, plac Rady Europy 1). Debatującymi są wybitni znawcy historii regionu. Tezy będącej tematem dyskusji będzie bronić dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, zaś atakować ją Dariusz Zalega.

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki to historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji, autor m.in. monografii Henckel von Donnersmarcków, Tiele-Wincklerów, Hochbergom. W tym roku ma się ukazać jego monografia poświęcona Schaffgotschom.

Dariusz Zalega to historyk, publicysta, filmowiec, badacz dziejów ruchu robotniczego na Śląsku; autor książek „Śląsk zbuntowany” oraz „Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Przygotowuje się do obrony swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Śląskim.

Debata będzie się składać z trzech rund poświęconych kolejno:

  • rozwojowi przemysłu
  • kwestiom socjalnym
  • kwestiom kulturowym

Poprowadzi ją dr Krystian Węgrzynek.

Ślązag jest patronem medialnym debaty.

Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Biblioteka Śląska przed Tygodniem Bibliotek. Co odbędzie się w ramach corocznej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek?

Autor: Tomasz Borówka

27/04/2023

Slaska arystokracja

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Śląska arystokracja zostawiła po sobie wątpliwą reputację i piękne pałace

Autor: Dariusz Zalega

31/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon