Biblioteka Śląska przed Tygodniem Bibliotek. Co odbędzie się w ramach corocznej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek?

Tydzień Bibliotek to coroczna akcja Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Akcja, czy też raczej program, ma na celu propagowanie czytelnictwa. Naturalnie uczestniczy w nim także Biblioteka Śląska. Co przygotowuje w związku z Tygodniem Bibliotek nasza książnica? Poinformowano o tym w czwartek 27 kwietnia, podczas konferencji prasowej z udziałem dyrektora BŚ, prof. Zbigniewa Kadłubka.

Tomasz Borówka
Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej

Tydzień Bibliotek odbędzie się w dniach od 8 do 15 maja. Od kilku lat jest to już stały termin tej akcji, rozpoczynającej się obchodzonym 8 maja Dniu Bibliotekarza. Tydzień Bibliotek organizowany jest od 2004 roku. A jego tradycja nawiązuje do przełomowego dla Polski wydarzenia, jakim było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004. I Tydzień Bibliotek rozpoczął się tydzień później, pod hasłem „Biblioteki w Europie były zawsze”. Odtąd akcję organizowano go zawsze w maju, w takim terminie, by w jej trakcie przypadał Dzień Bibliotekarza. Aż ostatecznie utarło się, że 8 maja to także pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek.

W programie uczestniczy również Biblioteka Śląska. Czego możemy spodziewać się tuż po powrocie z Wielkiej Majówki?

Biblioteka Śląska i Tydzień Bibliotek - program

  • W poniedziałek 8 maja o godzinie 12.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Ciche arcydzieła”. Przygotowana przez zespół introligatorów Biblioteki Śląskiej pod kierunkiem dr Agnieszki Biały, prezentować będzie sztukę introligatorską na przykładzie opraw książkowych sprzed kilkuset lat (nawet z XVI wieku!).
  • Nazajutrz, we wtorek 9 maja odbędzie się debata debata poświęcona śląskiej arystokracji. Jej uczestnicy – dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, badacz dziejów śląskich rodów arystokratycznych i autor licznych opracowań im poświęconych oraz Dariusz Zalega, historyk, publicysta i pisarz (autor m.in. książek takich jak „Śląsk zbuntowany” czy „Bez pana i plebana”) – reprezentują skrajnie odmienne poglądy w będącej przedmiotem debaty kwestii, tzn. „Czy arystokracja przyczyniła się do rozwoju Śląska”. Zderzenie ich popartych olbrzymią wiedzą opinii gwarantuje ciekawą, a być może i burzliwą dyskusję w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej. Moderatorem debaty będzie dr Krystian Węgrzynek. Początek o godz. 13.00.
  • W czwartek 11 maja zostanie uroczyście otwarta Medioteka Instytutu Goethego. Uroczystość odbędzie się o godz. 11.00 w budynku głównym Biblioteki Śląskiej.
  • W piątek 12 maja odbędzie się spotkanie z dr. Mikołajem Marcelą, pisarzem, badaczem i wykładowcą akademickim, współautorem kierunku sztuka pisania na Uniwersytecie Śląskim. Czytelników, fanów oraz wszystkich innych zainteresowanych twórczością autora bestsellerowych poradników edukacyjnych Biblioteka zaprasza do Sali Parnassos na godz. 13.00.
  • W poniedziałek 15 maja, w godzinach 10.00-13.00, Biblioteka Śląska zaprasza do Domu Oświatowego (czyli swojego historycznego budynku przy ulicy Francuskiej 12 w Katowicach) na cykl spotkań muzyczno-literacko-artystycznych. W programie występ ukraińskiej orkiestry młodzieżowej MASO z Charkowa, akcja „Piękne książki dla dzieci” i oprowadzanie po wystawie w Galerii Intymnej „Zygmunt Brachmański – nowe odkrycie” (rzeźby artysty z lat 60. i 70.

Tegoroczne hasło Tygodnia Biblioteki to:

Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon