Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Żadnych schodów wewnątrz, prawie 300 m2 powierzchni i sypialnia w wiszącym ciemnym kubiku, wystającym poza obrys elewacji. Tak wygląda "Dom na jednym poziomie", który powstał w Żorach. Zobaczcie zdjęcia kolejnego przykładu świetnej architektury na Śląsku.

To miał być dom nowoczesny, parterowy, bez schodów w środku. Nie bez przyczyny został nazwany przez architektów z tyskiej pracowni RS+ Robert Skitek "Domem na jednym poziomie".

"Dom na jednym poziomie" w Żorach

Został zaprojektowany w 2018 roku, a zbudowany w Żorach w 2020 r. W zeszłym roku zamieszkała tu rodzina z dziećmi.

Dom ma 298,7 m2 powierzchni. Powstał na sporej działce z lekkim zachodnim spadkiem. Głównym życzeniem inwestorów było, aby pomimo spadku działki i dość dużego metrażu wszystkie pomieszczenia w domu znalazły się na jednym poziomie, bez żadnych stopni, i widokowo otwierały się na zachód.

- Zaprojektowaliśmy budynek usytuowany równolegle do drogi, zajmujący prawie całą szerokość działki, zachodnią jej część pozostawiając na obszerny ogród. Dom nie ma schodów, pojawiają się one dopiero na tarasie, który obniża się kaskadowo - mówi architekt Robert Skitek.

Obie dłuższe elewacje zostały objęte charakterystycznymi surowymi żelbetowymi ramami dla uspokojenia kompozycji całości. Wydzielają one również kameralne strefy ogrodów i tarasów. Ze względu na różnice w poziomach terenu, zachodnia strefa ogrodu w obrysie ramy została obniżona tworząc z tarasem rodzaj kaskady.

Sypialnia w wiszącym ciemnym kubiku

Za to charakterystycznym elementem "Domu na jednym poziomie" jest ciemny kubik, wychodzący poza ramy elewacji, zawieszony nad ziemią. Znajduje się w nim sypialnia.

Pokój dzienny z jadalnią są w centralnej części domu przy patio, które otwiera się również na kuchnię, zarazem lekko ją oddzielając. W południowym skrzydle znajduje się strefa dzieci, w północnym - techniczno-gospodarcza, z garażem na dwa samochody.

Budynek w obrysie kontrastujących jasnych ram został wykończony ciemnymi płytami włókno-cementowymi. Boczne przestrzenie, łączące budynek z ramami wypełniono nierdzewną siatką, którą w przyszłości mają pokryć pnącza.

- Na podobnej zasadzie zaprojektowaliśmy frontowe ogrodzenie nawiązujące do charakterystycznego elementu białej ramy skontrastowanej z ciemnym wypełnieniem - dodaje Robert Skitek.

Działka w kształcie prostokąta, na której jest posadowiony dom, z jednej szerszej strony ma drogę, z drugiej otwiera się na pole i na las. - Inwestor chciał, by wszystkie pomieszczenia miały okna skierowane właśnie na tę ładniejszą stronę działki - tłumaczy architekt.

- Często projektujemy parterowe domy. Nasi klienci to ludzie, którzy zbliżają się do pięćdziesiątki, i planują dom na większej działce, to tak, by za 10, 20 lat nie musieć niepotrzebnie pokonywać schodów - dodaje Robert Skitek.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon