Senator Tobiszowska zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim. Uważa jednak, że śląski to... gwara lub godka

Dorota Tobiszowska, senatorka Prawa i Sprawiedliwości z Rudy Śląskiej, która chce zamienić Senat na Sejm zamierza poprzeć ustawę o śląskim języku regionalnym. Choć w praktyce uważa, że… języka śląskiego nie ma. - To jest albo „gwara” albo „godka” – stwierdziła.

fot. FB/Dorota Tobiszowska - Kandydat na SEJM RP
Senatorka Pi S zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim Uważa jednak że języka śląskiego nie ma

Pod koniec września poznaliśmy w końcu ostateczne wyniki spisu powszechnego z 2021 r. dotyczące m.in. języka kontaktów domowych. Na język śląski wskazało ponad 476 tys. osób, w tym jako jedyny blisko 55 tys. osób. Z kolei język kaszubski zaznaczyło nieco ponad 89 tys. osób, w tym jako jedyny tylko 1777. Jednak to język kaszubski, jako jedyny w Polsce, ma status języka regionalnego. Język śląski, mimo wielu prób, ciągle nie został ustawowo za taki uznany.

Język śląski to jeden z 100 konkretów Donalda Tuska. Może jednak liczyć na poparcie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości

Ma się to zmienić jeżeli opozycja wygra najbliższe wybory parlamentarne (głosowanie 15 października 2023 r.). Poparcie dla ustawy o śląskim języku regionalnym deklarują wszystkie opozycyjne ugrupowania (poza Konfederacją), a Donald Tusk ogłosił to jako jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów.

Okazuje się, że język śląski może liczyć także na poparcie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu na antenie Radia Piekary zapowiedział to Andrzej Gawron, poseł PiS z Lublińca. Teraz także Dorota Tobiszowska, senatorka PiS z Rudy Śląskiej, która chce Senat zamienić na Sejm.

- Jestem Ślązaczką. Uczestniczę w wielu wydarzeniach, konferencjach gdzie promowany jest język śląski. Jestem za tym, żeby język śląski był w szkołach, żebyśmy nie zapomnieli o języku śląskim – stwierdziła w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Senatorka PiS dodała, że osoby z opozycji, które niewiele robią dla Śląska, mają język śląski na wyborczych sztandarach od lat i nic się w tej sprawie nie udało zrobić nawet w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.

Dorota Tobiszowska zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim, ale uważa, że… języka śląskiego nie ma

Co ciekawe Dorota Tobiszowska zamierza poprzeć ustawę o śląskim języku regionalnym, ale jednocześnie twierdzi, że... nie ma języka śląskiego. Zaznaczyła, że to jest „gwara” albo „godka”.

- Mówimy o języku śląskim w takim wymiarze kiedy jest on uznany za język śląski. Na razie my mówimy po śląsku, my godomy. Ja też godom w domu. Natomiast język polski mamy cudowny i piękny, ale żeby uznać język śląski za język regionalny jestem za – stwierdziła.

Jeżeli opozycja przejmie władze po wyborach to język śląski ma zostać ustawowo uznany w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Obecna senatorka PiS będzie mogła poprzeć taką ustawę w Sejmie (o ile zostanie wybrana), bo tym razem w wyborach startuje do niższej izby parlamentu.

Dorota Tobiszowska tłumaczy, że propozycję startu w wyborach do Sejmu otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego i na nią przystała. Dodała, że jako senatorka od początku współpracowała z samorządami ze swojego okręgu i przekazywała ich potrzeby stronie rządowej. I tym czasie nawiązała także dobre relacje z premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że wszystkie najważniejsze decyzje zapadają w Sejmie, a nie w Senacie i to w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje większości.

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Może Cię zainteresować:

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim. Choć uważa, że to taki „Święty Graal”. A sprawę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną bagatelizuje

Autor: Maciej Poloczek

12/09/2023

Blisko 600 tys Ślązaków Ostateczne wyniki spisu powszechnego z 2021 r

Może Cię zainteresować:

Prawie 600 tys. Ślązaków! Po dwóch latach GUS w końcu policzył i mamy ostateczne wyniki spisu powszechnego

Autor: Maciej Poloczek

29/09/2023

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

Może Cię zainteresować:

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny? Poseł Maciej Kopiec: Będziemy przygotowani

Autor: Maciej Poloczek

28/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny?

Gorzelik Stawka to śląska mniejszość etniczna

Jerzy Gorzelik: Stawka to śląska mniejszość etniczna

Śląska mniejszość etniczna Dlaczego mamy tego nie uznać

Śląska mniejszość etniczna. „Dlaczego mamy tego nie uznać?”

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Tomasz Słupik

Obietnica mniejszości etnicznej, polityczny szantaż Ślązaków

Ślonskie fany

Będzie kolejny projekt ustawy w sprawie języka śląskiego

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"