Dotacje dla sierot po górnikach, którzy zginęli na „Pniówku” i w „Zofiówce – Boryni”

Samorząd województwa przekaże dziewięciu gminom Śląska i Małopolski dotacje na wsparcie dzieci osieroconych w katastrofach, do jakich w kwietniu doszło w kopalniach „Pniówek” oraz „Zofiówka – Borynia”. Tragicznie zmarli tam górnicy osierocili w sumie 42 dzieci.

KPRM / Jakub Szymczuk
Kopalnia Pniowek Wypadek

Koniec kwietnia upłynął pod znakiem dwóch tragicznych wypadków w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najpierw w wybuchu metanu w KWK „Pniówek” śmierć poniosło 9 górników (a 7 kolejnych do dziś ma status zaginionych), zaś kilka dni później wskutek tąpnięcia w KWK Zofiówka – Borynia zginęło kolejnych dziesięciu.

- Wypadki spowodowały, że rodziny ofiar znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Szczególnie dotyczy to dzieci ofiar, dla których utrata rodzica wiąże się z długofalowymi negatywnymi skutkami natury emocjonalnej i materialnej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały o wsparciu dla osieroconych dzieci, jaką w trakcie poniedziałkowej (26 września) sesji przyjęli radni sejmiku województwa śląskiego.

Tragicznie zmarli górnicy osierocili 42 dzieci. Na finansową pomoc dla nich województwo śląskie przeznaczy 420 tys. zł (po 10 tys. zł na dziecko). W trakcie sesji radni jednogłośnie zgodzili się, aby pieniądze te w formie dotacji celowych trafiły do ośmiu gmin Śląska i jednej z Małopolski, gdzie mieszkają osierocone dzieci. Środki te zostaną przekazane na podstawie umów zawartych między województwem, a gminami, zaś ich wypłatą zajmą się ośrodki pomocy społecznej.

- Zasiłki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków mających na celu zaspokojenie niezbędnych potrzeb dzieci. Wsparcie Samorządu Województwa Śląskiego dla rodzin ofiar wypadków we wskazanych kopalniach przyczyni się do złagodzenia następstw tych zdarzeń losowych – napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Kopalnia "Pniówek"

Może Cię zainteresować:

Zawieszenie akcji ratunkowej na „Pniówku" to nie precedens. Tak było na „Brzeszczach" i w Stonawie

Autor: Michał Wroński

22/04/2022

KWK Borynia Zofiówka

Może Cię zainteresować:

Czy we wszystkich śląskich kopalniach jest metan? Gdzie fedrowanie jest bardziej bezpieczne, a gdzie mniej?

Autor: Michał Wroński

28/04/2022

Rocz wybuch KWK Halemba miw 32

Może Cię zainteresować:

Śląsk znów w żałobie. Górnicza śmierć nie daje się przeboleć. O kobietach, które w kopalniach straciły mężów i o dzieciach, które straciły ojców

Autor: Teresa Semik

23/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon