Druga odsłona Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotacje dla ponad 200 projektów w woj. śląskim

Znamy już wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W województwie śląskim na nieco ponad 200 dofinansowanych projektów znaczną część ponownie stanowią inwestycje dotyczące kościołów, kaplic, czy stojących w ich pobliżu figur, bądź wyposażenia budowli sakralnych. Pieniądze trafią też jednak na inne przedsięwzięcia, m.in. na remont elewacji ratusza w Gliwicach, remont budynku muzeum prasy w Pszczynie, park w Pławniowicach, rewitalizację Austerii w Sławkowie, czy restaurację wieży spadochronowej w Katowicach.

www.slaskie.travel
Pałac w Krowiarkach

Na renowację i odbudowę zabytków w regionie trafi ponad 157 mln zł

Rządowy Program Odbudowy Zabytków skierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Zakłada on bezzwrotne wsparcie renowacji i odbudowy zabytków na poziomie sięgającym nawet 98 proc. kosztów inwestycji (wkład własny samorządu to minimum 2 proc.). Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyjmuje płynące z „terenu” wnioski i wypłaca wybrańcom dofinansowanie. O tym, kto zaś konkretnie znajdzie się w gronie szczęśliwców decyduje premier, któremu rekomendacje miała przedstawić działająca przy KPRM komisja ds. wsparcia Programu. To jej zadaniem miała być analiza złożonych przez samorządy wniosków.

BGK podsumował właśnie drugą edycję Programu. Jak podano dofinansowanie w łącznej kwocie 1,8 miliarda złotych przyznano na 3248 projektów. Blisko 220 z nich to projekty z województwa śląskiego. W ich realizacji pomóc ma ponad 157 mln zł rządowej dotacji.

Gliwice dostały na ratusz, Katowice na wieżę spadochronową, a Sławków na Austerię

Komu ona konkretnie przypadnie? Pytanie o tyle zasadne, że po pierwszym rozdaniu w regionie zapanowała konsternacja. Ani grosza bowiem nie dostał żaden z 10 projektów marszałkowskich, a zdecydowana większość z ok. 250 dotacji w miastach i gminach województwa trafiła na remonty i inne prace w obiektach sakralnych. Tym razem duża liczba dotacji dla przedsięwzięć dotyczących kościołów, kaplic, czy stojących w ich pobliżu figur, bądź wyposażenia budowli sakralnych również rzuca się w oczy.

Można jednak znaleźć też przykłady wsparcia dla innych inwestycji. Przykłady? Na wsparcie może liczyć zgłoszony przez Gliwice remont elewacji XV-wiecznego miejskiego ratusza. Na liście dofinansowanych zadań znajdziemy ponadto renowację zabytkowego budynku Urzędu Miasta w Knurowie, prace restauratorsko – budowlane na Górze Birów w Ogrodzieńcu, odbudowę głównej wieży w pałacu w Krowiarkach (dawnej siedziby rodów Strachwitz, Gaschin i Donnersmarck) w gminie Pietrowice Wielkie, remont budynku Muzeum Prasy Śląskiej oraz elewacji ratusza w Pszczynie, prace konserwatorskie, restauratorskie i pielęgnacyjne parku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach, modernizację zabytkowego budynku ratusza w Siemianowicach Śląskich, rewitalizację zabytkowej drewnianej Austerii z XVIII wieku w Sławkowie, oświetlenie fontann w zabytkowym parku w Świerklańcu, renowację zabytkowej elewacji budynku Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, restaurację zabytkowej wieży spadochronowej w Parku Kościuszki w Katowicach, czy prace konserwatorskie zespołu dworskiego Kossaków w Górkach Wielkich. 3,5 mln zł trafi na prace konserwatorsko–restauratorskie zabytkowej wieży wyciągowej szybu Warszawa (projekt zgłoszony przez samorząd województwa), a ponad 2,4 mln zł na renowację elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu.

Wnioski się nie zmieniły, zmieniła się ocena. „Cieszy refleksja rządu”

- W pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków żaden ze zgłoszonych wniosków nie otrzymał dofinansowania. Natomiast teraz otrzymaliśmy środki finansowe na realizację dwóch z dziesięciu inwestycji. Wnioski miały tę samą treść, więc cieszy refleksja rządu w tym zakresie – komentuje wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

Drugim dofinansowanym projektem jest renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha, natomiast „za burtą” znalazły się zgłoszone remonty innych budynków szkolnych, gmachów użyteczności publicznej, m.in. Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego oraz kolejnych budynków na terenie Kolonii Zgorzelec.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Rząd rozdał pieniądze na zabytki. Woj. śląskie dostało 0 zł. W miastach będzie za to prawie 200 remontów kościołów

Autor: Marcin Zasada

17/07/2023

Krag w goccesk podobny do tego odkrytego pod pietrowicami

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Niby-mumie, tajemniczy krąg i dom z metalu. Gdyby Indiana Jones mógł coś “zbadać” na Śląsku?

Autor: Marcin Nowak

01/01/2023

Pałac w Świerklańcu

Może Cię zainteresować:

Skoro rząd chce odbudować pałace i miasta, to… zapraszamy do Świerklańca lub Szombierek

Autor: Michał Wroński

17/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pociąg Kolei Śląskich

Nad Pogorię i pod Tatry. Koleje Śląskie kuszą pasażerów

Opera slaska bytom

Opera Śląska wraca do gry po remoncie. Wielka gala w Bytomiu

Organy

Sala NOSPR ma imponujące organy. Inauguracja już w styczniu

Spalarnia odpadów Poznan

Spalarnie szkodzą, a kopciuchy nie? Tu kompromisu nie będzie

Katowice Stacja PKP

Kolej Plus czy może minus? Całe ryzyko mają wziąć samorządy

Spalarnia odpadów

W planach cztery spalarnie odpadów. Wciąż za mało?

Dagadana

Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend lipca 2022