Dyrekcja Parku Śląskiego. Klasyczna architektura WPKiW zaprojektowana przez mistrzów

Dyrekcja Parku Śląskiego - kojarzycie takie budynek? Nie? A przecież położony jest w bardzo uczęszczanym rejonie Parku i pełni ważną rolę głównego ośrodka jego administracji - tam mieści się zarząd i administracja Parku Śląskiego. A jednak prawie go nie widać! Do tego stopnia nie zwraca na siebie uwagi. To nie przypadek.

Budynek Dyrekcji Parku Śląskiego - wtedy jeszcze Wojewódzkiego Paku Kultury i Wypoczynku - zaprojektowali w 1964 roku mistrzowie architektury: Henryk Buszko i Aleksander Franta (tak, ci sami co Osiedle Tysiąclecia!) oraz konstruktor Konrad Korpys (to samo trio było autorami całego szeregu innych projektów w WPKiW, m.in. Ośrodka Turystycznego PTTK). Został oddany do użytku w roku 1967.

W harmonii z krajobrazem

Projektując budynek administracyjno-recepcyjny (tak go formalnie nazywano), architekci kierowali się dwoma pryncypiami. Po pierwsze, co oczywiste, miał on być funkcjonalny dla jego użytkowników. Po drugie - co już nie tak oczywiste - budynek miał harmonizować z krajobrazem tak, by wtapiał się w otoczenie, co nie było łatwe z uwago na jego lokalizację nieopodal głównego wejścia do WPKiW, terenów wystawowych oraz ruchliwej ulicy. Jak pisze Aneta Borowik w swojej książce o architekturze Parku:

Dlatego też architekci zaprojektowali rozczłonkowaną i zróżnicowaną wysokościowo bryłę dostosowaną do konfiguracji terenu.

Czy zrealizowali swój zamiar? Dobre pytanie. No to może pytania pomocnicze. Pierwsze już padło: kojarzycie taki budynek? Oto i drugie: czy będąc w Parku (a nie pracując tam), często go widujecie? Nie? To już znacie odpowiedź. Z góry, od Chorzowskiej, jest praktycznie niewidoczny. Od dołu, z Pól Marsowych, nie zwraca uwagi. Majstersztyk!

Biurowiec jak willa

Budynek był majstersztykiem także z innych względów. Tworząc parkową architekturę, wylano dużo betonu. Ale Dyrekcję zbudowano tradycyjnie, z cegły, ściany wykańczając naturalnym klinkierem drogowym i kamieniem pińczowskim. Przeszklenia dużych partii ścian nie tylko stwarzały wrażenie, że zieleń parkowa przenika się z wnętrzem. Sprawiały również, że budowla widziana z niektórych kątów przypominała nie tyle budynek biurowy, co willę mieszkalną, jaka spokojnie mogłaby stanąć np. na Ptasim Osiedlu w Katowicach. Tradycyjne materiały, jak drewno i kamień, nadawały charakteru wystrojowi wnętrz.

To ostatnie to niestety już historia. Po modernizacji budynku w 2015 roku wystrój ten zmienił się radykalnie. Nowy jest estetyczny, jednak w swej XXI-wiecznej chłodnej ascezie dość przeciętny i nie odbiegający smakiem od spotykanego w biurach niezliczonych korporacji. Natomiast zasadniczo przetrwała forma zewnętrzna i wciąż robi wrażenie osiągnięty przed laty przez architektów efekt przenikania się wnętrza budynku z otoczeniem.


Restauracja Przystań w latach 50.

Może Cię zainteresować:

Ulubiona miejscówka Jerzego Ziętka w WPKiW. Tak wyglądała restauracja Przystań za dawnych lat

Autor: Tomasz Borówka

13/07/2022

"Marysin Dwór", dawna "Parkowa" w październiku 2022 roku

Może Cię zainteresować:

Restauracja "Parkowa", czyli "Marysin Dwór" w Parku Śląskim do wyburzenia. Stracimy klasyka architektury WPKiW?

Autor: Tomasz Borówka

10/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mikołów, Osiedle Reta przy ul. Skalnej

Brutale z Mikołowa. Miały być jak katowickie Tysiąclecie

Szklarnia wieżowa należała do najbardziej charakterystycznych obiektów w krajobrazie WPKiW

Szklarnia wieżowa w WPKiW. To był projekt jak z filmu SF

Gdzie mieszkali najbardziej znani katowiczanie w czasach II RP?

Gdzie przed wojną mieszkali najbardziej znani katowiczanie?

Ruda śląska patelnia

Patelnia w Rudzie za 13 baniek. Zieleń ma wrócić

Projekt nowego "city" miasta Hindenburg

Nasze Metropolis. Śląskie wizje futurystów architektury

Pałac Rheinbabenów

Zameczek w Michałkowicach z bajeczną oranżerią

Dom Weichmanna

Rafał Drobczyk: Dom tekstylny to wizjonerski projekt